Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
BUILD UPON Zirvesi'nde Avrupa Şehirleri Sıfır Karbon Sözü Verdi!

BUILD UPON Zirvesi'nde Avrupa Şehirleri Sıfır Karbon Sözü Verdi!

4 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşen zirvede önde gelen Avrupa şehirleri ve şirketleri binalarını net sıfır karbon emisyonuna düşürme sözü verdi. Finlandiya’nın Helsinki ve İspanya’nın Valladolid şehirleri yanısıra gayrimenkul sektörü lider firmalarından BuroHappoldCarbon CredentialsDeernsGrimshaw ArchitectsGrosvenor GroupNewsec Finland ve Ylva Dünya Yeşil Binalar Konseyi’nin Net Sıfır Karbon Binalar Taahhütü’nü imzaladı.

Şehirler ve şirketler sözleşmeyi imzalayarak 2030 yılına kadar binalar için net sıfır emisyona ulaşma sözü verdi. Ayrıca şehirler tüm binalarının 2050 yılına kadar sıfır karbon hedefine ulaşacağına dair taahhütte bulundu. Aralarında Helsinki şehrinin de bulunduğu taahhütü imzalayan şehirler iklim krizi için gerekli çalışmaları yerine getireceğini ve 2035 net sıfır karbon hedeflerine ulaşmada binaların rolünün önemini vurguladı.

Helsinki Belediye Başkanı Jan Vapaavuori şunları söyledi: “İklim değişikliği zamanımızın en önemli sorunu ve binalar buna karşı mücadelenin merkezinde yer almaktadır. Helsinki Belediyesi, ısınma amaçlı kullanılan enerji tüketimini azaltmak ve yenilenebilir enerji kullanımını artırmak için bina stoklarında çok ciddi önlemler almaya kararlıdır. Helsinki’nin karbon emisyonunun %45’i bina kaynaklı, bu nedenle iklim değişikliği ile mücadelede binalar üzerinde yoğunlaşmak kaçınılmaz bir sonuçtur.”

Valladolid Belediye Başkanı Oscar Puente Santiago şunları dile getirdi: “İklim mücadelesi ciddi bir sorun ve Valladolid şehri binalarını iyileştirerek vatandaşların yaşamlarını iyileştirme isteğindedir. Kamu ve özel binalarda yenilikçi enerji verimliliği projeleri üzerinde çalışıyor, binalarımızı güçlendiriyor ve güneş enerjisi kullanıyoruz. İspanya’da Net Sıfır Karbon Binalar Taahhütü’nü imzalayan ilk şehir olmak yapılması gerekenleri göstermek için harika bir fırsat olacaktır.”

Valladolid, 2020 ve 2050 yılları arasında yılda ortalama 3.000 binayı kapsayacak iyileştirici yasaları gelecek yıl içinde çıkarmayı taahhüt etti. Yeni yasalar sayesinde yeni binalarda merkezi ısıtma, yenilenebilir enerji alternatifleri ve enerji tasarrufları sağlanacaktır. 2030 yılından itibaren Belediye tarafından kiralanan binaların “Net Sıfır Karbon Bina” olması şartı aranacaktır.

Helsinki ve Valladolid, dünya çapında “Taahhütü” imzalayan lider 26 şehir arasında yerini aldı. Avrupa şehirlerinden gelen bu mücadele sayesinde “European Green Deal” hedeflenen tarihten önce gerçekleşecek ve Avrupa dünyada ilk iklim nötr kıta olacaktır.

Taahhütler bugün BUILD UPON2 projesinin ev sahipliği yaptığı Brüksel Zirvesi’nde açıklandı. Proje koordinatörü İspanya Yeşil Binalar Konseyi CEO’su Bruno Sauer şunları söyledi: “BM İklim Konferansı COP25 bu hafta Madrid’te başladığında BUILD Upon2 proje ortakları, kamu ve özel sektör liderlerini bina stoklarını karbondan arındırmaya ve binalarda kapsamlı tadilat ve yenileme stratejileri geliştirme için birlikte çalışmaya davet ediyorlar.”

