Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • 2018

Studio Olafur Eliasson mimarlık firması tarafından şato biçimde tasarlanan bu bina, Lego’nun kurucularının soyundan gelen üç kardeşin kurduğu holding ve yatırım şirketi Kirk Kapital’ın genel merkezidir. Çarpıcı bir mimariye sahip olan bu bina, Vejle Limanında sudan dik fakat düzgün yükseliyor. Bina her biri 28 m yüksekliğinde dört adet birbirini kesen silindirlerden oluşuyor ve silindirlere oyulmuş negatif elips biçimli boşluklar bulunuyor, tüm yapı yaklaşık bir milyon tuğladan inşa edildi.

Parabolik yarıklar kemerli pencereler oluşturuyor. Açık ve kapalı yüzeyler, burmalar ve kemerler, iç ve dış arasındaki bu etkileşim, tuğladan yapılmış binayı organik ve neredeyse tel süs gibi gösteriyor.

Waagner Biro Steel and Glass tarafından tasarlanan ve üretilen çelik ve cam cepheler ve ekseni çevresinde dönen kapılar, milimetrik hazırlanmış kalıplarla üretildi ve şantiyede kaynak yapılarak birleştirildi, söz konusu kesişmelerin oluşturduğu karmaşık geometriyi izliyorlar. Cephelerin ve kapıların çoğunluğu dikey değil 13 dereceye kadar eğimli. Bu olağandışı açılar için özel ve ısmarlama çözümler gerekti, özellikle de kapıların çalışabilmesi için özel çözümler hazırlandı. Mimari tasarım konseptine sadık kalmak için duvarların bağlantı ayrıntılarının tasarlanmasına özen gösterildi, böylece dikkati çeken bir görünüş elde edildi ve camlı cephenin çevreleyen dış yüzeylerle kusursuz bütünleşmesi sağlandı. İç mekanlarda ise ince direkler ve çubuklar yerleştirilerek cephe yapısı küçültüldü, böylece limanın manzarası büyütüldü.