Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Tahincioğlu

  • HAS Mimarlık & NBBJ

  • 2003

Has Mimarlık'ın tasarladığı Swissôtel Grand Efes olarak yenilenen otelde, standart, suit ve kral dairesi olmak üzere üç farklı özelliğe sahip toplam 406 oda, Kongre Merkezi ve spa ile de destekleniyor.

1950'lerde Uluslararası Üslup'un güzel örneklerinden biri olarak tasarlanan Büyük Efes Oteli'nin yenileme projeleri çok sayıda uzmanın katkısı ile çokuluslu ekipler tarafından elektronik iletişim olanakları da kullanılarak, katılımcı ve verimli bir ortamda hazırlandı.

Yeni mimari projeler hazırlanırken en çok Büyük Efes'in İzmir için taşıdığı anlam ve önem üzerinde duruldu. Bilindiği gibi, İzmir'in çok önemli bir noktasında yer alan otel, İzmir'in çok benimsenmiş mimari simgelerden biri, belki de en önemlisiydi.

Proje hazırlanırken en çok Efes Oteli'nin İzmir için taşıdığı simgesel anlam üzerinde duruldu. Vaziyet planına kent ölçeğinde yaklaşıldığında, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk heykeli ile Efes Oteli ana bloğunun aynı eksen üzerinde olduğu saptandı.Otelin girişinde yapılan değişiklik sayesinde, giriş holü hem denizle hem de arkadaki bahçeyle görsel bağlantı sağlayacak şekilde saydamlaştırıldı. Böylece, meydan ve Cumhuriyet Anıtı'yla otelin ön ve arka bahçesi görsel olarak bağlanmış oldu.