Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Binalarda "Enerji Verimliği" için Mantolama Yaptırın

Binalarda "Enerji Verimliği" için Mantolama Yaptırın

Enerji tasarrufu dediğimizde bugün hala ısı yalıtımı aklımıza gelmese de bir konutta enerjinin yüzde 40’ın duvarlardan kaybediliyor. Dünyada küresel ısınmanın engellenmesindeki en önemli gündem maddelerinden biri olan ısı yalıtımı ile hem daha sürdürülebilir bir dünya inşa etmek hem de yaşam alanlarında yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Enerji verimliliğine dikkat çeken Baumit, yapılardaki ısı yalıtımının dünyada küresel ısınmanın önlenmesine yardımcı olacak en önemli konulardan biri olduğunun altını çiziyor.

"Türkiye’deki mevcut binaların çoğunda yalıtım yok"

Son teknoloji kullanarak nasıl enerji tasarrufu yapılır sorusuna yanıt veren ürünler geliştiren Avrupa’nın mantolama devi Baumit, sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerine entegre ediyor. Baumit Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, doğanın bize verdiği tepkilerin bugün küresel ısınmanın ulaştığı boyutun en önemli göstergesi olduğunu söylüyor. Ülkelerin karbon salınımı ile ilgili kısıtlamalara gitmek için mevzuat ve standartlarını tekrar gözden geçirdiğini anımsatan Dinçer, "Sera gazı emisyonları mevcut şekilde devam ettiğinde, küresel ısınmanın 2030 ile 2052 yılları arasında 1,5ºC sınırını geçmesi bekleniyor. Küresel ısınmayı 1,5ºC ile sınırlandırmak, yaşam alanlarımız üzerindeki kalıcı etkilerinin önlemesi anlamına geliyor. Türkiye’nin BM’ye sunduğu taahhüt 2030 yılı itibarıyla referans senaryoya göre sera gazı salınım artış miktarını yüzde 21 azaltmaktır. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak yalıtımlı binalar üretmek ve mevcut binaları yenilemek hem ülke ekonomisine hem de tüketicilerin kendi ekonomilerine büyük katkı sağlamaktadır. Türkiye’deki mevcut bina stokumuzun sadece %20 si yalıtımla ilgili mevzuatların kapsamında.

Dolayısı ile yalıtım konusunda bilinçlenmemiz oldukça önemli. Enerji tasarrufu dendiğinde ısı yalıtımının ilk akla gelen uygulama olması için farkındalık yaratmak öncelikli hedeflerimiz arasında. Ek olarak her geçen gün bu konudaki farkındalık düzeyinin arttığını da söyleyebilirim. Yalıtım sürdürülebilir bir dünya için ve kişisel tasarruf için oldukça önemli bir kavram ve bu bilincin ülkemizde en üst seviyede olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü biz Baumit olarak, insanların sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılarda yaşamasını istiyoruz." açıklamasında bulundu.

"Doğru mantolamayla yapılarda yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlamak  mümkün"

Binalarda kullanılan enerjinin yüzde 80’inin ısıtma ve soğutmaya harcandığını anımsatan Dinçer, "İç ortamın ısıtılması ya da soğutulması için harcanan enerjin içerde muhafaza edilebilmesi için, binanın en doğru şekilde mantolanması gerekmektedir. Çünkü binalarda çatılardan yüzde 7, dış duvarlardan yüzde 40, döşemelerden yüzde 6 ve kapılardan yüzde 17 oranlarında ısı kayıpları olmaktadır. Mantolama yapılırken ısı yalıtım levhasının kalınlığı da çok büyük bir önem taşımaktadır. Levhada yapılacak 1 cm’lik artış, yüzde 20 daha verimli bir ısı yalıtımı sağlar. Dolayısıyla şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki verimli ve modern bir mantolama uygulamasıyla yapılarda yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkün." diye konuştu.

Isı yalıtım sistemleri, openSistem, PowerSistem, StarSistem ve ProSistem ile yaşam alanlarını çevreye duyarlı hale getiren Baumit, verimli bir mantolama ile sağlanacak avantajları şöyle sıralıyor:

  • Tüm yıl boyunca konforlu iç mekân iklimi
  • Duvarları çatlaklardan ve olumsuz hava koşullarından korur
  • Çevre dostu bir yaşam alanı sağlar
  • İnşaat maliyetlerinden de tasarruf ederek, tasarrufa henüz inşaat aşamasında başlamaya yardımcı olur
  • Soğuk havalarda ısı köprülerinin oluşmasını engeller
  • Özgün tasarım ve yaratıcılık olanakları sunar
  • Isıtma ve soğutma giderlerini kalıcı olarak azatlır
  • Karbondioksit salımını düşürür