Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Halaman Matbaacılık ve Ambalaj A.Ş.

  • EDDA Architectural Design & Development

  • 2017

Adidas , Benetton, Carrefour, H&M gibi pek çok uluslararası markanın ,yurtiçi ve yurtdışı tüm paket, ambalaj ürünlerini ve grafik tasarım baskı hizmetlerini veren Halaman Matbaacılık'ın İstanbul Esenyurt’da yeni fabrika binalarının inşaatı aşamasında; fabrikanın yönetim ofislerinin ve giriş karşılama bölümlerinin tasarımı Edda Mimarlık tarafından çalışılmıştır.

Halaman Matbaacılık’ın genç ve aktif çalışma ekibi için monoton olmayan, canlı bir ofis tasarlamak ana fikri ile yola çıkıldı. Çalışanların ofis ortamındaki beklentilerini karşılamak; sağlıklı, verimli, dinamik ve ergonomik bir ofis ortamının tüm koşullarını yaratabilmek amacı ile, sürekli fikir alışverişinde bulunuldu. EDDA Mimarlık, firmanın kurumsal kimliğini ön plana çıkaran, teknolojiye entegre, kullanıcı iletişimini üst düzeye taşıyan bir ofis ortamı yaratmanın yanında, gün ışığını da ortamın içerisine katarak, doğal ışıktan maksimum düzeyde yararlanan, ferah ofis alanlarının yanı sıra, departmanların çalışma, toplantı ,eğitim ve seminer alanlarını, iş hayatının yoğunluğu ve stresinden uzaklaşmak üzere planlanmış sosyal alanlar ile bir arada planlamayı ilk hedefleri arasına almıştır.

Tüm departmanları kendi içerisinde tasarlarken, markanın çağdaş çalışma kültürünü yansıtan şeffaf ve akıcı bir oluşum hedeflenmiştir. İç mekan tasarımında, çalışan motivasyonunun ve konforunun en üst düzeyde tutulması amacıyla, işverenin tüm talepleri değerlendirildi ve ihtiyaçları tespit edilerek tek tek ele alındı. Yönetim ofisinin en üst katta olmasının avantajı kullanılarak gün ışığını en yüksek düzeyde çalışma mekanlarının içine alabilmek amacı ile cafe ve sirkülasyon alanlarına skylight pencereleri açıldı. Açılabilen skylight pencereler ile temiz havayı da mümkün olduğunca ofis ortamına almak hedeflendi. Ortak alanlarda, markanın da iş karakterini yansıtan renk farklılıklarını kullanarak departmanlar arasında bir farklılık oluşturmak hedefledi. Çalışma ekibinin memnuniyetinin öncelikli tutulduğu renkler, sıcak malzemeler ve iç peyzaj ile desteklenen yalın bir tasarım yaklaşımı tercih edilirken; kurumun güncel marka kimliğinin de mekanla bütünleşmesi sağlandı.

Departmanlarda fonksiyona yönelik ayrı ayrı çalışma birimleri oluşturuldu. Her departman için farklı ve canlı renkler kullanıldı. Çalışan tüm personel için kişiye özel dolap sistemi düşünüldü. Yönetim Kurulu toplantı odasını dairesel formda planlayarak  departmanları farklı formlarda birbiri içerisine yerleştirerek, arada kalan alanlarda da sosyal mekanlar oluşturuldu. Bu farklı formları gerek tavanlara gerekse de mobilyalara yansıtarak mekanda kendi içindeki üç boyut etkisini daha da vurgulamak istendi. Ayrıca mekanda gün ışığının oluşturduğu iki sirkülasyon aksına paralel yerleşen departmanlar arasında toplantı odasını  eğitim & seminer odası , cafe ve dilenme alanını yerleştirerek, ofis alanları ile bu alanlar arasında doğrudan bir ilişki kurgulandı. Yönetici odalarında mermer, doğal ahşap ve metal gibi doğal malzemelere ve daha yalın bir çizgiye ağırlık vererek sadeliği ön plana taşımak hedeflendi. Her yöneticinin kendi odası ile beraber dinlenme odaları da planlandı. Ayrıca tüm ofis duvarlarına tasarlanan panolarda ve bölücü camlarda, birbirine akışkanlık sağlayan görsel grafik çalışmaları düşünüldü. Renkli, enerjisi yüksek mekanın fonksiyonuna uygun, akıcı ve grafik çalışmalar kullanıldı. Yemekhane bölümünde birbirinden farklı alanlar oluşturuldu. Aydınlatmalar, oturma grupları zemin kaplamalarında farklılıklar oluşturarak çalışma ekibinin motivasyonunu arttırmak hedeflendi.

EDDA Mimarlık; projelerinde aydınlatma tasarımına da önem vermektedir. Bu projede de lineer sarkıt aydınlatmalar, yemekhane aydınlatmaları ekip tarafından tasarlanmıştır.