Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Beylikdüzü Belediyesi

  • 2018

SO? İstanbul'da Beylikdüzü Belediyesi için büyük bir yenileme projesi ile mevcut 20000 m2'lik bir halk kültür merkezini yeniden tasarladı.

317.000 nüfuslu bir semtte yer alan proje, tamamı SO? Tarafından yeniden yapılandırılan ve yeniden tasarlanan kütüphane, çocuk kütüphanesi, çok amaçlı salon, oyun alanı, atölye ve stüdyolar ve sinema salonları gibi hareketli tesisleri ile önemli bir halk alanı olarak hizmet vermektedir. Bina, tüm iç mekanın ve cephenin yeniden tasarlanmasını gerektiren hem yapısal hem de mimari tadilattan geçti. Mevcut mimari yerleşim planına ana müdahale, -2000 m2'lik dev atriyumun, dikey bahçe görevi gören ahşap uzantılara sahip çelik bir merdiven yerleştirilerek yeniden yapılandırılmasıdır. Bu etkileyici sirkülasyon elemanı, binanın halka açık girişi için güçlü bir görüntü sağlar ve cam bir çatı ile kaplı atriyumun etrafına dağılmış farklı tesisler arasında iç sirkülasyon için bir kısayol sağlar.

Tüm iç cepheler ve tavanlar, mimari dokuda güçlü bir süreklilik sağlayan kontrplak ve opak cam ile kaplanmıştır. Mevcut versiyonda doğal havalandırma ve günışığı aydınlatması için herhangi bir açıklık bulunmadığından, dış cephe aktivite alanlarının fiziksel gereksinimleri göz önünde bulundurularak yeniden tasarlandı. Mevcut masif bina yerleşim planına çağdaş bir görüntü sağlamak için mevcut cephe duvarları ince bir corten tabakası ile kaplanmıştır.

Kütüphane, çok amaçlı salon ve atölyeler dahil tüm ana aktivite alanları yeni konfigürasyonda doğal olarak havalandırılabilir ve aydınlatılabilir duruma getirilmiştir. Bina, yaşlılardan çocuklara kadar nüfusun her kesimini farklı olanaklarla karşıladığından, tüm sirkülasyon alanları halka açık toplanma yerleri olarak görülmekte ve bina içerisinde herhangi bir ticari faaliyete mecbur kalmadan insanların vakit geçirmesine olanak sağlamaktadır. Atriyum etrafına dağılmış oturma ve dinlenme alanları, binanın programı ile sağlanan canlı atmosferi beslemektedir. Önceleri büyük bir boşluk olan atriyum, artık binanın merkezinde bir vaha gibi davranıyor ve cam çatıdan gelen gün ışığı ile aydınlatılıyor.