Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Saffet Kaya Design "LACMA not LackMA" Yarışması Kazananları Arasında!

Saffet Kaya Design "LACMA not LackMA" Yarışması Kazananları Arasında!

The Citizens' Brigade to Save LACMA, Los Angeles Sanat Müzesi için gerçekleştirilme kararı alınan Zhumtor imzalı tasarımın müzeye ve Los Angeles kültürüne yapacağı etkilerden dolayı endişe duyan profesyonel tasarımcılar, sanat eleştirmenleri ve çoğunlukla vatandaşlardan oluşan gönüllü bir grup.

LACMA’nın doğu kampüsünde bulunan 4 binasının yıkılacağı ve yerine Atelier Peter Zumthor & Partner tarafından projelendirilen yeni binanın inşa edileceği haberi, hem Los Angeles halkı hem de mimarlardan birçok eleştiri toplamıştı. Projeye tepki gösteren tasarımcılar, sanat uzmanları ve halk tarafından kurulan “Citizens’ Brigade to Save LACMA” (LACMA’yı Kurtarmak İsteyen Vatandaşlar Birliği), galeri hacmini küçültmeden yeni müze için gerekli hizmetleri sunacak yapı tasarımları toplamak amacıyla “LACMA not LackMA” yarışmasını 2020’nin Mart ayında başlattı. Jürisinde Aaron Betsky, Bill Pederson, Greg Goldin, Joseph Giovannini, Lauren Bon, Patrice Marandel ve Winka Dubbledam’in yer aldığı yarışma iki kategoride düzenlendi:

  • Mevcut Yapılarla Çalışmak - Working With The Existing Buildings: Halihazırda arazide bulunan yapıların hepsi veya birkaçıyla projeler geliştirilmesi,
  • Sıfırdan Başlamak - From The Ground Up: Arazideki yapıların yıkılarak yeni binalar tasarlanması.

Yarışmada, farklı 2 kategoride jüri tarafından belirlenen en iyi 3 proje fikri halk oylamasına açıldı. "Mevcut Yapılarla Çalışmak - Mevcut mimari dokuyu tasarıma dahil etme" kategorisinde Saffet Kaya Design, Barklow Leibinger ve Reiser + Umemoto ofislerinin önerileri, "Sıfırdan Başlamak - Var olan yapının tamamen yıkılıp yeniden yapılması" kategorisinde Coop Himmelb(l)au, Paul Murdoch Architects ve TheeAe'nin önerileri oylamaya sunuldu.

Ödül kazanan fikirlerden olan Saffet Kaya Design’ın “Reimagining/Restructuring” (Yeniden Hayal Etmek / Yeniden Yapılandırmak) isimli projesi, sokak seviyesini galerilerin bulunduğu yükseltilmiş yapıya bağlayan bir mimari peyzaj içeriyor. Alışılmış galeri mekanlarının yanı sıra spiral bir seyir  rampasının bulunduğu proje, ziyaretçilere müzedeki farklı galeri hacimlerinden görüntüler sunuyor. Toplam 6 katın sergilemeye ayrıldığı projede galeri mekanları, birbirinden bağımsız sanat eserlerinin veya birleştirilerek büyük ölçekli sanat işlerinin sergilenmesi için kullanılabiliyor.

Yapının merkezini oluşturan avlu, müzenin kimliğini güçlendiren akıcı bir mekan olarak farklı etkinliklere de ev sahipliği yapabiliyor. “Kolektif bir çekirdek” olarak tanımlanan bu mekan, sanat eserlerinin yanı sıra sosyal paylaşım ve iletişim için de bir bağlam oluşturuyor.

Yarışma hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Oylamaya katılmak için lütfen tıklayınız.

Saffet Kaya Design önerisi hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.