Özel sektör liderleri de bu mücadelede yerini alıyor. Helsinki şehrinde büyük bir gayrimenkul varlığına sahip olan Ylva, 2025 yılına kadar tüm binalarında işletme kaynaklı oluşan karbon emisyonlarını nötrleme sözü veriyor. Helsinki şehri gibi bahsi geçen şirket de inşaat sektörü kaynaklı bir iklim sorunu olan gömülü karbon ile mücadele etmeye başlıyor.

Ylva CEO’su Antti Kerppola şunları söyledi: “Helsinki’nin iklim nötr şehir olma hedefini desteklemek bizlerin görevidir. Taahhütü imzalayarak, iddialı hedefler ve planlar koyarsanız oyunu değiştirebileceğinizi göstermek istiyoruz. Bu eylem ile işimiz sayesinde her gün etkileşimde olduğumuz 30.000 öğrenciye ilham vermeyi umuyoruz.”

İmzalayıcılar arasına Finlandiya’da yatırımcılar ve bina sahipleri için 15 milyar Euro’luk varlıkları yöneten ve gayrimenkul çözümleri sunan Newsec Finland firması katıldı. Şirket, kullanılan bütün ofislerinin 2030 yılına kadar net sıfır karbon olması yönünde taahhütte bulundu.

Dünyanın en büyük gayrimenkul firmalarından biri olan Grosvenor Group da taahhütü imzalayanlar arasındadır. Firma yönetimi ve mülkiyetinde olan tarihi binalar da dahil olmak üzere tüm binalarının 2030 yılına kadar net sıfır olacağı ve şirket portföyünde yer alacak tüm binaların 2050 gömülü ve işletme kaynaklı karbonu sıfırlama yönünde çalışması taahhütünü verdi.

Londra merkezli bir mimarlık firması olan Grimshaw Architects 2030 yılından önce İngiltere, Avustralya, Dubai ve Amerika’daki ofislerinde net sıfır karbon olmayı başaracaktır. Ayrıca hedefi desteklemek için yapı sektörüyle birlikte çalışarak 2030 bu yılına kadar net sıfır karbon binalar tasarlama sözü verdi.

Merkezi Hollanda’da bulunan ve dünya çapında faaliyet gösteren bağımsız bir mühendislik firması olan Deerns 2025 yılına kadar kendi ofislerinde işletme kaynaklı sıfır karbon emisyonun ulaşmayı taahhüt etti. Firma sektör dönüşümüne ilham vermek ve profesyonelleri eğitmek için karbon nötr tasarımlar ortaya koyacağını belirtti.

Dünya çapındaki 23 lokasyonda faaliyet gösteren İngiltere merkezli entegre mühendislik ve danışmanlık firması olan BuroHappold Mühendislik, 2021 yılına kadar şirket faaliyetlerinde net sıfır karbonu hedeflemektedir. Firmanın sektöre öncülük etme hedefleri arasında 2030 yılına kadar bütün yeni bina ve 2050 yılına kadar tüm projelerinde net sıfır karbon taahhütü vermek oldu. Buro Happold, kısa süre önce “Engineers Declare” projesi ile sektöre sıfır karbonlu bina hedefleri ilerlemek için çağrı yapan bir kampanya başlattı.  

Carbon Credentials, enerji kullanımını azaltmak ve sürdürülebilirlik çalışmalarını yönetmek için büyük şirketler ve emlak sahipleriyle birlikte çalışan profesyonel bir hizmet sağlayıcıdır. Carbon Credentials karbon ayakizinin azaltmanın yanı sıra, sıfır karbon ekonomisine geçeceğini taahhüt etti. Firma 2019 yılında müşterileriyle yapılan çalışmalar sayesinde 40.000 tCO2e üzerinde karbon emisyonu azalmasına katkı sağladı.

