Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Yapı Pazarında Sizi Öne Çıkaracak 10 Dijital Satış İstatistiği

Yapı Pazarında Sizi Öne Çıkaracak 10 Dijital Satış İstatistiği

1. Milenyumun satış karar mercilerinin %84’ü, mobil cihazları kritik bir araç olarak görüyor ve daha yaşlı işletmeler arası(B2B) alıcıların %76’sı buna katılıyor

Google çoktan arama motorlarında mobil cihazları zorunlu ilan etti –2018’den itibaren bu teknoloji devinin mobil öncelikli dizini, siteleri mobil kullanıcıların gözünden görüntüleyecek ve ona göre sıralayacak. Kısacası; mobil ve masaüstü siteleriniz birbirinden çok farklıysa, arama motoru sonuçları sayfasında bunun istenmeyen getirileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

2. İşletmeler arası ticarette nihai kararı, kıdemli çalışanların %64’ü verir –ancak üst düzey olmayan çalışanların %81’i onların tercihlerini etkiler

Geleneksel satış/pazarlama stratejileri, etkileyiciler(influencers)in kimler olduğu konusuna gelince, hedef kitleleri hakkında tekrar düşünmeye ihtiyaç duyabilir. Kıdemli yöneticiler, satın alma kararlarını düşündüğünde genç nesillere önem veriyor –ve bu etkileyicilerin çoğu üst düzey çalışanlar değil.

Untitled-2

3. İşletmeler arası ticaret alanında LinkedIn, en etkili sosyal medya platformudur.

Satış ve pazarlamacıların %94’ü LinkedIn kullanıyorken, %66’sından fazlası LinkedIn’in satış piyasasındaki en etkili sosyal medya platformu olduğunu belirtiyor.

4. Instagram en yüksek sosyal medya etkileşim oranına sahip.

Her 1000 takipçide 22.53 etkileşimle Instagram, sosyal medya etkileşimlerinde birinci sıraya oturuyor. Onu ikinci sırada 5.99 ile Facebook izliyor, hemen ardından da 1.09 ile LinkedIn geliyor. Twitter ise 0.86 oranına sahip.

5. İşletmeler arası pazarlamacıların %85’i için, kaliteli içerik ve ölçütlere bağlılık kritik derecede önemlidir.

Pazarlamacıların çoğunluğu, içerik kalitesi ve verimliliğini, dijital pazarlama kampanyaları için en önemli öncelikleri olarak görüyor ve yaklaşık yarısı ölçütler ve optimizasyonun başarı için gerekli olduğunu düşünüyor.

6. Y kuşağı, işletmeden işletmeye ticaret araştırmacılarının yarısından fazlasını oluşturuyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda Y kuşağı, işletmeden işletmeye ticaret araştırmacı demografisindeki değişimin büyük bir parçası haline geldi. 2012’de araştırmacılar tüm yaş gruplarına eşit olarak dağıtılmıştı. İki yıldan fazla bir sürede dramatik bir değişim gerçekleşti: 18 ile 34 yaş aralığı, araştırmacıların yarısından fazlasını oluşturarak %70 oranında bir artış kaydedildi. Ve bu sayı giderek yükseliyor.

Untitled-3

7. Instagram en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri.

Günlük 300 milyondan fazla kullanıcısı (%80’i 35 yaş altında),  olan Instagram’ı markalar gözden kaçırıyor olabilir. İşletmeden işletmeye ticaret yapan markaların sadece%33’ünün Instagram hesabı var.

Katılmayı düşünür müsünüz? Sırtınız yere gelmeyecektir. Instagram sadece iki yılda, aylık 700 milyon aktivitenin üzerine çıkarak kullanıcı sayısını iki katından daha fazlasına çıkardı ve roket hızıyla büyümeye devam ediyor. Aralık 2016’dan Nisan 2017’ye kadar olan sadece 4 aylık süreçte, kullanıcı tabanı 100 milyon kadar daha büyüdü. Şu istatistiklere bir bakın.

6 Ekim 2010 – Instagram Açıldı

26 Şubat 2013 – 28 ayda 100 milyon kullanıcıya ulaştı

25 Mart 2014 – 13 ayda 200 milyon

10 Aralık 2014 – 9 ayda 300 milyon

22 Eylül 2015 – 9 ayda 400 milyon

21 Haziran 2016 – 9 ayda 500 milyon

15 Aralık 2016 – 6 ayda 600 milyon

26 Nisan 2017 – 4 ayda 700 milyon

Peki bu rakamlar diğer sosyal medya platformlarıyla kıyaslandığında ne durumda oluyor? Instagram’ın, Twitter’ın iki katı kadar kullanıcısı var ve Instagram; Facebook(1.8 milyar), WhatsApp ve Messenger (İkisi birlikte 1.2 milyar) ile birlikte “milyar sayıda kullanıcılı” kulübüne girmek için hızla yol alıyor.

8. Pazarlamacıların %89’u strateji olarak içerik pazarlamayı kullanıyor ve %62’si bu stratejinin geçen yıla göre daha başarılı olduğunu belirtiyor.

Pazarlamacıların yarısından fazlası etkili dağıtımı, başarılarının bir nedeni olarak görüyor ve işletmeden işletmeye ticaret pazarlamacılarının %93’ü e-postaları birincil dağıtım kanalı olarak kullanıyor ve %54’ü, tüm e-postalarına mobil cihazlardan ulaşıyor. 2018’de mobil içerik optimizasyonunun ne kadar kritik olacağını görmek çok kolay.

9. İşletmeden işletmeye ticaret araştırmacılarının %71’i Google’da aramaya yapmaya genel arama terimleriyle başlıyor.

Bu doğru – bugünün rekabetçi piyasasında belirli anahtar kelimeler için sıralama yapmak hiç bu kadar zor olmamıştı.

Arama yapanlar sitenize nasıl erişiyor? Google Think’e göre, önce ürüne bakıyorlar –markanıza değil – ve endüstriyel / işletme markaları için satın alma yolu söz konusu olduğunda, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili anahtar kelimelerden tetiklenen reklamlardan gelen trafik çok önemlidir.

Bu işletmeniz için ne anlama geliyor? Kısaca, bu, potansiyel müşterilerinizin markanıza yolculuklarının çok daha ilerleyen zamanlarında ulaşıyorlar demektir, yani, değerleri kullanıcıya daha önce sunmaya hazırlıklı olmalısınız. Karar verme aşaması marka bilinirliğinden daha önce gerçekleştiğinden, marka fiyatlarından teklif vermek artık yeterli değildir. Arama sürecinin erken döneminde ya da arama süreci boyunca bu diyalogun bir parçası olabileceğinizi fark ederseniz, satışa dönüşen bir bağlantı kurmak için daha çok şansınız olur.

touch-screen-1023967_960_720

10. İşletmeden İşletmeye ticaret yapan kuruluşların yalnızca %50’si uyumlu bir web sitesine sahip.

Bu işletmeniz için ne anlama gelir? Yeni bir yıl başladı ve sitenizin uyumluluğuna yatırım yapmanız piyasada sizi birkaç adım öteye taşıyabilir! Mobil ile uyumlu ve dikkat çeken web site tasarımları için “Harika Web Site Tasarımları” yazı dizimize göz atabilirsiniz.