Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
4. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

4. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kaos ve Düzen” temalı yarışmaya, toplam 410 proje başvurdu, yarışma kriterlerine göre değerlendirilen projelerden 6’sı ödüle layık görüldü. Yarışmaya katılım geçen yılın üstünde oldu.
 
Kaos ve düzen birlikteliğinden, bu zıtlığın yarattığı uyumdan ilham alan tasarımların ele alındığı yarışmanın jürisinde, Ali Bakova (Tasarımcı / Ali Bakova Design), Atilla Kuzu (İçmimar, Tasarımcı / Zoom-TPU Kurucu Ortağı), Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarımı Bölüm Başkanı), Prof. Sevim Çizer (DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı) ve Şule Koç (Tasarım Direktörü / Şule Koç Design) yer aldı.
 
Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya www.dogadansanatasentasarla.com web sitesi üzerinden 1629 ön başvuru alındı. Son teslim günü olan 21 Kasım 2016 tarihinde ise, Türkiye ve KKTC geneli 32 şehirden 65 farklı üniversiteden 390 öğrencinin oluşturduğu 309 farklı ekibin katılımıyla 410 proje teslim edildi.
 
Yarışma kapsamında sektörün tasarım anlayışına katkı sağlayan projeler yarışmaya katılım koşullarının yerine getirilmesi, yenilikçi fikir önerisi, tema bağlamında tasarım, tasarımın içinde yaşanılması önerilen mekânla ifade edilişi, özgünlük, evrensel estetik ile malzeme bağlamında üretilebilirlik ve teknik detaylar çerçevesindeki kriterlerle jüri tarafından değerlendirildi.
 
Değerlendirme sonunda “Dereceye Giren 3”, “Mansiyon Kazanan eşdeğer 3” proje ödül almaya hak kazandı. 17 Aralık’ta, Antalya’da Yurtbay Seramik Bayi Toplantısı’nda gerçekleştirilecek törenle dereceye giren yarışmacılara ödülleri verilecek. Eser sahipleri toplamda 25 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın birincisine ayrıca Unicera 2017 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenmesi imkânı sağlanacak.
 
Doğadan Sanata Sen Tasarla sloganı ile düzenlenen, her geçen yıl artarak devam eden ilgi ve katılımla başvuru alan seramik karo tasarım yarışmasında ödül kazananlarının isimleri şöyle oldu:
 

DERECE

BAŞVURU SAHİBİ

ÜNİVERSİTE

BÖLÜM-SINIF

ÖDÜL

BİRİNCİ

GÖKHAN ÇETİNKAYA

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI (Lisans)

10.000 TL

İKİNCİ

TANSU ÇİLLER ULU

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI (Lisans)

7.500 TL

ÜÇÜNCÜ

BARIŞ DERVİŞ

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI (Doktora)

5.000 TL

MUHAMMED SANER ÖZTÜRKLER

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

ENDÜSTRİYEL TASARIM (Yüksek Lisans)

 

DERECE

BAŞVURU SAHİBİ

ÜNİVERSİTE

BÖLÜM

ÖDÜLÜ

EŞDEĞER MANSİYON

TOLGA TUNCER

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

ENDÜSTRİYEL TASARIM (Yüksek Lisans)

 

1.000 TL

EŞDEĞER MANSİYON

MENŞURE SENA ENGİN

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI (Lisans)

 

1.000 TL

EŞDEĞER MANSİYON

GÜLTER YILDIZ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

ENDÜSTRİYEL TASARIM (Lisans)

 

1.000 TL