Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Berghofer Mimarlık Ofisi

  • 2021

Avusturya, Salzburg’da Gaisberg dağı yakınlarında bulunan Biogena’nın merkez ofis binasının tasarımı, Berghofer Mimarlık Ofisi tarafından 2021 yılında tamamlanmıştır. Proje 2022 yılında, Saint-Gobain Uluslararası Gypsum Trophy Ödülü’ne layık görülmüştür.

Genetik konusuna odaklanarak hastalıklara çözüm bulmaya çalışan ‘Biogena’ firması için tasarlanan yapıda, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konularına öncelik verilmiştir. Projede sürdürülebilirlik anlamında yeşil çatıların yanı sıra, enerji ihtiyacının büyük bir kısmı cepheye entegre edilen fotovoltaik unsurlarla karşılanır. 6.500 m²'den fazla biyotop alanı yeniden canlandırılmıştır. Tüm park alanları su geçirgen olarak düzenlenmiştir.

Aydınlatma planlaması Bartenbach tarafından gerçekleştirilen projede ‘Durlum’, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği temalarına uygun olarak üretilen gün ışığı sistemleri ile aydınlatma çözümleri sağlamıştır. Projede, Durlum’un ‘DIAMOND TUBE’ ve ‘LIGHT PIPE’ gün ışığı sistemleri ve ‘Punteo J60’ LED spot armatürleri kullanılmıştır.