Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Mailing neden hala en iyi pazarlama stratejisidir?

Mailing neden hala en iyi pazarlama stratejisidir?

Çünkü e-posta, bireysel karar vericilere, diğer birçok pazarlama kanalına oranla nispeten daha düşük bir maliyetle ulaşabilir. E-posta kolayca ölçülebilir ve müşteri portföyünün oluşturulmasını sağlayabilir. Aslında, e-posta adım adım gelişiyor. Yapılan yeni bir araştırma, e-postanın Facebook ve Twitter gibi sosyal mecraların toplamından 40 kat daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, bu etkili sonuçları elde etmek için sürecin doğru şekilde yürütülmesi gerekir. Bu, küçük bir mesele değildir, çünkü optimum e-posta mükemmelliğine ulaşmak için birçok değişken vardır. Aşağıda yer alan liste, e-posta etkinliğini ve başarısını belirleyen temel değişkenleri tanımlar.

  • E-posta Listesi ile Başlayın

Bir e-posta listesinin kalitesi en sık teslim edilebilirliği veya dönüşüm oranlarını belirtir. Yüksek oranda teslim edilemeyen veya ‘hard bounces’ (gönderen kişiye iade edilen e-postalar) olan listeler genellikle spam olarak engellenebilir veya kara listeye alınabilir. Bu nedenle, liste kalitesi çoğu zaman e-postaların ne zaman seçildiğini veya alındığını gösterir. Eski listeler fazlaca süresi dolmuş e-postalardan oluşacaktır, bu da kalıcı sebeplerle yerine ulaşamayan ve geri dönen e-postalara neden olur. Neyse ki, çoğu e-posta servis sağlayıcısı (ESP'ler) ve müşteri ilişkileri yönetimi platformları (CRM'ler) dönen e-postaları otomatik olarak kaldırır. Ek olarak, e-posta teslimatını doğrulayabilen çeşitli araçlar da vardır.

Liste oluşturma sürekli devam eden bir çaba olmalıdır, tercihler veya istenen e-postalar temeli oluşturur. Listede yer alan kişiler arasında müşteriler, çalışanlar, fuar katılımcıları ve daha fazlası bulunabilir. Amerika Birleşik Devletleri e-posta konusunda daha esnek olsa da, Avrupa ve Kanada o kadar esnek değildir. Mayıs 2018'de, Avrupa Birliği, özellikle web siteleri ve e-posta listeleri ile ilgili olarak kişilerin kişisel bilgilerinin toplanmasını ve işlenmesini düzenleyen Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ni (GDPR) uygulamaya koymaya başladı. Bu nedenle satıcılar, müşteriler ve çalışanlar için yalnızca ihtiyacınız olan ve kullanacağınız verileri toplamalısınız. Özellikle kişisel olarak tanımlanabilen verilerin ihtiyaçtan fazla olarak toplanması, sonrasında başınızı belaya sokabilir. Bir mail listesi oluşturulurken ve alıcıların e-posta aboneliğinden çıkmalarına izin verirken özen gösterilmelidir. Ortalama yüzde 10 ila 20'lik açık oranlarla, katılımın sağlanması için listeler mümkün olduğunca geniş olmalıdır.

  •  Konu Satırlarını Kullanarak Açık Oranları Arttırın

E-posta konunuz, açık oranlar için belirleyici faktördür. Aslında, e-posta alıcılarının yüzde 47'si konu satırının e-postanın açılıp açılmayacağını belirlediğini söylüyor (hubspot.com). Konu satırlarının maksimum açık oranlar için optimize edilmesini sağlamak için birçok ipucu ve teknik vardır. Konu satırları için aşağıda bir ipucu listesi yer alıyor.

- Konu satırını kısa tutun, tercihen 15 karakterden az. Konu satırları asla 25 karakterden fazla olmamalıdır.

- “Bugün”, “Özel Teklif” veya “Şimdi Aç” gibi aciliyet ve ısrar duygusu uyandıran kelime ve ifadeler kullanın.

- “Zengin Hızlı Ol” veya “Çok Seviyeli Pazarlama” gibi istenmeyen spam ifadeleri olan sözcük ve ifadelerden kaçının.

- Tüm kelimeleri büyük harflere yazmaktan ve özel karakterler kullanmaktan kaçının.

- Konu satırını alıcıyla veya şirket adıyla kişiselleştirin.

- Potansiyel konu satırlarınızı test edin ve optimize edin. Subjectlines.com'da sunulan gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz.

  • Mailing Tasarımı Üzerinden Bağlantı Kurmak

Alıcı e-postayı açtığında, katılımın sürmesi tasarıma kalıyor. Tasarım, kopya, görüntüler ve eyleme geçirme çağrıları (CTA) içerir. Genel olarak, tasarımlar tek bir konudan veya çoklu konulardan oluşabilir. Tek konulu e-postanın bir örneği; açıklama, madde işaretleri ve bir kayıt bağlantısı içeren bir web yayını duyurusudur. Çoklu konulu e-posta tasarımına ise birkaç farklı konunun yer aldığı ve "daha fazlasını oku" bağlantısını içeren bir bülten örnek olarak gösterilebilir. Ek olarak, bir etkinlik kaydı, hiperlinkli sosyal medya ikonları, bir broşürün kapağı ve / veya hiperlinkli bir e-kitap da çoklu konulu e-posta tasarımına örnek olarak gösterilebilir.

