Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Çatılarda Havalandırma

Çatılarda Havalandırma

Mühendis Sarah Gray çatı havalandırmasının özellikle soğuk iklimlerde önemli olduğunu söylüyor. Havalandırılan çatı sayesinde buz eriyor ve çatı eğimi sayesinde yapıdan uzaklaştırılıyor.

Çatı havalandırmasının sıcak iklimlerde de çok önemli olduğunu belirten Gray, havalandırılan çatıların iç mekanlarda daha ılıman bir iklim yarattığını söylüyor. Çok fazla ısınan çatılarda çatı malzemesinin bozulabileceğine dikkat çeken Gray, havalandırma ile bunun önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Havalandırma Nasıl Çalışır?

Basit çatı havalandırma sistemleri konveksiyona bağlı olarak çalışır. Soğuk iklimlerde ev ısı kaybederken çatı arasında iletim ve konveksiyonla dolanan hava evin iç kısmının ve çatının ısınmasını sağlar. Havalandırılan bir çatıda sıcak hava üst kısımdan çıkar ve taze hava alt kısımdan tekrar içeri girer. Bu basit hava sirkülasyonu mantığı buzlanmayı önler ve iç mekanlarda iklimlendirmeyi kolaylaştırır. Ayrıca nemi azaltmak için de çatı havalandırması etkili bir yöntemdir.

Tavanı, tavan arasını ve çatı kaplamasını havalandırabilirsiniz. Bu tamamen havalandırılan bölgede yaşam alanı olup olmamasına ve yalıtımın konumuna bağlıdır. Bunun için en iyi örnek havalandırılmış bir zemine sahip tavan arasıdır. Bu örnekte yalıtılmış zeminin dış ortam havası ile havalandırılması gerekir. Tavan arasında ya da kubbeli yapılarda yalıtım genellikle kirişler arasına yerleştirilir. Bu örnekte ise havanın geçeceği açık bir yol oluşturmak için kirişler arasına bölmelendirmeler yapılır. Çatı kaplaması üzerine sert ve kalın yalıtımlar yerleştirildiği durumlarda çatı havalandırması iyi bir yöntem olabilir.

Çatı havalandırması için ortamda yeterli hava ve hava hareketi bulunması gerekir. Mühendis Sarah Gray’e göre çatı havalandırmasının yeterliliği çatı katındaki taban boşluğu ile orantılıdır. Çatı havalandırmasının en iyi şekilde uygulanabilmesi için uygulama yapılacak yere göre düşünülmeli ve gerekli hesaplamalar yapılmalıdır.

__________

Yazının orijinaline buradan ulaşılabilir.