Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Sistema Teknolojik Yapı

  • Sistema Teknolojik Yapı

  • 2021

Dünyanın lider yapay zeka şirketi Afiniti, giderek büyüyen ekibi ve genişleyen iş ilişkileri için İstanbul'da yeni bir çalışma alanı kurmaya karar verdi. Asya kıyısının merkezi iş ve finans bölgesinde, LEED sertifikalı akıllı binada, adalar manzaralı katlarda geliştirilen proje, yenilikçi bir entegrasyon örneği olmayı ve çalışma kültürü aracılığıyla kullanıcı deneyimini geliştirmeyi hedefliyor. Ofisin iç mimarisi, Afiniti'nin dinamik startup kültüründen ve kurumsal zekâsından esinlenmiştir.

Şeffaflığa ve etkileşime önem verilmiştir ve bu işlevler, tasarım kriterlerinin ana paradigması olarak kullanılmıştır. Şeffaflık ve mahremiyet arasındaki denge ise tasarım sürecinin kavramsal hedeflerinden biri olmuştur. Açık ofisin kişilerarası etkileşimleri ve kapalı alanların stratejik mahremiyeti, akustik yalıtımlı çift camlı iç duvarlarla sorunsuz bir şekilde ayrıldı ve ayrıca genel tavanlarda uygulanan ses maskeleme sistemi donanımları ile desteklenmiştir. Ofisin master planı çalışanların kıdem düzeyine bakılmaksızın etkileşimini, sosyalleşmesini ve birlikte çalışmasını sağlayacak şekilde kurgulanmıştır. Yüksekliği ayarlanabilen iş istasyonları, webex iletişim sistemleri ve çok renkli oyun köşeleri, işyerinin fiziksel ve sosyal karakterini tanımlar. Amorf formlar ve akışkan temalı doğrusal desenler ofisi süslemektedir.

2 kata yayılan ofis mekânı; toplantı odaları, yönetici ofisleri, açık çalışma alanları, kahve noktaları, gayri resmi toplantı alanları, işbirliği alanları, telefon görüşme modülleri, toplantı odaları, depolar ve oyun köşelerinden oluşmaktadır. 2 kat, semt parkının yeşilliğine, Asya kıyı şeridine ve adalara bakan büyük bir galeri boşluğunda birleşiyor. Ofis içindeki ana dolaşım süresini en aza indirmek için, bu 2 kat atrium alanı içinde konumlanan anıtsal bir merdivenle birbirine bağlanmıştır. Merdiven, parametrik tasarımla oluşturulmuş 3 boyutlu dev bir girdabın içinde kalmış şekilde akışkan formlu ahşap çıtalarla çevrilidir. Girdap şeklindeki ahşap kabuğun ortasında duran atrium ağacı 180 ° şehir manzarası ile çevrilidir ve etrafındaki dinlenme sandalyeleri, sehpalar ve kanepelerle doğal bir işbirliği alanı yaratmaktadır. Atrium alanı, resepsiyondan sadece 10 m uzaklıkta olup toplantı odaları ve ana giriş alanı ile doğrudan bağlantılıdır ve ziyaretçileri doğrudan kişilerarası etkileşimle dolu işbirliği ortamına taşır. Bu fonksiyonel konumlandırma şehir manzarasının tadını çıkarırken iletişimi yönlendirmek için bakış açıları yaratır ve yerel çatı terasları geleneğini sürdürür.

Resepsiyon alanı, ortak asansör salonuna bakan marka logosu ile ziyaretçilerini karşılar ve aynı zamanda hacmi çevreleyen 3 boyutlu akışkan formlu doğal ahşap şeritlerden oluşan benzersiz bir bekleme alanına sahiptir. Tüm toplantı odaları webex görsel-işitsel teknolojisi ile donatılmıştır ve masif duvarları akustik kurallara uygun ahşap ve tekstil yüzeylerle kaplanmıştır. Aydınlatma otomasyon sensörleri, genel aydınlatma dinamiklerini belirli bir senaryo ile yönetir. Mekânların işlevselliği ve temel niteliklerine uygun çok çeşitli aydınlatma armatürleri seçilmiştir. Açık ofiste markalaşmanın bir parçası olarak sonsuzluk anlayışını ifade eden kesintisiz hatlar kullanılmıştır. Aydınlatma şeridi, Afiniti Kırmızısı rengindeki alnı ile bina çekirdeğini çepeçevre sarar. Ahşap raflar kitchennete duvarlarında akışkan formları ile dalgalanmaktadır. Bu desen aynı zamanda cam duvarlardan atrium döşemelerine ve ahşap şeritlere kadar ofis alanı içinde sürekliliğe sahip çizgisellik oluşturur. Yüksekliği ayarlanabilen iş istasyonları üzerine yerleştirilen Pleksiglas covid kalkanları tüm çalışma alanlarının derinlemesine algılanmasını kolaylaştırarak ve maksimum düzeyde görsel bağlantı kurarak çalışma alanlarını güvenli hale getirir. Koza, ahşap kulübe ve kırmızı perdeli oda gibi informal toplantı ve görüşme alanları, çalışanlara küçük bir hafta sonu barınağı veya sahne arkası gibi çok farklı ortamlarda çalışma deneyimi sunar. Mutfak alanı, ofis genel bütünlüğüne kıyasla tamamen farklı bir atmosfer olarak tasarlanmıştır. Ahşap örgü asma tavan modülleri, renkli 3 boyutlu seramik duvar panelleri, parke ve mozaik zeminlerin yeşil bitkilerle birleşimi ve hareketli mobilya tercihleri mekâna şık bir Akdeniz cafe & restoran üslubu kazandırmıştır.

Güvenlik sistemleri, tümü küresel istasyonlara uzaktan bağlanan IP kameralarla desteklenmiştir. Bilişim teknolojileri yedekli bir yapıda tasarlanmıştır. Otomasyon sistemleri mobil cihazlara uzaktan bağlanarak 7/24 izleme ve uyarı masajı gönderilmesine imkân vermektedir. Ofis ayrıca, farklı ülkelerdeki diğer iş istasyonları ile iletişim kurabilen interaktif bir yazılım altyapısına sahiptir.

Küresel bir marka için şeffaflık, etkileşim, esneklik, ihtişam ve konforun yanı sıra çağdaş bir görsel bütünlük sağlayan benzersiz bir bölgesel irtibat ofisi tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

__________________

Fotoğraflar: Gürkan Akay