Etkili e-posta tasarımının anahtarı, metrikler kullanılarak ölçülebilen net CTA'lar içeren kısa kopyadır. E-postayla ilgili en güzel şeylerden biri, tasarımların ve CTA'ların test edilip optimize edilebiliyor olmasıdır. Peki, nasıl? Genellikle A / B testleri olarak adlandırılan iki e-posta tasarımı varyasyonu, tıklama oranları ölçülen, daha küçük listelere postalanır ve daha sonra yüksek olan tıklanma oranı, listenin bakiyesi için kullanılır.

  • E-posta Platformu Kullanın

Pek çok platform seçeneği var ama hangisi en iyisi? En temel olanı bir e-posta servis sağlayıcısıdır (ESP). Örnekler arasında Constant Contact ve MailChimp bulunur. ESP, genellikle çok geniş olmayan mail listeleri için giriş seviyesinde olan bir e-posta sistemidir. Çoğu e-posta servis sağlayıcısı, genellikle düşük bir aylık ücrete sahiptir ayrıca teslimat optimizasyonu, metrik gösterge panoları ve kalıcı sebeplerle yerine ulaşamayan ve geri dönen e-postaların otomatik olarak kaldırılmasını da sağlar. Müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı (CRM), tam e-posta işlevselliği, e-ticaret ve diğer sistemlerle entegrasyon gibi daha gelişmiş özelliklere sahip olması ile daha sağlam bir sistemdir. CRM sistemlerine örnek olarak Salesforce ve Microsoft Dynamics gösterilebilir.

Pazarlama otomasyonu yazılımı veya sistemleri (MAS) CRM ile benzerlik gösteriyor olabilir ancak web sitesi ve blog yönetimi veya gelişmiş ölçümler ve gösterge tabloları gibi farklı pazarlama özelliklerine sahiptirler. Örnek olarak Marketo ve Hubspot gösterilebilir. Elbette, yazılımlar temel bir e-posta hizmetinden daha pahalı olabilir, ancak yazılım kullanımı büyük işletmeler için gereklidir. Bu nedenle, bir e-posta dağıtım sisteminin seçimi liste uzunluğuna, gereken işlevselliğe ve maliyete dayanır. Yukarıdaki seçenekler, etkin teslimat için optimize edilmiş, spam engelleme ve kara listeye alınma olasılığını azaltır.

  •  E-posta Metriklerini Anlayın

Yukarıda belirtilen ESP, CRM ve MAS platformlarının hepsinde, her e-posta kampanyası için ölçülen metrikleri olan, kullanımı kolay gösterge panoları vardır. Aşağıdaki anahtar kelimelerin e-posta ölçümlerini ve e-posta pazarlama işlemleriniz için ne anlama geldiklerini inceleyin.

- Açılma oranı - Bir e-postayı açan alıcıların yüzdesi; yüzde 10 ila 20 oran ortalama olandır.

- Tıklanma oranı - Bir e-postadaki bağlantıları görüntüleyen alıcıların yüzdesi. Tıklanma oranı, sektörlere göre değişiklik gösterebilir, ancak genel olarak, yüzde 10 ve üzeri olumludur.

- Geri dönüş oranı - Alıcının e-posta adresi geçersiz olduğundan veya şu anda aktif olarak çalışmadığı için, gönderene geri dönen e-postaların yüzdesi. Sert sıçramalar kötü e-posta adresleridir ve kaldırılmalıdır. Yumuşak sıçramalar genellikle ofis dışı bildirimler veya geçici sunucu sorunlarının bir sonucudur.

- Abonelikten çıkma oranı -  Ziyaretçilerin abonelikten çıkmalarına veya bilgilerini değiştirmelerine / güncellemelerine izin veren e-postanın altındaki bağlantı aracılığıyla aboneliği iptal eden alıcıların yüzdesidir.

  •  Dikkat ve Uyarlamayı Öğrenin

E-posta mükemmel değil. Ortalama açılma oranı yüzde 10 ila 20 arasında olması nedeniyle, hedef kitlenizin yüzde 80 ile 90'ı bu e-postayı görüntüleyemeyeceklerdir. Daha geniş listeler oluşturarak ve açılma oranlarını iyileştirmek için konu başlıklarını optimize ederek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ek olarak, GDPR kapsamında, alıcı tarafından kabul edilmeyen veya talep edilmeyen e-postalar için katı yasaların ve yüksek cezaların olduğunu unutmayın. Bu nedenle, e-posta listenizin kontrolünüzde olduğundan ve alıcılarınızı doğrudan istek ve tercihlere dayandırdığınızdan emin olun.

Sonuç olarak, e-posta hizmeti büyük bir pazarlama unsuru olmaya devam ediyor. Başarılı bir e-posta kampanyası yürütmek için birden çok alanda çaba harcanması gerekmektedir ve geniş, doğrulanmış bir e-posta listesinin olması temel gerekliliktir. Sonrasında ise optimize edilmiş konu başlıkları, alıcılar tarafından açılmak istenen güçlü teklifler veya eyleme geçirme çağrıları ile ilgi çeken basit bir e-posta tasarımı.. E-posta ile, anahtar metriklerin ölçümü, test ve optimizasyon mümkündür. Tabii ki, e-posta web sitesi trafiğini, kullanım kolaylığı ve ortamın mobilitesi de dahil olmak üzere diğer yararların yanı sıra, geniş kullanımı ve popülerliği ile yaş ve cinsiyet sınırlarını da aşmaktadır.

 

-----

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.