Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Interface, İnsan Odaklı Tasarım Atölyelerinde Öğrencileri Biyofilik Tasarım ile Buluşturuyor

Interface, İnsan Odaklı Tasarım Atölyelerinde Öğrencileri Biyofilik Tasarım ile Buluşturuyor

Şehirleşmenin yükselişte olduğu ve ileri zamanlarda limitlerini aşacağını bildiğimize göre, az bulunan doğal dokuya erişimimizin kısıtlanacağının bilincinde olmak ve tasarım süreçlerimizi buna göre dönüştürmemiz gerekiyor.

Interface Tasarım & Satış Yöneticisi Neslihan Küçükaslan tarafından yürütülen “Human Centric Design” konseptli üniversite atölyelerinde; insanların doğayla bağlantılı olma ihtiyacı anlamına gelen Biyofili ve bu mekansal ihtiyacı karşılayan Biyofilik Tasarım kavramını tartışıyor. Atölye kapsamında şimdiye kadar Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi öğrencileri ile buluşuldu.

Atölye; doğanın mekanlara dahil edildiği tasarımların insanlar üzerindeki etkisine dair araştırma sonuçlarıyla beraber Biyofilik Tasarım’ın 14 deseninin detaylı tanımlarını öğrencilere aktarıyor.

Tüm bu etkilerin ve desenlerin üzerinden geçildikten sonra, katılımcılar gruplara ayrılıyor ve verilen mekan planlarına bu 14 deseni entegre etme yoluyla bu mekanlarını biyofilik mekanlara dönüştürüyorlar.