Yukarı Git

DIŞ CEPHE KAPLAMASI NEDİR?

Yapıların dış cephesine uygulanan kaplamalar, ısı ve enerji yalıtımında büyük oranda bir tasarruf sağlar. Fakat yapım nedenleri arasında binaların dış tasarımlarında daha estetik bir görünüm yakalanması da vardır. Kaplama teknolojileri arasında birçok desen ve modeller ile karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda kolay uygulanabilir ve her dış cepheye uygun olması da ister yeni yapılarda kullanım isterseniz de var olan yapılarda kullanım imkânı sağlamaktadır.

...

Dış cephe kaplaması uygulanırken kaplamanın kalınlığı, ham madde kalitesi ve TS 825 belgesine sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kaplamanın landa değeri düşük oldukça ısı ve enerji tasarrufu da o kadar yüksek olacaktır. Yapılar için uygulanan kaplamada binanım %100 oranında kaplanarak hiçbir bölgenin de atlanmaması gerekmektedir.

Dış cephe kaplamasının ısı tasarrufu sağlaması için iletkenlik katsayısının 0,065değerinin altında olması gerekmektedir. Oda sıcaklığının 20-23 derece olduğunu düşünürsek ısı yalıtımından sonra dış hava şartlarına bağlı kalmaksızın uzun süre bu ısıya ulaşınca korunması kendiliğinden gerçekleşmelidir.

Dış Cephe Boyaları Seçenekler Arasında

Dış cepheler için uygulanacak bir başka teknik ise dış cephe boyaları ve uygulamalarıdır. Özellikle birden fazla rengin farklı alanlara bölünerek renklendirilmesinde dışarıdan bakıldığında şık bir görünüm sağlanmaktadır. Dış cephe boya uygulamalarında ise renklerin kombinasyonunun iyi hesaplanması gerekmektedir. Hesaplama işlemi sırasında muhitin koşullarına, hava koşullarına ve beğenilerinizi dikkate alarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.