Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Yapı Kataloğu Dijital Pazarlama Anketi Sonuçları

Yapı Kataloğu Dijital Pazarlama Anketi Sonuçları

İnternet ve teknolojinin hayatımızda böylesine yer edindiği bir dönemde en önemli ve en etkili pazarlama yöntemlerinden bir tanesi dijital pazarlamadır.

Markaların ürün ve hizmetlerini elektronik ortamlar üzerinden tanıttığı, hedef kitleye ulaşabilmek için iletişimlerini dijital kanallar üzerinden yürüttüğü bu pazarlama yöntemi, stratejilerinde hangi yöntemlerin işe yaradığını/yaramadığını görebilmeleri için firmalara önemli fırsatlar sunar.

Yapı Kataloğu ekibi olarak bizler de firmaların hedef kitlelerine uygun mecralar aracılığıyla ulaşabilmelerini sağlamada yol gösterecek bir anket çalışması gerçekleştirdik. Şubat ayında, yapı profesyoneli bir kitleye ulaştırılan ve 186 kişinin katılımıyla şekillenen anketten şu sonuçlar ortaya çıktı.

Firmalar dijital pazarlama faaliyetlerinde en çok sosyal medya kanalını tercih ederken, en çok bütçe tanıtım reklamlarına ayrılıyor

“Şirketiniz 2018 yılında ne tür dijital pazarlama faaliyetleri gerçekleştirdi?” sorusuna katılımcıların yüzde 21’i sosyal medya diye cevap verirken, onu yüzde 17 ile arama motoru optimizasyonu (SEO) ve yüzde 16 ile tanıtım reklamları takip etti. Bu soruda infografikler hiçbir katılımcı tarafından tercih edilmedi.

Geçtiğimiz yıl firmaların dijital pazarlama bütçelerinden en büyün payı ise tanıtım reklamları alırken, basın bültenleri, web seminerleri, bloglar, infografikler, mobil/SMS ve videolara bütçeden kayda değer bir yatırım yapılmadı.

Dijital pazarlama bütçesine ayrılan pay yüzde 0-20 aralığında

Katılımcıların yüzde 81’i bütçeden dijital pazarlamaya ayrılan payın yüzde 0-20 aralığında olduğunu belirtirken, 2019 yılında yüzde 23’lük bir kesim bu payın azalacağını, diğerleri eşit bir dağılımla artacağını veya aynı kalacağını bildirdi.

2019’da sosyal medya ve SEO faaliyetleri öne çıkacak

2019 yılında firmaların dijital pazarlama konusunda öncelik verdikleri alan sırasıyla sosyal medya, SEO ve tanıtım reklamları olacak. Bu konuda ortaklıklar/işbirliklerine ise hiçbir firma öncelik vermiyor.

Yeni müşterilere ulaşmak için kullanılan dijital pazarlamanın önündeki en büyük engel bütçe

Katılımcıların yüzde 27’si dijital pazarlamanın önündeki en büyük engeli bütçe eksikliği olarak görüyor. Yatırım getirisi ölçümü zorluğu, yenilik/yaratıcılık eksikliği ve artan rekabet de önemli zorluklar arasında yerini alıyor. Katılımcılar tarafından belirtilen diğer güçlükler ise müşteri satın alım gücü, yüksek maliyetler, piyasa dengesizliği/olumsuzluğu.

Dijital pazarlama stratejisinin temel amacı ise yeni müşterilere ulaşmak.  

Ankete buradan ulaşılabilir.