Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • 2021

Teknolüks’ün İstanbul Çekmeköy’de yer alan fabrika binası ofislerinin aydınlatma tasarımında öncelikli hedefler; konfor, estetik ve verimliliğin uyumunu yakalamak, akıllı, insan odaklı ve yüksek verimli aydınlatma çözümleri sunmak ve dünyanın bilinen en verimli ve düşük kamaşmalı ofis aydınlatması uygulamasını hayata geçirmek olmuştur.

Bu kapsamda, bir Teknolüks markası olan LIBUS Light & Building Solutions’ın imzasını taşıyan aydınlatma projesi yine LIBUS ürünleri kullanılarak hayata geçirilmiştir.

Proje hedefleri doğrultusunda;

  •  Işık dağılım / homojenliği korunarak toplam armatür adedi 14% azaltılmıştır.
  • Tüm aydınlatma sistemi çalışır halde iken gerekli 7.4 kWsa enerji ihtiyacı 2.15 kWsa ‘e düşürülmüştür. Aydınlatmada kullanılan enerji miktarı 71% oranında düşürülürken, ortalama aydınlık seviyesi 420 lüx’ten 550 lüx’e yükseltilmiştir.
  • 2000 saat verimli ömrü olan ışık kaynaklarından,  en az 50.000 saat / ± 35 yıl (230 çalışma günü / 6.5 saat/gün) verimli ömrü olan ışık kaynağına geçilmiştir. Çevre (civa) kirlenmesine sebep olan floresan lambaların kullanımına son verilmiştir. Lamba değişim maliyetinin pratik olarak sıfırlanmasına ek olarak elde edilen enerji tasarrufu dikkate alındığında yatırımın 3.8 yıl içerisinde tüm maliyetini geri ödemesi öngörülmüştür.
  • UGR <16 olan kamaşma değeri UGR <10 ‘a düşürülmüştür.