Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • T Concept

  • Ziylan Gayrimenkul

  • 2015

İstanbul’da kalıplaşmış AVM yaklaşımlarını yıkan bir proje, Watergarden.

Hollandalı T Concept firmasının tasarladığı Ziylan Grup tarafından Ataşehir’de tamamlanan projenin iç mimarlık hizmetleriniyse MDArch Mimarlık sunmuştur. Watergarden projesinde 66000 metrekarelik dev bir yatırım. İstanbul bünyesinde topladığı markalarla şehrin dünyanın sayılı marka kentlerinden biri olmasına ve rekabet gücünü arttırmasına yardımcı olduğu kesin. Her türlü ihtiyaca ve kitleye hitap eden bu büyük projede Libart da bir çözüm ortağı oldu.

WaterGarden gastronomi, eğlence ve kültür merkezi alanları ve 150’den fazla bağımsız birimiyle, İstanbul Ataşehir’de, Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’nin yanında yer alıyor.

Her türlü ihtiyaca ve kitleye hitap eden bu büyük projede yaklaşık 4000 metrekarelik yüzeyde Artstone ürünleri tercih edildi. Konsept tasarımın oluşturulmasında anahtar rol oynayan Artstone ürünlerinden kolon kaplamalarında Hormigon Plus ve Hormigon Loft ile brutalist ve güçlü bir görünüm elde edilirken tavanlarda kullanılan Ladrillo Loft ile ise endüstriyel konseptin sıcak-soğuk renk dengesi sağlandı.

Libart’ın ClearSky uygulamasıyla ticari alanları iyi tasarlanmış birer cadde havasında deneyimlemek mümkün. WaterGarden projesinde, en az 50 yıllık geçmişi olan markaların yer aldığı, Nostalji Sokağı adı verilen bir dolaşım aksı kurgulanmıştır ve bu sokağın üzerinde her mevsim konfor sağlarken gün ışığını da içeri alan hareketli çatı sistemleri kullanılmıştır.

Bu ClearSky ugulamasının türünün ilk örneği olmasını sağlayan bir özelliği de var. 6+6 mm lamine temperli camların arasındaki laminasyon filminde tasarıma renk getiren bir vitray baskı kullanılmıştır. Bu desenli cam, kışın müşterilerin içini ısıtıp, sokaktaki ilgiyi arttıran görsel bir eleman olmakla kalmayıp yazın da temiz havayı ve güneş ışığını içeri almak üzere aradan çekilebilen bir strüktüre entegredir.

Herhangi bir ekstra dikey strüktür elemanına ihtiyaç duyulmadan geçilen mesafe bir mühendislik harikası. 7.35’e 62 metrelik bir alan bu estetik örtüyle kapatılmıştır. Libart’ın güvenlik prensibiyle örtüşen lamine temperli camla ise içerinin konforu dışarının özgürlüğü mottosu bir kez daha yakalanmıştır.