Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • 2019

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü içinde yer alan 1800 m2 kafe -restoran projesi dış cephe tasarımlarından, iç mimari tasarıma ve uygulama kontrol ve koordinasyonu dahil olarak Gnt İç Mimarlık tarafından 2019 yılında tamamlanmıştır. 

Tarihi eser niteliğindeki '' Hamam '' binasıyla yan yana olması sebebiyle, Hamam binasıyla yarışmayacak, ona benzemeyecek, farklı malzeme ve renk bütünlüğü içinde sade ve net bir çizgide, nötr ve şeffaf bir tasarım hedeflenmiştir.

Bina kampüs yemekhane binası ile orta avlu arasında kalmakta, oldukça kötü durumda ve eski bir yapıyken tamamen modern, şeffaf ve estetik bir görünüme kavuşmuştur. Binanın bu konumu ile ön ve arka cephede yapılacak açıklıklar ve tamamen şeffaf giydirmeler ile avlunun yeşilinin yemekhane önündeki yoldan da görülmesi ve görsel akışın devamı sağlanmıştır.

Tasarım kriterlerini belirlerken konsept tasarımın görsel olarak bulunduğu ortama uyumu ve kullanım ihtiyaçları ele alınarak kış bahçeleri ve teras ilaveleri ile yoğunluğun farklı alanlarda dağılması amaçlanmıştır. Tüm bu kriterler binayı ve iç tasarımı şekillendirmiştir.

Tasarım Kriterleri;

• Uzun bir dikdörtgen forumunda olan binayı 3 ana bölüme ayırarak işlevsel bölgeler

yaratmak, cephede dolu ve şeffaf geçişler yaratmak,

• Ön ve arka cephede açılan açıklıklar ile arkadaki avluya kadar görüş geçişi sağlamak,

• Yan cepheyi içe çekip, teras alanı yaratarak komple cam cephe ile binanın içinin her yönden görülebilmesi ve giriş-çıkış düzenlemesi yapmak,

• Vizon-gri renk tonlaması ile antrasit rengi doğramalara ahşabın sıcaklığı ile denge kurmak, Bu yaklaşımlardan yola çıkılarak, var olan binaya, kamu yararına can ve mal güvenliğine yönelik, vidalı sistem çelik konstrüksiyon, cam ve ahşap malzemeler kullanılarak iç dekorasyonu yapılmıştır.

Binayı planladıktan sonra iç mimari tasarımda kullanım amaçlarına göre bölgesel farklılıklar tanımlanarak oturma grupları çeşitlendirilmiştir. Grup oturmalar için sabit ve hareketli oturma düzenleri tasarlanmıştır. Cafe alanı, sıcak ve soğuk servis hatları yanında, mekana katılabilen ve gerektiğinde kapatılarak özel toplantılara olanak sağlayan alanlar ile farklı işlevler de yaratılarak kampüs içinde bir kafe - restorandan çok öğrenciler için sosyal bir alan yaratılmıştır.