Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Verimlilik, Kolaylık ve İtibar için Modüler Yapılar

Verimlilik, Kolaylık ve İtibar için Modüler Yapılar

Glastonbury'nin dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olduğuna şüphe yok. Festival aynı zamanda hiçbir zaman bir önceki yılla aynı değil. Sadık Glastonbury müdavimleri her yıl, yerleşimin ne sıklıkta değiştiğini, binaların hareket ettiğini ve tesislerin ne kadar geliştiğini söyleyecektir. Örneğin, 2002’ye bakarsak, festival alanının 8km’lik çitle çevrilmesi büyük tartışma yaratmıştı. Bu yıl, Piramit sahnesi her zamankinden daha iyi görünüyordu ve iklim değişikliği ile ilgili de net bir mesaj verildi; bir müzik festivalinde çevresel etki savunuldu.

Her şey Glastonbury ile ilgili olmasa da, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlikle ilgili. Yalnızca İngiltere'de, özellikle yaz döneminde, her ay binlerce etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklerin hepsi de geçici sınır elemanlarından uyku alanlarına, kontrol alanlarına ve büfelere kadar her türlü alana ihtiyaç duyuyor. Bu kapsamda hiçbir şey geride bırakmamaya odaklanan festival organizatörleri, çevrelerine çok sınırlı zarar veren çekici ve geçici yapılar arıyor. Bu gibi durumlarda da karşımıza modüler yapılardan başka bir seçenek ortaya çıkmıyor. İşte bunun nedenleri:

  • Modüler yapı ile parçaların veya modüllerin planlanması, tasarlanması ve üretilmesi işlemi geleneksel şantiyede değil fabrika ortamında gerçekleştirilir. Bu, sadece müşterilere değil aynı zamanda yerel topluluğa da zarar vermeyi en aza indirir.
  • Modüler yapı seçiminde elbette hızın büyük etkisi var zira modüler yapılar projenin başlangıcından sonuna geçen zamanı yüzde 50 oranında azaltıyor. Saha dışı inşaat, fabrikada yapılan çalışmanın saha hazırlanırken başlayabilmesi ve tüm inşaat programını hızlandırması anlamına gelir. Bu aynı zamanda, atıktan ve işgücünden de tasarruf sağlar.  
  • Sürdürülebilirlik, inşaatı yapan kişilerin çalışma koşullarını içerir. Modüler yapılarda işleri saha dışında kontrollü bir ortama transfer etmek daha güvenlidir. Dışarıda inşaat yapmak yerine kontrollü bir fabrika ortamında çalışmak, değişken hava koşullarına da maruz kalmadan daha avantajlıdır.
  • Modüler yapılar tamamen yenilenebilir bir yapıya sahiptir. Bağımsız paneller ve kabinler tekrar tekrar kullanılabilir.
  • Modüler yapıların kalitesi inşaat endüstrisinde öncüdür. Bu da, en son spesifikasyon standartları ve yapım kalitesinin, enerji kullanımı, hatalar ve onarımlarla ilgili kullanım maliyetlerini azaltabileceği anlamına gelir.

İhtiyacınız kabin, bilet gişesi veya depo ne olursa olsun, modüler yapılar değerlendirmeniz gereken ciddi bir seçenek. Gittikçe daha uzmanlaşan, teknolojik olarak gelişen bu sektörün tüm inşaat ihtiyaçlarınız için sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir çözüm sunduğu su götürmez bir gerçek.

_________________________

Yazının orijinaline buradan ulaşılabilir.