For Ylva, Newsec, Grosvenor, Grimshaw Architects, Deerns and BuroHappold, firmaları Taahhüt’e katılmak için Climate Group ve Alliance to Save Energy’nin ortaklaşa yürüttüğü akıllı enerji politikalarını benimseyen şirketler için küresel bir kurumsal liderlik girişimi olan EP100 üyesi olarak ilk adımı attı. EP100 sera gazı emisyonlarını azaltmak ve temiz ekonomiyi hızlandırmak için enerjiyi daha verimli kullanmayı taahhüt eden enerji tasarruflu şirketleri bir araya getiriyor.

__________________________

BUILD UPON2 projesi hakkında

Avrupa şehirleri iklim krizini duyuruyor. BUILD UPON2, Dünya Yeşil Binalar Konseyi Avrupa Ağı’nda yer alan 8 Yeşil Binalar Konseyi’nin, Climate Alliance ve Buildings Performance Institute Europe ortaklığında yürütülen bir EU Horizon 2020 projesidir. Projenin amacı binaların enerji verimli dönüşümü için gerekli  kapsamlı tadilat çözümleri ve stratejileri geliştirerek 2050 yılına kadar net sıfır karbon hedeflerinde binaların rolünü ortaya koymaktır. Proje ayrıca Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WorldGBC) Advancing Net Zero programının bir parçasıdır.

Ayrıntılar için:

Net Sıfır Karbon Binalar Taahhütü

WorldGBC’nin dünya çapında bir hareketi olan Advancing Net Zero projesinin bir parçası olan Net Zero Carbon Buildings Commitment binaların tamamının 2050 yılına kadar net sıfır karbon olması hedefi ile çalışmaktadır. Proje kapsamında net sıfır bina karbon sertifikası dahil olmak üzere araçlar ve kaynaklar geliştirme, üyeler ve yerel yönetimlerle olan savunuculuk çalışmalarını destekleme ve sektör kapasitesinin artışı gibi konularda WorldGBC üyesi olan Yeşil Bina Konseyleri bir arada çalışmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.worldgbc.org/advancing-net-zero

Helsinki ve Valladolid Taahhütleri

Taahhütü imzalayan şehirlerin bilgileri ve taahhüt ayrıntıları için: https://www.worldgbc.org/commitment-signatories

BuroHappold, Carbon Credentials, Deerns, Grimshaw Architects, Grosvenor Group, Newsec Finland and Ylva Firmalarının Taahhütleri

Taahhütü imzalayan firmaların bilgileri ve taahhüt ayrıntıları için: https://www.worldgbc.org/commitment-signatories

Dünya Yeşil Binalar Konseyi Hakkında

WorldGBC yapılı çevrenin sürdürülebilir dönüşümüne öncülük eden, toplumların daha sağlıklı ortamlarda yaşamasını destekleyen küresel bir ağdır. Paris Antlaşması gereğince 2050 yılına kadar binaların ve inşaat sektörünün emisyonlarını ortadan kaldırmak için toplamda yaklaşık 70 ülkedeki Yeşil Bina Konseyleri bir arada çalışmaktadır. Daha iyi bir gelecek için herkese, her yerde yeşil bina diyoruz.

Advancing Net Zero projesi ile WorldGBC, dünyadaki her binanın 2050 yılın kadar tamamen sıfır karbon olduğu bir geleceği şekillendirmeye yardımcı olmak için çalışmaktadır. WorldGBC bina ve inşaat sektörünün, gezegene geri dönüşü olmayan zararları olan fosil yakıtlara olan bağlılığını ortadan kaldırmak için çalışmaktadır. Bu amaca ulaşmak için, bina ve inşaat sektörü bina yaşam döngüsü boyunca inşaat ve işletme kaynaklı oluşan bütün emisyonları önlemek için harekete geçilmelidir.

www.worldgbc.org

____________________

MEDYA İLETİŞİM

Büşra Suiçmez, Proje Geliştirme Sorumlusu, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, busra.suicmez@cedbik.org

Simos Piperidis, Director Media and Policy Communications, Cambre associates spiperidis@cambre-associates.com

James Drinkwater, Director, Europe, World Green Building Council jdrinkwater@worldgbc.org  

Angela Howarth, Marketing & Communications Director, World Green Building Council ahowarth@worldgbc.org