Yukarı Git

SU YALITIMI

Su gelir ve gider sistemlerinin kontrol altında tutulması ve su yalıtımı yaptırılması yapıları rutubet ve nemden koruyan önemli bir faktördür. Islaklık oluşmayan ve daha kuru ortamlarda yaşam kalitesinin üst seviyelerde olduğu bir gerçektir.

...

Çatılarda Su Yalıtımı

Çatılar için su yalıtımı uygulanacak seçenekler çatı tiplerine göre değişmektedir. Ahşap ve metal çatılar için membranlar ve shingle seçenekleri değerlendirilebilir. Teras ve yatay bir tasarıma sahip çatılarda seramik altına beton aracılığı ile su yalıtımı yapmak mümkündür.

Duvarlar İçin Su Yalıtımı

Duvar seçenekleri ikiye ayrılır. Toprağa temas eden duvarlar ve kiremitlerden oluşan duvarlardır. Basınçlı suya karşı direnç gösteren toprak altındaki duvarlar için betonun içerisinde su iletimini sağlayan kılcal çatlakların kristalize malzemeler ile giderilmesi gerekmektedir. Toprak üstü duvarlarda ise su geçirmeyen sıvalar ile su yalıtımı başarılı bir şekilde sağlanabilir.

Banyo ve Mutfaklarda Su Yalıtımı

Yoğun su tüketimi sağlanan banyo ve mutfak alanları teknik açıdan ıslak hacim olarak adlandırılan yaşam alanlarıdır. Bu mekânların oluşumunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken seramik yüzeyden sızan suların alt kata geçmemesi amaçlanır.

En Çok Gelen Soru: Dış Cephe Kaplaması Su Yalıtımına Yardımcı Olur Mu?

Merak edilen sorunun cevabı aslında evettir. Dış cephenin su geçirmesi hemen müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Bunu için

- Su geçirmeyen sıva kullanımı

- Var olan binalar için sıva içerisinde kristal üretimi amaçlanarak suya karşı duvarlarınızı korumuş olursunuz.