Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Sustonable'ın Plastiğe Karşı Koştuğu Maratonuna Siz de Katılın!

Sustonable'ın Plastiğe Karşı Koştuğu Maratonuna Siz de Katılın!

Sustonable, Döngüsel Ekonomi ilkelerine dayalı bir malzeme olduğu için günümüzde piyasada bulabilecek geleneksel yüzeylere göre daha ekolojik bir alternatiftir ve yaşam döngüsünün sonunda, kaçınarak üretim sistemine tekrar dahil edilebilir.

Kullanılmış pet plastikleri yeniden üretime dahil eden Sustonable, bunu yaparken her m2 yüzey için 100 pet plastik şişeyi geri dönüştürüyor.

Sustonable, yalnızca halihazırda üretilmiş malzemeleri yeniden kullanması nedeniyle değil, aynı zamanda daha az enerji tüketen üretim sistemi nedeniyle de özgün, sürdürülebilir bir malzemedir.

Sustonable'ın ADP'si (fosil kaynaklarının abiyotik tükenmesi) 161 megajul ( MJ), malzemelerin ortalaması (teknik kuvars, katı yüzeyler, HPL, seramik...) 537 MJ'dür. Yani Sustonable aynı miktarda m2 üretse bile daha az enerji tüketir.

Bu bilgilere ek Sustonable üretiminde geleneksel kompozit taşların üretimine göre daha az su tüketilir. Su arıtma ekipmanları sayesinde üretimde kullanılan suyun %85'i geri kazanılır.

Buna bağlı olarak karbon ayak izi %62 oranla daha düşüktür. EPD (Çevresel Ürün Beyanı), benzer malzemelerde ortalama 31 kg CO2eq iken Sustonable’da 11 kg CO2eq’dır. Bu nedenle, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik eylemleriyle ilgilenen mimarlar, tasarımcılar, perakendeciler ve distribütörler çevresel ayak izlerini iyileştirmek için Sustonable'ı rahatlıkla tercih edebilir.

Üretim esnasında hiçbir tehlikeli kimyasal ürün açığa çıkmayan Sustonable’ın VOC (Uçucu Organik Bileşikler) miktarı 33 µg/m3’tür. Bu oran GREENGUARD Sertifikasyonu üst limiti olan 500 µg/m3'ün çok altındadır.

Malzemeyi geri kazanma ve tekrar sisteme dahil etme imkanı, Sustonable’ı çevreye duyarlı profesyoneller için çekici ve gerçek bir çözüm haline getirir ve Sustonable sektörde geri dönüştürülebilir tasarım yüzeyini üreten ilk firmadır. 

Aynı zamanda Sustonable sonsuz tasarım olanakları sunar; mermer, taş, çimento, ahşap... Sustonable, tasarımı ihtiyaçlarınıza göre uyarlar, ürünü kişiselleştirir. Hem Yüksek Parlaklıkta hem de Düşük Parlaklıkta oldukça yüksek bir direnç sağlar, ufalanma olasılığını ortadan kaldıran bükülme kapasitesi ve hafifliği Sustonable'ı modern yapılar için çok yardımcı bir malzeme yapar ve geniş yelpazeli tasarımlar sunar.

Geri dönüştürülmüş bir ürün olmaktan ve denizleri aşan tonlarca plastiğin azaltılmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyan Sustonable, plastiğe karşı koştuğu maratonuna sizleri de davet ediyor!