Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • CK Architecture Interiors

  • 2022

Yaklaşık 900m2 arsa içinde Akdeniz mimarisinin avlulu temasından esinlenerek tasarlanan ayrıca tasarım ofisi, misafirhane ve kütüphane gibi fonksiyonları da içerisinde barındıran CK Design House, 3 katlı olarak kurgulanmış ve inşa edilmiştir.

Bunun yanı sıra kapalı bir “Orta Avlu” etrafında hacimler oluşturulmuş ve mevcut imar kanunlarının izin verdiği ölçüde bu hacimler tasarıma taşınmıştır.

Avlunun dışında ise 2 kat yükseklikteki fonksiyonel boşluklar sayesinde sürprizli ferah mekanlar yaratılmış ve böylece mekânda hacimsel ve görsel bir süreklilik yakalanmıştır. Tüm yapı dürüst, açık, net, mümkün olduğu kadar süsten uzak, az malzeme ile çok söz söylemeye çalışan bir mimari anlayış ile tasarlanmaya çalışılmıştır.

Genel anlamda da bu zarif yaklaşım, yapının bahçe duvarı ile çevresi arasında kurduğu ilişkide kendisini göstermektedir. Mümkün olduğunca var olan ağaçlara dokunmadan etrafından dolaşan çevre duvarı, kentsel mobilyalar yaratarak renkli bir çeşme ile daha da eğlenceli bir hal almış ve ayrıca duvarın üzerinde yaratılan aydınlatmalar ile hem gece sokağa bir aydınlatma sağlanmış hem de yapının mülk sınırına karanlık saatlerde vurgu yapılmıştır.

Aynı zamanda brüt beton kalıplarında kullanılan ahşaplar, bazı iç cephelerde ısı geçirgenlik katsayısını azaltmak için taş yünü ile birlikte kaplama olarak uygulanmıştır. Bu uygulama ile yeşil bina standartlarına uygun hareket edilerek zarif ve sürdürülebilir bir mimari sağlanmıştır.

Bununla birlikte sürdürülebilirlik anlayışını Leed Platinum kategorisinde sertifikaya sahip olarak güçlü şekilde gösteren bina, pazarlama ve reklam amaçlarının ötesine geçmiş ve bu anlayışı kendi mimari ruhuna etkin bir şekilde yansıtmıştır.