Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
2020 İçin Modern Ofis Tasarım Trendleri

2020 İçin Modern Ofis Tasarım Trendleri

Ayrıca, önümüzdeki yıllarda verimli ve ofis moralini yükselten çevre dostu trendlerin de sürekli yükselişini bekleyebiliriz ancak 2020’de göreceğimiz trendler yalnızca bunlar değil.

İşte çalışma alanları ve çalışanlar için faydalı olduğunu düşündüğümüz trendlerden birkaçı:

Hibrit Alanlar

Çalışanlar ofis içerisinde rahatça hareket edebildiklerinde hem davranışlarında hem de performanslarında özgürlük duygusu ortaya çıkar. Bu, Sucker Punch Productions’ın Washington ofisi olan Bellevue’nun tasarım aşamasında göz önünde bulundurduğu bir detay.. Çalışanların kişisel olarak çalışmanın ortak bir çaba olduğunu görebildiği kısmi somut fiziksel alanları ve çalışanların toplantılar, telefon görüşmeleri veya takım çalışmaları için en iyi potansiyel çalışma alanlarını seçebildiği, mobil olmaya izin veren kısmi dijital ortamları ile hibrit çalışma alanları kesinlikle ekibinizin kafeste olduğunu ve değersizleştirildiğini düşündüğü statik alanlar değildir.

Dinlenme Alanları

Dinlenerek enerji toplayabileceğiniz dinlenme alanları, iş günü boyunca harcanan verimli enerjinin geri kazanılmasında çok önemlidir ve kapıyı kapatınca oluşan basit, sessiz bir ofis odasından fazlasını içerebilir. Yoga veya meditasyon odaları, kitap okuma köşeleri ya da huzurlu bahçeler, dağınık düşüncelerinizi toparlamak ve nefes almak için mükemmel mekanlardır. Yapılan araştırmalar, biraz ara vermenin, biraz manzara değişikliğinin veya bazı meditasyon yöntemlerinin perspektifimizi değiştirmemize, yenilenmiş bir şekilde ve yeni bir yaklaşımla elimizde var olan projeyle başa çıkmaya hazır bir şekilde çalışmaya geri dönmemize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Doğal Işık

Bütçeniz için iyi bir haber; doğal ışık, elektrik ışığından daha ucuzdur. Çalışanlar için daha iyi bir haber; doğal ışık, daha az göz yorgunluğu, daha az baş ağrısı hissettirir. Hastalanma sürelerinde azalma görülür ve çalışma gününün sonunda genel bir uyanıklık hissine sahip olunur. Doğal ışığın faydaları sadece fiziksel de değildir. Doğal ışığa ve günışığı aydınlatma tekniklerine (ışıklıklar, yansıtıcı yüzeyler ve ışık rafları gibi) erişimi olan çalışanlar, kötü aydınlatılmış koşullarda konforun arttığını da bildirmektedir. Aydınlatma Amerika’da yer alan ofislerde en büyük elektrik tüketimi kaynağını temsil ettiği için, ofislerde doğal ışık kullanımının tercih edilmesinden dolayı elektrikten tasarruf edilmesi de ayrıca önemlidir. 

Özel Alanlar

Bir kişinin çalıştığı ortamı değiştirmesi, yönetilebilir parçalar içindeki bilgileri bölümlere ayırmasına ve özümsemesine yardımcı olur. Çalışanlar, ortamlarını istedikleri aralıklarla değiştirerek, odaklandıkları bilgiler ve çevreleri arasında zihinsel bağlantılar da kurarlar.

Açık ofis tasarımına geçen birçok ABD’li şirket, bu dönüşüm için milyonlarca dolar harcadı. Açık ofislerin eksiklerini ortaya çıkmaya başladığından itibaren aynı şirketler başka bir yenilenme sürecine girme konusunda anlaşılmayacak şekilde isteksizdirler. Kapsüller, pahalı ve zaman alacak bir yenilenme sürecine girmeden, açık bir ofiste daha aktivite tabanlı bir tasarıma geçiş ihtiyacına karşı zarif bir çözüm sunarlar.

Markanızın Renklerini Kullanarak Dekore Edin

Şirket renklerini sergileyen modern ofisler işletmelere birçok açıdan ilham verir. Şirket logonuz oldukça parlak ancak yine de şık bir şekilde tasarlanmış modern bir ofis istiyorsanız, kanepelerdeki dekoratif yastıklar veya renkli mobilya panelleri ve daha yumuşatılmış bir renk düzenini tamamlayan döşemeler gibi nötr bir palet boyunca oluşan mütevazı bir renk patlaması yaratabilirsiniz.

Koyu renk yoğunluğunun ziyaretçileriniz için hoş olabileceğini ancak zamanlarının büyük bir bölümünü ofiste geçiren çalışanlar için bunaltıcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Biyofili

Çalışma alanlarına bitkilerin getirilmesi, kendi halinde bir uğultu alanı olan ofislerinize eşsiz bir güzellik katar. Renk sıçramaları ile sıradan bir odayı olağanüstü bir çalışma alanına dönüştürmek için çok fazla maliyete de gerek yoktur.

Doğanın avantajı, onları bir araya getirmek için bir ofisin tamamını yeniden tasarlamanız gerekmemesidir. Bu düşük bütçeye sahip bir şirketin, varlığı izin verdiği ve dönüştürülecek bir ofis alanı var ise bitkileri zaman içerisinde birer birer ofis alanına eklemesine olanak sağlar.

Sonuç olarak, yeni bir on yıllık süreye girerken işyerinizi daha iyi ve daha konforlu bir yer haline getirmeye odaklanalım. Unutmayın ki, haftanın çoğunluğunu geçirdiğimiz yerde keyif aldığımızda, daha iyisini yaparız, daha iyi oluruz ve daha iyi çalışırız.

______________________________

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

1970 yılında kurulduğu günden bu yana değişimi, gelişimi ve yeniliği hedefleyerek çağdaş ve özgün tasarımları günümüz teknolojisi ile üretmeyi hedefleyen Çağın Mobilya da, kalite, konfor, ergonomik unsurlarını ön planda tutarak, ofis ve büro makam takımları, ofis oturma grupları, çalışma masaları, toplantı masaları, bankolar, sandalyeler, makam koltukları, çalışma koltukları, konferans koltukları, bekleme koltukları, bölme panel sistemleri ve ofis aksesuarları, büro sehpaları ve kuruma özel projeler ile birçok alanda üretimini sürdürüyor ve ofislerde verimliliği artıran güncel trendleri yakından takip ederek tasarımlarını yeniliyor.

Çağın Ofis ürünlerini incelemek için lütfen tıklayınız.