Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Esra Kazmirci Mimarlık

  • 2020

Mekan, başlangıçta Esra Kazmirci Mimarlık tarafından ele alındığında bakımlı ve sade bir ofis katıydı. Ayrı olan iki ofis birleştiriliyor ve 470 m2 kapalı alan ve 130 m2 teras ile birlikte toplam 600 m2’lik bir çalışma alanı oluşturuluyor. Müşterinin talepleri doğrultusunda yeniden bir planlama yapıldı. İçteki duvarlar, duvar hissini azaltmak için lambrilerle kaplandı. Klasik cam bölümlemelerinden kaçınılarak farklı bir atmosfer yaratılmak istendi.

Tüm mekan ortadaki çekirdek korunarak yeniden inşaa edildi. Mekanın geneline hakim çıtalı ve yuvarlak dönüşlü koridor hattı, tasarım için çıkış noktası oldu. Girişte tasarlanan banko, komple mermerden yapılırken oturma grupları ve bitkiler ile renklendirildi. Lambrilerde natürel meşe rengi tercih edildi. Zeminlerde pirinç detaylı açık tonlarda dökme mozaik, yani terrazo kullanıldı. Yönetici ve toplantı odası tavanlarında yapılmak istenen ahşap panellerdeki hareket, tasarımı destekleyen bir tamamlayıcı oldu.

Tavanlar çok yüksek olmadığı için mevcut olan spotların ve metal menfezlerin yerini lineer aydınlatmalar ve lineer gizli slot havalandırma kanalları aldı. Koridor hattı boyunca tavanda lineer aydınlatma ve lambri üzerileri cam apliklerle bezendi. Genel toplantı odası ve mühendis odalarında akustik sarkıtlar tercih edildi. Bekleme alanlarının arkasında bronz mesh perde, toplantı ve yönetici odasında motorlu 50 mm parlak siyah ahşap jaluzi kullanıldı.

Yönetici odasında özel desen çizimi hazırlanan marküteri parke uygulaması yaptırıldı. Yine bu mekanın odağında bulunan oturma bölümüne Hakan Helvacıoğlu tasarımı özel el dokuması yün halı yaptırıldı. Toplantı ve mühendis odaları ise karo halı ile kaplandı.Mekana özel yapılan çeşitli mobilyalar ve her detay Esra Kazmirci Mimarlık’ın özel üretimi olup hareketli mobilyalardan bazıları satın alındı. 

Ayrıca pandeminin gerekliliklerinden biri olan hijyen unsurunu gözeterek ahşap kapılarda sensörlü mekanizma kullanıldı.

Müşterinin mekanı tamamen mimarlık ofisine bırakmış olması da uygulamaları rahatça yapılmasını sağladı.