Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • KOOP Mimarlık & Studyo Zon

  • 2022

Orient Games için tasarlanan ofisin tasarım kararları, çalışma saatleri ve günleri esnek olan çalışanların dönüşümlü olarak kullanacağı bir ofis ihtiyacına yönelik geliştirildi. Mekân, sosyal alan ve çalışma alanı olarak kategorize edilen iki ana işlev alanı üzerine kurgulandı.

Mekân organizasyonunda, genç ve çeşitli kullanıcı profilinden referansla, yenilikçi ve dinamik bir tasarım anlayışı benimsenerek açık plan şeması uygulandı. Mevcut tüm duvarlar kaldırıldı ve girişten başlayarak mekâna yayılan bir ‘kabuk’ tasarlandı. Kabuğun ana cepheye bakan tarafına sosyal alan ve çalışma alanı yerleştirilirken kör cepheye bakan tarafına ise kapalı alan ihtiyacı duyulan; ıslak hacimler, teknik donatılar ve depolama alanları vb. işlevler yerleştirildi.

Açık ve kapalı mekanlar arasında bir sınır olan kabuk, beyaz lake ahşap panellerden imal edildi ve üzerinde su kontrasından nişler oluşturularak bu nişler mutfak, görüşme odaları ve kilitli dolap alanı gibi farklı ihtiyaçlara yönelik işlevlendirildi. Mekandaki mobilya çeşitliliği sayesinde, çalışanların sosyalleşebileceği alanlar sunulurken aynı zamanda yemek yeme ve çalışma için de alternatif alanlar oluşturuldu.

Ferah ve dingin bir atmosfer yaratmak amacıyla mekân genelinde beyaz renk ve zeminde beton dokusu tercih edildi. Kabuktaki nişlerde ve mobilyalarda kullanılan ahşap ve hareketli mobilyalarda kullanılan farklı renkler ile mekâna sıcaklık katıldı. Konsantrasyon ihtiyacı yüksek olan ofiste, kullanım alanlarını birbirinden ayırmak ve daha sessiz bir atmosfer yaratmak amacıyla farklı büyüklük ve çeşitte bitkiler kullanıldı.

Tasarım: Studyo Zon & KOOP Mimarlık