Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Beliz Görgül Interiors

Louise, ilhamını Lousiana’nın kalbinde yer alan New Orleans’ın en eski yerleşim birimi French Quarter’dan almaktadır. Fransız, İspanyol, Amerikan ve Karayip kültürlerinin bu çok katmanlı yansıması şehrin mimarisinin bir parçası haline gelmiştir.

Proje, New Orleans karakterini oluşturan bu mimari bileşenleri iç mekanlarda nasıl yorumlayabileceğine ve insan faktörü ile nasıl birleştirilebileceğine odaklanır. Ziyaretçilerin iç mekanı bir bütün olarak, yabancılaşmadan deneyimlemelerini amaçlar. Bu bağlamda toplumun dışarıda oturma alışkanlıklarına alternatif sunmak amacıyla iç mekanlarda birbirinden farklı, samimi oturum köşeleri tanımlayarak, daha ‘içe dönük’ bir dünya tasarlanmıştır. Aynalarla dar alanları geniş göstermeyi amaçlarken, tüm mekanların birbirleri içerisinde yansımaları oluşturulmuştur. Mekanlar arasında fiziksel duvarlar kullanılmadan ferforje korkuluklar, kolonlar ve hareketli perdelerle yarı geçirgen sınırlar oluşturulmuştur.

Ayrıca, binanın cephesinde görülen belirgin detaylar iç mekanlara taşınır. Beliz Görgül Interiors, desenleri ve cesur renkleri ahşap kaplama duvarlarla dengelerken, ışığı mekanın ayrılmaz bir parçası ve formlara üçüncü boyutu kazandıran önemli bir elemanı olarak görmüştür. Detaylarda Fransız bistrolarının ipuçlarını hissettirirken, İspanyolların mirası demir kolonlar ve ferforje korkuluklardan vazgeçmemiş. Gündelik hayatı anlatan tablolarda capcanlı renkleri yansıtırken, karayip esintilerinin hissedildiği patine duvarlarda ılıman iklimin palmiye ağacı yapraklarını resmetmişler. 

Beliz Görgül Interiors, Louise ziyaretçilerine her bir deneyimde New Orleans ruhundan farklı tatlarda birer anı bırakabilmeyi amaçlıyor.