Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • 2017

C.F. Mailer Architects mimarlık şirketince tasarlanan Panum Kulesi, Kopenhag/Danimarka’da bulunuyor ve Kopenhag Üniversitesi Sağlık ve Tıp Fakültesine bağlı dünya çapında bir araştırma ve eğitim kurumu. Etkileyici bir birleştirici duvar cephesi giydirilen binada çevresiyle ve gökyüzüyle çok güzel ve kontrast diyalog kuran GFRC (fiberglas takviyeli betonarme) ve bakır gölge pervazları bulunuyor.

Bu 15 katlı binanın cam ve panel alanlardan oluşan birleştirilmiş alüminyum cephesi, Waagner Brio tarafından 2016’da tamamlandı. GFRC (fiberglas takviyeli betonarme) malzemeden yapılan yatay üniteler ve bakır kaplı dikey gölge pervazları, bu cephe ünitelerinin üzerine monte edildi. Gölge pervazlarına takılan hareketli paneller, bakır ağla genişletilebiliyor ve cam panelleri örtecek şekilde ayarlanabiliyor. Bu bina enerji tüketimi alanında yeni bir çığır açacak, çünkü Danimarka’nın en enerji verimli laboratuvarı, bu güne dek benzeri görülmemiş miktarda atık enerjiyi havalandırma sisteminden alacak ve binanın toplam enerji dengesine aktaracak.

Bina Danimarka Kraliçesi II. Margrethe tarafından Ocak 2017’de açıldı. Panum Kulesinin çarpıcı mimarisi ve cephe kaplaması olarak bakırın yenilikçi kullanımı bu yapının pek çok ödül kazanmasına yol açtı. 2017’de Avrupa Mimaride Bakır Kullanımı Ödülünü kazandı, ayrıca mimarlık firması C.F. Mailer Architects, Panum Kulesi için 2017 Dünya Mimari Festivalinde Yüksek Öğrenim ve Araştırma dalında ödül kazandı.