Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Ytong Tüm Ürünlerini  BIM-Yapı Bilgi Modellemesi Ortamına Taşıdı

Ytong Tüm Ürünlerini BIM-Yapı Bilgi Modellemesi Ortamına Taşıdı

Dünyada hızla artan BIM-Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modeling) kullanımı, Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşıyor. Son yıllarda yapı sektöründeki en dikkat çekici teknolojik gelişme olarak öne çıkan BIM, inşaat projeleri için yepyeni bir çalışma yaklaşımı ve kültür değişimi olarak tanımlanıyor.

Ytong, Türkiye’de BIM’e yönelik çalışmalar yapan ilk yapı malzemesi üreticilerinden olmuştu. 2017’de akıllı objelerini ilk kez sektörün kullanımına sunan Türk Ytong, bu alandaki çalışmalarını genişleterek tüm ürünlerini BIM platformuna taşıdı. Ytong, duvar blokları, donatılı paneller ve Multipor Isı Yalıtım Levhası’nı da kapsayan tüm ürünlerinin akıllı objelerini hazırlayarak, müşterilerinin ve yapı sektörü profesyonellerinin kullanımına açtığını duyurdu. Ytong ürünlerine ilişkin akıllı objelere www.ytong.com.tr adresindeki BIM kütüphanesinden ulaşılabiliyor.

Bu alandaki çalışmalarıyla Türkiye’de yenilikçi proje tasarım ve yönetim süreçlerine etkin bir katkı sunmayı hedefleyen Türk Ytong, aynı zamanda üniversitelerin mimarlık ve inşaat mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrencilere yönelik “Yapı Bilgi Modellemesi ve Ytong BIM Çözümleri” konulu seminerler de düzenliyor.

Sıfır hata, düşük maliyet

Ytong BIM objeleri, ürünlerin dijital kopyaları olup, malzeme ile ilgili bütün teknik özellikleri ve en uygun uygulama çözümlerini içeriyor. Objelere işlenen bu bilgiler, doğru uygulamaların, projenin tasarım aşamasında tariflenmesine olanak sağlıyor. Böylelikle ürün ile ilgili olası planlama ve uygulama hataları en aza indiriliyor, maddi açıdan ve zamandan tasarruf sağlanıyor. Geleneksel yöntemle inşa edilen projelere göre daha kısa sürede bitirme, daha az hata miktarıyla çalışma, daha düşük yapım maliyeti ve daha yüksek kalite imkânı ile bütünleşik bir proje yönetimi sağlıyor.

BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) nedir?

Mimari projelerin plan ve tasarım aşamasından, yapımına ve sonrasında işletilmesine kadar tüm adımlarda kullanılan BIM, tasarım ve uygulama ekiplerinin birbirleri ile iletişim halinde olmalarını ve farklı seviyeler arasında bilgi akışını sağlayan bir bilgi yönetim sistemidir. Bir binanın yaşam dönemi boyunca gerekli tasarım ve proje verisinin dijital formatta yönetilmesini sağlayan etkileşimli politikalar, süreçler ve teknolojiler bütünüdür. Nesne tabanlı bir programlama olan BIM’de kullanılan nesnelerin gerçek hayattaki işlevleri ve teknik özellikleri aynen yansıtılır. Görsel olarak temsil edilemeyen bilgileri de içeren BIM, proje iş programının, gereken iş gücünün, iş programını etkileyebilecek her etkenin görülmesine, projenin herhangi bir anında bütçesinin veya tahmini maliyetinin hesaplanmasına ve yatırımın gelecekteki işletme giderlerinin öngörülmesine olanak sağlar.