Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Talep Üzerine Ekonomi Malzeme Satışlarınızı Düşürüyor Mu?

Talep Üzerine Ekonomi Malzeme Satışlarınızı Düşürüyor Mu?

Şu an milyarlarca lira değerindeki talep üzerine gelişen ekonomi yavaşlama belirtisi göstermiyor –hatta müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak adına, her geçen gün daha fazla sektör talep üzerine ekonomi modeline geçiş yapıyor. Yapı sektörü de bu çağı yakalamaya başlıyor.

Harvard Business Review, talep üzerine ekonominin her yıl 22 milyondan fazla müşteriye hizmet verdiğini belirtiyor. Bu ekonominin en büyük kısmını Etsy ve eBay gibi online pazarlar oluşturuyor. Bundan sonra, Lyft ve Uber gibi ulaştırma şirketleri geliyor. Onları Getir ve Yemeksepeti gibi market-gıda dağıtım şirketleri izliyor.

Çok şeyler ifade eden bir istatistiğe göre, talep üzerine servisler mütevazı gelirli kişiler tarafından kullanılıyor. Talep üzerine ekonomiyi kullanan insanların yaklaşık %46’sı orta gelirli. Bir endüstri orta gelir tarafından kullanılmaya başlandıysa, gelecekte kesinlikle gelişeceğini öngörebiliriz. Konuyu kavramış işletme sahipleri, talep üzerine ekonomiyle savaşmaktan ya da onu yok saymaktansa iş dünyasına dahil etmenin yollarını araştırıyor.

Eğer bu yeni teknoloji size “Atla!” dediğinde atlamazsanız, talep üzerine ekonomi satışlarınızı nasıl etkileyecek?

Her şeyden önce, işiniz alıcılar için genel geçer sorunları çözmek üzerine uzmanlaşmamışsa, satış yapmakta sorun yaşarsınız. Talebe bağlı ekonomi, yüksek bir uzmanlık derecesi gerektirir. Sadece bu da değil, aynı zamanda uzmanlık; yüksek derecede şeffaflık, güvenlik ve kolaylık ile birlikte gelir. Talep üzerine ekonomi daha fazla sektöre yayıldıkça, cep telefonlarından ya da diz üstü bilgisayarlardan tek tıklamayla anında gösterilemeyen bir servis bulmak adeta imkansız olacak.

İkinci olarak, tek hizmet girişimcilerinin sayısında bir artış olacaktır. Talep üzerine ekonomi, bireylere bir İşletmeden İşletmeye Ticaret (B2B) şirketi gücü kazandırıyor. Doğru teknolojilere sahip bir kişinin, insanlardan oluşan bir takımın işlevselliğine sahip olması artık mümkün. Müşteriler, tabi ki, bir iş doğru yapıldığı sürece o işi kimin yaptığı ile ilgilenmez. Bu girişimciler aynı zamanda belirli konularda oldukça vasıflıdır. Eğer işiniz herhangi bir açıdan genelse, bu talep ninjalarıyla rekabet edebilmek için en karlı talep stratejinizi kuşanmalısınız.

Girişimciliğin artan önemi, işiniz için en iyi kabiliyeti bulmayı da zorlaştıracaktır. Daha fazla insan kendileri için çalışmayı seçtikçe, sadece müşteriler için değil aynı zamanda yetenek için de yarışıyor olacaksınız demektir. Bir adım ileride tutacak beşeri sermayeyi çekmek için, işletmenizin kültürünü ve sizle çalışmanın getireceği yararları pazarlamanız gerekecek.

Bugünün kuralı, kişiselleştirmedir. Hizmetiniz rakiplerinizin fiyatlarına denkse ama siz daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyorsanız, tercih sebebi olursunuz. Ancak hızlı davranmanız gerekiyor. Her sektörden şirketler kişiselleşmeye doğru gidiyor, o yüzden kitlenizi hemen toplamanız gerek.