Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Yapı Kataloğu "Yapı Malzemeleri Anketi - 2020" Sonuçları

Yapı Kataloğu "Yapı Malzemeleri Anketi - 2020" Sonuçları

Pazarlama yöntemleri geleneksel strateji ve taktiklerden dijital stratejilere doğru evrilirken anket sonuçlarının yapı malzemeleri firmaları için yol gösterici olmasını umuyoruz. 

Mimarların malzeme seçiminde göz önünde bulundurdukları en önemli kriter fiyat performansı

Mimarların malzeme seçiminde göz önüne aldıkları pek çok kriter bulunuyor elbette. Buna ilişkin sorduğumuz soruda %13 ile fiyat performansı en önemli kriter olarak öne çıkıyor. Bunun yanında üretici firmanın ürün garantisi / teminat yükümlülüğü ile birlikte ürünün sürdürülebilirliği ve tasarımda / projede ürünün uygulama esnekliği malzeme tercihinde etki eden diğer önemli özellikler olarak vurgulanıyor.

Malzeme seçiminde geleneksel, bildiğinden şaşmayan davranışlar terkedilecek gibi görünüyor

Mimarların neredeyse yarısı malzeme seçiminde kurumsal, dokümana ve işin gerekliliğine bağlı bir anlayışla hareket ediyor. Bunun yanında risk almaktan çekinmeyenlerin oranı geleneksel, bildiğinden şaşmayan davranış sergileyenlerin iki katına yakın görünüyor. Yeni malzeme denemekten kaçınmayan mimarlar bu noktada her projenin deneysel açıklığa sahip olmadığını da belirtiyor.

Mimarların malzemeye ulaşmak için kullandığı en önemli kanallar fuarlar ve dijital kataloglar

Fuarlar yapı malzeme firmaları ve mimarlar için her zaman önemli olmuştur. Anket sonuçlarından görüldüğü kadarı ile bu önem halen devam ediyor. Önümüzdeki günlerde belki de sanal fuarlarla bu durum daha da öne çıkacak gibi görünüyor. Malzemeye ulaşmada diğer bir tercih edilen kanal ise dijital kataloglar. Bu durum başta bahsettiğimiz dijital stratejileri benimseme yönünde adım atmanın önemine işaret ediyor.

Mimarlar kullanacakları ürünle ilgili tüm bilgiye sahip olmak istiyor

Malzeme seçiminde mimarlar boyutlarından, garanti koşullarına kadar ürünle ilgili bütün özellikler hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu doğrultuda ürün örneklerine erişimlerinin olması da büyük önem taşıyor. Kendisi eğitecek bilgiyi sunan üreticiye duyulan güven ve ürünle ilgili teknik dokümanlara erişim de diğer önemli tercih sebepleri arasında yer alıyor.