Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Yapı Malzemesi Firmaları için Marka Sesini Geliştirmenin 3 Anahtarı

Yapı Malzemesi Firmaları için Marka Sesini Geliştirmenin 3 Anahtarı

Çünkü onun sesini tanırdık..

Markaların da sesleri vardır. İstikrarlı bir marka sesi geliştirmek ve korumak, günümüzde pazarlamanın en az değer gören yönlerinden biri olabilir. Ama bu, günümüzde her zamankinden daha önemli. İçeriğin karmaşası interneti doldururken ve pazarlamacılar dikkat çekecek içeriği üretmek için uğraşırken, dikkatleri üzerine çekebilecek bir marka sesi çok değerli olabilir.

Güçlü ve benzersiz bir marka sesi pazarlamanız için birçok katkıda bulunabilir; içeriğinizi daha ilginç ve ilgi çekici hale getirebilir, kitlenizle bağlantı ve ilişki kurmanıza yardımcı olabilir, mesajlarınızı daha hatırlanır ve fark edilebilir hale getirebilir.

İşte markanız için işe yarayacak bir “marka sesi” oluşturmanın üç anahtarı:

  • Güvenilirlik

Önce bunu söylememizin bir nedeni var, tüketicilerin her zamankinden daha bilinçli ve şüpheci oldukları bir çağda, güvenilir olanı görmek kolaydır. Marka sesinizin, firma kültürünüz ve firma DNA’sına temellendirilmiş olması gerekir. Bir insanın sesi gibi, kim olduğunuzun ve sahip olduğunuz değerlerin bir yansıması olmalıdır. Çoğu zaman, bu çok da zor değildir. Pazarlamacılar genellikle marka kılavuzlarının içerisinde yer alacak içerik ve mesaj geliştirme işinde oldukça iyidir. Ancak onlar aradan çekildiklerinde bu, firmalar için dikkat çeken büyük bir problem haline dönüşür.

  • Tutarlılık

Bu, birbirinden ayrı çalışan farklı iletişim ekiplerine sahip büyük şirketler için zorluk olabilir. İçeriğin birçok farklı kaynaktan gelmesi, işleri sabit tutma konusunda zorluk çıkarır. Ama bu çok kritik. Her ne kadar blog içeriği bir departmandan, reklamlar başka birimden ve basın bültenleri bir başkasından gelirse gelsin, hepsi aynı kitle tarafından potansiyel olarak izlenir ve okunur. Yayınladığınız kanallar arasında önemli tutarsızlıklar varsa, tüketiciler sizin gerçek ve özgün sesinizin hangisi olduğu konusunda zor anlar yaşarlar. Ve mesajınız karmakarışık hale gelir. Bunların hepsi elbette bilinçaltında gerçekleşir. İletişim kanallarınızda marka ses tutarlılığınız ile ilgili yorumlarda bulunan tüketicileriniz yoktur. Ancak tutarlı olduğunuzda, fark edilme ve hatırlanma konusunda artık daha yüksek bir şansınız olur.

  • Sıkıcı olmayın

Marka sesiniz hakkında hatırlamanız gereken en önemli şey budur.

Dışarıda pek çok kurumsal ses var. Çok fazla şirket, ürün özelliklerini ve performanslarını tanımlamak için büyük, teknik terimler kullanır ancak bu onlara yardımcı olamaz. Benzersiz olduklarını düşünebilirler, ancak değillerdir. Bu tür kurumsal konuşmalar mühendisler ve ürün yöneticileri için etkileyici olabilir, ancak hedef kitleniz - tüketiciler, müteahhitler, belirleyiciler - daha önce hepsini duymuştur. Bunun nedeni, hemen hemen her firmanın dış hedef kitlesine aynı şekilde konuşmasıdır. Unutmayın ki, hedef kitlenizin dikkatini kaybetmek için onları aynı jargon ve klişeler ile sıkmaktan daha hızlı ve kolay bir yol yoktur.

 

----

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.