Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Ector Hoogstad

  • 2018

Delft Teknik Üniversitesi bünyesindeki 'Pulse' binası; fakülteler arası etkileşim için kurulan bir öğrenme ve inovasyon merkezidir. Ector Hoogstad Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanan yapının kompakt tasarımı sadece ekonomik olmakla kalmaz, aynı zamanda basit mekansal düzenlemelere altyapı da oluşturur. Zemin ve birinci kattaki kapalı yürüyüş yolları, bitişikteki Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (IDE) ve 3ME fakültelerine erişim sağlayarak, Pulse'u kampüsteki rotalar ağında önemli bir kavşak haline getirir. Bu bağlantılar, aidiyet hissini arttıran günlük etkileşimler için daha fazla fırsat sağlar. Zemin katında ayrıca, öğrencilerin yemek sonrası rahat bir ortamda çalışma imkanı bulabildiği 200 kişilik bir yemek alanı bulunur.

Binanın yerleşim planı ve iç mekanları, her alana uygun derecede doğal ışık gelecek şekilde düzenlenmiştir. Binaya girdikten sonra ana merdivenleri takip ederek, doğal ışığa doğru otomatikman yönelirsiniz. Öğretim alanları, binanın kuzeydoğu tarafına yerleştirilmiştir. Böylece, manzarayı engelleyecek güneş kırıcılar kullanmadan, çalışma alanlarına uygun güneş ışığı sağlanmış olur. Tavan pencereleri ve zeminden tavana kadar kullanılan geniş camlar gün içerisinde değişen ışık yayılımıyla binanın güneybatısını aydınlatarak, öğrencilerin fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve etkileşim içinde verimli çalışabilecekleri alanlar oluşturur. Ayrıca cephedeki bu şeffaflık, binanın içindekiler ile dışındakiler arasındaki görsel engelleri kaldırarak sosyal ve kültürel etkileşim hissini kuvvetlendirir.

Pulse, havalandırma, aydınlatma, soğutma ve ısıtma gibi işlevleri kontrol eden akıllı bir bina yönetim sistemi ile donatılmıştır. Dersliklerdeki havalandırma, enerji kaybını en aza indirmek için hızlı ve verimli ısıtma ve soğutmayı sağlayan CO2 sensörleri ile kontrol edilir. Yapının çevreye ve ekosisteme saygılı tasarımı, BREEAM Mükemmellik sertifikası ile ödüllendirilmiştir.

Mimari tasarımda şeffaflık ve hafiflik hissine odaklanan ‘Pulse’ eğitim yapısının bu tutumuna, Durlum’un LIVA açık hücreli tavan sistemleri ve MESH genişletilmiş metal tavanları mükemmel uyum sağlar. Fuayede kullanılan MESH genişletilmiş metal tavan, alana büyüleyici bir görsel etki katar ve güçlü rüzgarlara karşı koyabilir. Amfilerde ve giriş alanlarında ise, birbirine dik açılarla yerleştirilmiş çok yönlü LIVA açık hücreli tavan kullanılmıştır. LIVA’nın yenilikçi ve ferah tasarımı, etkileşim ve inovasyon temeli üzerine kurulmuş olan bu yapının modern duruşuna uygun görsel etkiyi oluşturur.