Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Neon Tours / Kormes Ltd.

  • MArS Architects

  • Loft Ltd

  • 2015

MArS - Mimarlar'ın tasarladığı Ariana Sustainable Luxury Lodge Uçhisar, Nevşehir'de yer alıyor.

"Uçhisar’ın kuzey ucundaki proje arsası zengin bir panoramaya açılmaktadır: Güneyde kalenin ve eteğindeki yerleşmenin etkili silueti, diğer üç yönde ufka, Erciyes’e, Kızılırmak’a ve çevredeki doğal oluşumlara uzanan, engelsiz perspektifler.

Proje arsası, kentin koruma amaçlı imar planında yapılaşmaya açık son nokta olarak tanımlanmıştır. Arsanın peyzaj uzantısı ise doğal sit üzerindedir.

Arazide iki küçük tescilli yapı kalıntısı ile temizlik çalışmalarıyla ortaya çıkarılan, kayaya oyma basit tarımsal mahaller bulunmaktaydı. Bunların tespit ve analizleri yapıldı ve yeni tasarımda veri olarak dikkate alındı.

Analiz ve izlenimlerin sonunda, farklı kimliklerin bir arada yer aldığı hibrid bir yerleşme önerisi çıktı: Restore edilen taş yapılar, bunlara eklenen ve eklemlenen yeni uzantılar, bütünden kopuk küçük, basit taş kütleler: tarımsal yapıların hafızasını taşıyan, farklı taş dokusuna sahip, eğik çatılı birimler, dar iç sokaklar, geçitler, ana peyzaj ögesi olarak da Üzüm Bağı… Küçük yerleşmenin hibrid ve dağınık kurgusuna karşılık, eksiksiz bir detaylandırma, farklı yapı bileşenlerinin ve malzeme birleşimlerinin özenli yapısal çözümlerini tarif eder."