Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Progem Proje

Panorama Müzesi, yeniden işlevlendirme projesidir. Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndaki Yaşar Doğu Spor Salonu; Samsun 1919 Dijital Gösterim Merkezi  ve Panorama Müzesi olarak yeniden işlevlendirilmiştir. Eski salonun giriş bölümü meydan tarafına alınmış ve görünür hale getirilmiştir. Dış cephe alüminyum kompozit paneller ile kaplanarak monoblok bir cephe oluşturulmuştur.

İç mekân üç ana bölümden oluşmaktadır:

  • İlk bölüm yaklaşık 500m² büyüklüğünde olan bir dijital gösterim alanıdır; burada 3x6 ve 9x6 m arasında çeşitli büyüklüklerdeki ekranlarda Atatürk’ün Samsun’a çıkışını anlatan dijital gösterim yapılmaktadır.
  • İkinci bölüm 300m² alana sahip olan diorama bölümüdür. Burası Atatürk’ün, Dikmen sırtlarında Seymenler tarafından karşılandığı anın yağlı boya ve heykeller ile anlatıldığı bölümdür.
  • Üçüncü alan 170m² geçici sergi alanıdır. Müzenin cam giriş kütlesi, çevresindeki yürüyüş yolları ve seyir teraslarının tasarımı Emre Arolat Mimarlık tarafından yapılmıştır. Çevre strüktürün uygulama projesi ve ana yapının tasarımı ve projesi Silüet Mimarlık’a aittir