Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Tasarım Trendlerinde Zirvedeki Yerini Koruyan Tiny House Kavramı ve Gezgin Yapılar

Tasarım Trendlerinde Zirvedeki Yerini Koruyan Tiny House Kavramı ve Gezgin Yapılar

Daha fazlasına sahip olma arzusu ve tüketim çılgınlığı, gerek ekonomik sebepler gerekse kişilerin gitgide daha fazla farkındalık sahibi olması ile yerini minimalizme ve küçük ölçekli yaşam yerlerine bırakıyor.

Dünyada yaşanan ve etkileri hala devam etmekte olan pandeminin yaşam tarzlarını ve iş koşullarını değiştirmesinin de yaşam alanlarına etkisi azımsanmayacak derecede diyebiliriz. Pandeminin başlarında ofislerin yalnızca evden çalışması, hastalığın etkileri azalıp günlük hayat normale dönmeye başlayınca hibrid adı verilen yarı ev yarı ofis şeklindeki çalışma düzenine dönmesi özellikle özel sektör çalışanlarının yaşam stillerinde büyük değişikliklere yol açtı. Yeni dünya düzeni ile, çağın gereksinimlerinin ve iş koşullarının evlerden sağlanıldığını, işlerin bu şekilde de başarılı bir şekilde yürüdüğünü gören ofisler ofise gitmeyi opsiyonel hale getirerek, hatta kimileri mevcut çalışma ofisini tamamen kapatarak çalışma alanlarını özgürleştirmenin önünü açmış oldular.

Evlerimiz artık yalnızca dinlendiğimiz, uyuduğumuz ve barındığımız yaşam alanlarımız olmaktan çıkıp ofislerimiz haline gelince de insanlar evlerini dönüştürmeye, alanlarını genişletmeye veya çalışma koşullarına uygun hale getirmeye başladılar. Çalışmayı da ev çatısı altına aktarınca yaşam alanlarındaki maksimalist yaklaşımlar, son yıllarda vurgusu oldukça yapılan duyarlılık ve farkındalık kisvesi adı altında bizi düşünmeye itti ve evlerimizdeki fazlalıklar artık rahatsız edici olmaya başladı. İhtiyacımız olmayan pek çok şeyi de beraberinde tespit etmemiz ve ekonomik sebeplerin de yanında getirdiği etki ile azalmaya, sadeleşmeye, alanlarımızı küçültmeye başladık.

Bunlarla birlikte, çalışma alanlarında özgürleşmek ve küçük alanlara sığılabildiğini fark etmek gezgin ruhlarda farklı bir kapıyı bu şekilde araladı: Tiny House kavramı. 

Şehir hayatının keşmekeşinden, iş hayatında özgürleşerek nispeten uzaklaşabilen insanlar bunu zirveye taşıyarak doğa içinde hareket ederek yaşayabilecekleri mikro ölçekli yaşam alanlarını tasarlamaya başladılar. 2008’in başlangıcından itibaren popülerleşen Tiny House'lar ülkemizde de özellikle son yıllarda oldukça rağbet görüyor. 

İçine sıkıştığımızı bize hissettiren şehirdeki dört duvarlara yüklü meblağlar ödemek yerine insanlar kendilerinin yönetebildiği, dilediği yere götürebildiği ve bunları yaparken daha fazla kaynak tüketimi yerine doğayla iç içe bir hayat sayesinde kaynak tüketiminde belirgin tasarruf ve kontrol sayesinde doğa dostu ve sürdürülebilir bir hayat tarzına geçiş yapmış oluyor.

Tiny house'lar hareketli olması ve kolay taşınabilmesi amacıyla bir römorka takılarak inşa edilebildiği gibi sabit olarak da kurgulanabiliyor. Alanı verimli kullanmayı başarabilen tiny house kullanıcıları genellikle 10 ile 50 m² arasında değişebilen küçük evlerinde veranda sahibi bile olabiliyor. Genellikle mutfak, banyo, uyku gibi temel ihtiyaçları karşıladığımız alanların yanı sıra bir yaşam alanı barındıran tiny house'ların efektif kullanılabilmesi için iyi bir planlama yaparak başlamak gerekiyor.

Tiny house'ların üretimi ve kullanımı sırasında gerçekleşen enerji tüketimi de şehirdeki sıradan bir evle kıyaslandığında tasarruf adına oldukça iyi bir tercih haline geliyor. Bunun yanı sıra sahip olunan kısıtlı yer, ihtiyaçları daha dar bir alanda daha işlevsel şekilde çözmeyi de beraberinde getirdiğinden, pratik bir yaşam sürerken tüketim alışkanlıkları da minimuma indirgenerek karbon ayak izleri de azaltılıyor ve gezegene önemli bir katkıda bulunulmuş oluyor.

Kaynakça: oggusto.com, koctas.com.tr