Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Şirketler COVID-19'da Hayatta Kalmak İçin Neden Dijital Pazarlamaya Dönüyor?

Şirketler COVID-19'da Hayatta Kalmak İçin Neden Dijital Pazarlamaya Dönüyor?

Canlı etkinlikler ve konferanslarla ilgili tüm kanalların neredeyse tamamen kaybolması ve yüz yüze ticarette artan engeller, büyük bir zorluk oluşturmaktalar. Bu süreçte dayanıklılığın anahtarı, buradan doğacak zararı hafifletmek için olasılıkların geliştirilmesi olmalı.

B2B şirketleri özellikle ağ oluşturmak ve müşteri ilişkileri kurmak için yıllık fuar ve sergilere güvenmektedir. Dijital odaklı olmayan endüstriler, dijital büyüme ve müşteri ilişkileri stratejilerinde deneyimsiz olabilirler. Özellikle ağızdan kulağa yönlendirmeler yoluyla veya zor kazanılan itibarın gücüyle yeni müşteriler elde etmek için kullanılan küçük işletmeler için kayıplar şok edici olabilir.

Daha büyük şirketler ise iptal edilen etkinlikler nedeniyle kendilerini potansiyel olarak milyonları kaybetme konumunda buluyorlar. Bu yılın hazırlıkları için harcadıkları zaman ve masrafları geri alamayacaklar, sadece varsa sigorta ve esnek iptal politikaları onları yeniden planlama için pazarlama bütçesi sağlayabilir. Digital'in burada açık bir kazanan olması muhtemel gözüküyor ve daha önce Facebook sayfası olmayanlar da dahil olmak üzere şirketlerin sosyal pazarlama, içerik pazarlama, SEO ve influencer liderliğindeki kampanyalara geçmeleri kaçınılmaz hale gelecek.

Tabii ki, dijital pazarlamaya uyum sağlamak için yavaş olan bir endüstride B2B tedarikçisi iseniz, bunun için fırsatlar var. Esneklikte anahtar faktör, adaptasyondur. Sektörünüzde dışarı çıkıp yeni müşterilerle iş yapmadan önce yüz yüze görüşmek standartsa, adaptasyon, tanıtımların yapılabileceği ve ilişkilerin desteklenebileceği web veya sosyal medya platformları üzerinden yeni kanallar açmak anlamına gelebilir. Önümüzdeki aylarda, potansiyel müşterileriniz kapıdan geçmenize ve elini sıkmanıza izin verme fikrine daha az açık olacaklar - ve hiç kimsenin bunun ne kadar süreceği ve uzun vadede neleri değiştireceği konusunda bir fikri yok.

123 Internet Group CEO'su Scott Jones bana görüşünü şöyle bildirdi: “Belirsiz zamanlarda yaşıyoruz, ancak uzaktan çalışma ve işbirlikçi yaklaşımın artmasıyla şirketler dijital kanallara yöneliyor ve dönüşümü kucaklıyorlar. Son birkaç hafta boyunca, web siteleri oluşturmak veya güncellemek, yeni e-ticaret kanalları başlatmak ve ev çalışanlarına odaklanmış sosyal medya kampanyaları oluşturmak ve yeni kitlelere ulaşmak ve SEO kullanmaya odaklanmak isteyen şirketlerde gerçek bir artış gördük.”

Satış ziyaretleri veya etkinliklerde değil, ofisle (hatta evle) sınırlı olmak, pazarlamacıların dijital stratejiler geliştirmek için daha fazla zamanları olduğu anlamına gelir. Bu, müşterilerinizin nerede çevrimiçi bulunabileceğini ve farklı yaklaşımların ve taktiklerin başarınızı nasıl etkileyebileceğini araştırmak anlamına gelir. Firmanız daha önce dijital kanallara belki de mesafeliydi - diğer birçok işletme gibi, ağlarınızı çevrimdışı oluşturdunuz ve bu her zaman işe yaramış gibiydi - şimdi onları tekrar ziyaret etme zamanı. Bu, web sitenize ve sosyal sayfalarınıza yenileme veya daha yenilikçi bir yaklaşım vermek anlamına gelmekte.

Etkinlik teknolojisi ajansı Buzznation'ın küresel iş başkanı Ratnesh Singh, müşterilerin konferans devresinin sağladığı ağ fırsatlarını kaybetmek istemediğini hızlı bir şekilde öğrendiğini söyledi. Bunun da ötesinde, kalan pazarlama bütçelerini harcamak için yeni yollar arıyorlar. “Kurumsal müşterilerimizle etkinlikler genellikle pazarlama bütçelerinin yüzde 50 ila 60'ını tüketiyor. Hala bu parayı harcamak istiyorlar ve yeni bir şeyler denemeye açıklar.

“Burada bir fırsat var - işler normale döndüğünde, bütçe canlı etkinliklere geri dönecek ve buna vakit ayrılacak.

"Ancak dijital kanalların sunabileceği faydaları ve fırsatları görürlerse, bu onların uzun vadeli pazarlamada beklenmedik durum planlarının bir parçası olacak.”

Buzznation, sürükleyici 3D sanal etkinlikler sunmanın yanı sıra, canlı sosyal platformları kullanımlarında daha deneyimli olmak isteyen işletmelerin de olduğunu keşfetti. Singh, “Müşteriler Facebook veya LinkedIn Live'a yöneliyor. Çoğu zaman bunlar geçmişte ilgilendikleri ancak pazarlama stratejilerine asla tam entegre olmadıkları platformlardı. Artık bizim gibi şirketlerle ortaklık kurmanın, daha iyi üretim değerleri ve daha hedefli kampanyalar elde etmek için bu kanallardan en iyi şekilde yararlanmalarına nasıl yardımcı olacaklarını bildiklerini görüyorlar. ”

Önümüzdeki haftalar, aylar ya da bu durum ne kadar uzun sürecekse - kaybedilen fırsatların yerini nasıl alacaklarını düşünmeye hazır olmayan herhangi bir şirket için her şey daha da zorlaşacak.

İşletmeler dijital pazarlamaya geçişi stratejik olarak ele aldıkları sürece, bu süreci sadece acil durum için görmeyeceklerdir. Bu dönüşüm, dünya normale döndüğünde uzun vadeli değer sağlamaya devam edecektir ve şirketler, gelecekteki herhangi bir pandemiyle başa çıkmak için daha esnek hale gelecekler.

________________________________

Yazının orijinaline buradan ulaşılabilir.