Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Autoban

Maldivlerde yeni açılan Joali Being, türünün ilk örneği olan beş yıldızlı, doğayla iç içe yer alan wellbeing-retreat otelidir. Tenha ve naturel Bodufushi adasında bulunan Joali Being, lüks ve doğal bir yaklaşımı pürüzsüz bir şekilde birleştirmektedir. Bu yöntemin filozofisi tasarımın ‘hafiflik’ yaklaşımından gelmektedir. Autoban Joali being için adanın doğal kimliği ile sağlıklı yaşam felsefesini mimari ve iç tasarımla entegre edip deneyimsel bir tasarım yöntemiyle yaklaşmıştır.

Çok katmanlı bir tasarıma, biyofilik ilkeleri uygulayarak ve farklı duyularla etkileşim yaratarak doğayı tasarımın merkezine konulmuştur. Bütün alanlarda doğayı mimik eden formlar, desenler ve dokular kullanılarak adanın ruhunu çağrıştıran, doğal ve sıcak yerler yaratmak için görkemli yüzeyler ve hafif dokunuşlar kullandık. Tüm yapısal elementler hafiflik hissi elde etmek için tasarlanmıştır.

Kapsamlı bir yaklaşımla, iç ve dış mekanların uyumu, tasarımın özgün anlatımını ile ortaya çıkarmıştır. Adanın doğal bitki örtüsünü el değmemiş olarak bırakılıp, resort’u etrafında doğayla iç içe olacak şekilde tasarlanmıştır.

Joali being’de mekanlar amaçlarına göre ayrılmış çesitli alanlardan oluşmaktadır: 39 odası bulunan wellbeing merkezi (Aktar), bitki bilimi merkezi (Flow), interektif restoran (Flow), tea lounge (Sai) ve tropikal beach sancturary (Mojo). Her biri kendine özel havuzlu 34 plaj villası ve 34 su villası ile bir ila dört yatak odası arasında değişen toplam 68 villa yer almaktadır.

Tüm alanlarda dokulu materyallerden oluşan katmanlarla, özel tasarlanmış mobilyalar ve olağanüstü, bir işçilikle konforlu ve elegan bir ortam yaratılmaktadır. Yapıların ve iç mekanların tasarımı, hafifliği ve doğayla iç içe olmayı benimseyerek zengin bir duyusal deneyim yaratmayı amaçlamaktadır. Çatı kanopileri kâğıt gibi nazikçe katlanıp, mekanları hafifçe sararak, heykelsi bir his uyandırmaktadır. Yüzeyler ise titiz bir el işçiliği yaratılıp yüzyıllar boyu dalgaların oyduğu doğal kayaları mimik ederek, ritmik ve organik dokular yansımaktadır.

Tüm alanların tasarımda doğal olarak oluşan formlar, ince bir şekilde tekrarlayarak kullanılmıştır. Doğada sıklıkla bulunan altıgenin, genellikle kutsal bir hissiyatı çağrıştırıp, dengeyi, uyumu, ruhsallığı ve hatta sonsuzluğu simgelediği düşünülmektedir. Çatılarda ve girişlerde kullanılan altıgen ve üçgen çizgiler, diğer doğal desenler ve dokular ile konukları zariflikle sarmaktadır.