Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Yeni Nesil Alçı Levha Ergoboard®

Yeni Nesil Alçı Levha Ergoboard®

Saint-Gobain Grubu’nun Türkiye’deki alçı ve alçı levha sistemleri üreticisi Rigips de bu yönde benimsediği sürdürülebilirlik yaklaşımıyla inşaat sektörü için enerji verimliliği, ısıl konfor, yangın güvenliği, akustik performans ve yaşam kalitesi gibi konularda çevreye duyarlı, verimli, yenilikçi çözüm ve hizmetler sunuyor.

Bu yaklaşım ve vizyon doğrultusunda Saint-Gobain Rigips, mimari projelere değer katacak “Ergoboard” ürününü üretti.Ergoboard’un en ayırt edici özelliği, düşük karbon emisyonu ve hafifliği. Ürün, karbon ayak izi en aza indirilebilecek şekilde tasarlandı. Yaşam döngüsünün tüm aşamaları göz önünde bulundurularak, üretim, uygulama ve kullanım ömrü boyunca daha az çevresel etkiye odaklanıldı. Daha az hammadde ve daha az enerji tüketimi ile aynı performansı gösterebilecek bir ürün olan Ergoboard’un üretim ve nakliye sırasında karbon salımı da daha düşük.

%9 daha düşük karbon emisyonuna sahip Ergoboard, %15 daha düşük su tüketimi, %17 daha düşük alçı taşı kullanımı ve %14 daha düşük enerji kullanımı ile üretilerek binaların çevresel ayak izini azaltmaya katkı sağlıyor. Ürün yaşam döngüsü aşamalarında hammadde, su, karbon gibi çevresel zararlarının düşük olmasından dolayı binanın toplam yaşam döngüsü analizinde bu etkileri düşürmekte de fayda sağlıyor.

Çevresel etkisinin yanı sıra, hafif olmasından dolayı, binanın toplam yükünü azaltarak deprem esnasında daha avantajlı bina tasarımları yapılmasına destek olan Ergoboard, deprem yaşandıktan sonra, hafif olmasından dolayı enkaz altında kalan depremzedelerin yaşam şansını artırır ve arama-kurtarma çalışmalarında avantaj sağlar.

Ergoboard’un sağladığı diğer katkı ise yangın ve ses konusudur. Ergoboard ile oluşturulan duvar sistemleri, yetkili kurumlar tarafından alınmış raporlu ses ve yangın performansları ile ilgili yönetmelik gereksinimlerini karşılama ve son kullanıcı konforunu sağlama açısından da avantajlıdır.