Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Panelsan
Panelsan

Panelsan

2004 yılında Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Panelsan ilk olarak Mineral Yün (Taşyünü-Camyünü̈) ve Expanded Polysytrene Polistren (EPS) yalıtımlı sandviç panel üretimine başlamış, değişen ve gelişen coğrafyada inşaat sektörünün ve yatırımcının yalıtım konusunda bilinçlenmesinden kaynaklı, sandviç panel ve EPS ürünlerine ihtiyacın artacağını analiz ederek, 2005 yılında EPS yalıtım levhaları ve enjeksiyon ambalaj ürünleri üretim hattını devreye almıştır.
 
2010’lu yıllara gelindiğinde, AR-GE yatırımları, kurumsallaşmaya ve toplam kalite yönetimine verdiği önem, markalaşma yolunda attığı adımlar doğrultusunda artan pazar payı ile Panelsan yönetimi yeni yatırımlar için karar alma sürecine girmiştir. 2014 yılında çalışmalarını ve yatırımlarını Kaizen ve 5S ile destekleyen; kaliteli, güvenli, ekonomik, estetik ve konforlu yaşam alanları oluşturan Panelsan, aynı dönemde Poliüretan (PUR) ve Poliizosiyanurat (PIR) yalıtımlı sandviç panel hattını da devreye sokmuştur.
 
Marka bugün itibariyle 62.000 m² açık, 22.000 m² kapalı alanda yer alan tesisinde gerçekleştirdiği üretimle; sektörde ısı yalıtımı, hava geçirimsizliği, hijyen, terleme, güvenlik, estetik, yangın yalıtımı gibi tüm ihtiyaçlara cevap verecek ürün gamına sahiptir. Toplam kalite yönetimi anlayışı, 3 farklı kıtada talep gören FM Global sertifikalı ürünleri ile Panelsan, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Avrupa’da aranılan ve kullanılan bir marka konumuna gelmiştir. Ar-Ge çalışmaları ile yüksek teknolojiyi kullanarak, inovasyon niteliği yüksek yalıtım değerlerine sahip, çevreci ve ekonomik ürünlerini pazara sunan Panelsan; yenilikçi projeleriyle birlikte, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na başvurusunu tamamlayarak AR-GE Merkezini kurmayı planlamaktadır. 2016 yılından beri istikrarlı biçimde ISO İkinci 500 listesinde yer alan marka, ürünlerini 30 ülkeye ihraç etmektedir.
Çevreye, yeşil ve döngüsel ekonomiye olan inancını, sektöre kazandırdığı yenilikler ile birleştiren Panelsan, Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) için ürettiği özel panel formu ve 12 yıl sistem garantili aparat sistemleriyle, alanında öncüdür. 2020 yılında Polatlı OSB’deki üretim tesislerinin çatısına kurduğu GES sistemiyle, 2021 verilerine göre, 1 milyon 651 bin kWh elektrik üretimi için ortalama yıllık 715 ton karbon sera gazı emisyonu kazanımı sağlayarak hem sosyal sorumluluk, hem de gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakma adına bir adım atan Panelsan, bu dönüşüm sayesinde doğaya yaklaşık 3.500 adet ağaç kazandırmıştır.
 
Planlanan yatırımların tamamlanması ve yurt içi ve yurt dışı pazar paylarının artırılması amacıyla 2022 yılında Borsa İstanbul’da halka arzı gerçekleşen Panelsan, kendi sektörünü borsada temsil eden ilk firma olmuştur. Halka arz süreciyle beraber büyüme adımları devam etmiş; iki farklı fabrika yatırımının temelleri atılmıştır.  Taş yünü-Poliüretan Kombi Sandviç Panel Hattı ve ilave makineler ile depolama alanı için sahibi olduğu arsa üzerinde, şirketin faaliyetlerini sürdürdüğü Ankara Polatlı’da bulunan fabrikasının yanına kurulu ilave bir fabrika için temel atılmıştır. Şirket’in stratejik planları arasında yurt içi pazardaki kuvvetli satış ağına ek olarak yurtdışı pazarlarda da yerelleşmek suretiyle büyümek hedefi doğrultusunda Kazakistan Almaty Sanayi Bölgesinde taş yünü ve poliüretan dolgulu sandviç panel üretim tesisi kurma çalışmalarına başlanmıştır. Tesislerin bina inşaatının hafriyat çalışmaları başlamış olup 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanmaktadır.
 
Sektördeki 20. yılına adım adım yaklaşan Panelsan bugün, Türkiye’nin ilkleri olan yatırımların birçoğunda ürünleri ve hizmetleriyle tercih edilmekte; sektördeki vizyon lideri konumunu, sorumluluk bilincine dönüştürerek sahip olduğu değerleri kaybetmeden ilk günkü̈ heyecanıyla yoluna devam etmektedir.