Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83

Turkcell Superonline Datacenter; veri saklama ve bu verileri işleme konusunda özel sektörün 2021-2022 yıllarındaki en önemli teknolojik yatırımlarından biridir. Turkcell Superonline Datacenter yeni merkezinde sunucuların yüklü işlemleri kaldırması için yüksek gerilim istasyonunda 1.400 kVA güç beslemesi kullanıyor. Bu enerji yüksek hız getirdiği gibi yüksek ısı üretmektedir, bu ısı ise yangın riskini artırmaktadır.

Tacer Ar&Ge tarafından veri merkezlerinin yüksek ısıya dayanıklı, yük taşıma kapasitesi artırılmış ve iyileştirilmiş ses yalıtımı gereksinimlerine uygun olarak Tacer Asma Tavan ve Duvar Sistemler geliştirilmiştir. Turkcell Superonline Datacenter’da birçok elektronik sistem bulunmaktadır. Bu elektronik sistemler yüksek ısı ürettikleri için mekanın geneline yüklü bir ısı depolaması yapmaktadır. Turkcell Superonline Datacenter’da geliştirilmiş iklimlendirme grubu bulunmasına karşın, depolanan ısının yayılımını ve yalıtımını kontrol altında tutabilmek için ekstra önlemler alınması gerekmektedir. Tacer Ar&Ge ile geliştirilen Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemler, ısı yayılımının ve yalıtımının kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Tacer Asma Tavan ve Duvar Sistemleri ile veri merkezindeki sunucuların arkasına, ısı kaçışını engellemek için bir kapama sistemi yapılarak ısı alanı kontrol altına alınmaktadır, ısı yayılımı önlenmektedir ve soğuk hava akışı tek bir kaynak üzerinden sağlanarak dengeleme yapılmaktadır.

Veri merkezlerinde iklimlendirme dışında en önemli konulardan bir diğeri ise tavandaki yük ve sunucuların oluşturdukları kesintisiz ses yayılımıdır. Veri kablolarının ve mekanik sistemin taşınabildiği ağır bir yük kapasitesine sahip olan datacenter tavanlar, statik hesaba göre oluşturulmuş ve dayanıklılığı artırılmış özel asma tavan sistemlerdir. Ağır mekanik ekipmanlar ve kablo kanalları Tacer Perfore Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemleri sayesinde rahatlıkla taşınabilmektedir ve korunabilmektedir. Sunucuların oluşturduğu düşük yoğunluklu fakat sürekliliği ve devamlılığı hiç kesilmeyen ses ve titreşimlerin emilmesinde ve uğultunun azaltılmasında Tacer Ar&Ge tarafından geliştirilen Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemleri kullanılmaktadır.

Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemleri yüksek ısıya dayanıklı, yük taşıma kapasitesi artırılmış ve iyileştirilmiş ses yalıtımı sağlayan, Turkcell Superonline Datacenter için önemli bir yardımcı mimari sistemdir. Veri merkezleri için en önemli problemlerden biri de yukarıda bahsedildiği gibi yüksek ısı problemidir. Tacer Ar&Ge tarafından geliştirilen yardımcı iklimlendirme asma tavan ve duvar sistemleri sayesinde hem ısı ve ses yalıtımı sağlanırken, hem de yük taşıma kapasitesi artırılarak mekandan tasarruf sağlanmaktadır.