Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Rakamlarla 2016'ya Dönük Yapı Sektörü Pazarlama Verileri

Rakamlarla 2016'ya Dönük Yapı Sektörü Pazarlama Verileri

  • Türkiye Doğu Avrupa’da dijital pazarlamada en hızlı büyüyen 5 pazardan biri.
  • Gerek yapı sektöründe, gerekse de genel kapsamıyla dijital video tüketimi hayli yüksek. Türkiye’deki mobil kullanıcıların %60’ından fazlası günde minimum 5 dakika online video içeriği tüketiyor. Bu da video reklamlarını çok popular hale getiriyor. IAB Avrupa’nın en son yaptığı AdEx Benchmark analizi, video display reklamlarının %48 artış göstererek toplam display harcamalarında 36 milyon Euro ve %12’lik bir paya ulaşmış durumda olduğunu gösteriyor. Bu trend 2016 yılında da artarak devam edecek ve şu anda henüz küçük olan programatik video satın alımı yeni yılda ciddi şekilde değerlendirilecek.
  • Bilgi her zamankinden daha da önemli. Yapı sektörünün duayenlerinden Dr. Doğan Hasol Yapı-Endüstri Merkezi’nin en önemli varlığının, omurgasının “bilgi” olduğunu söyledi yıllarca. İşlenmemiş bilgi yani data 2016’da pazarlamacılar tarafından en fazla konuşulan konulardan birisi olacak belki de. Artık bilgisini doğru yöneten sektörler ayakta kalacak, yönetemeyenler ise taklitten öteye gidemeyecek. Aynı durum firmalar için de geçerli; kime ulaşmak istiyorlarsa, o kitlenin dijital dünyadaki davranışları, kim oldukları, nelere ilgileri olduğu bütün pazarlama faaliyetlerini ve kampanyalarını belirleyecek. Bu da DMP’lere (Data Management Platform) olan ilgiyi arttıracak.
  • 2016 yılında da sosyal medyanın gücü özellikle Türkiye’de, özellikle yapı sektörünün genç ve dinamik ekiplerinin elinde daha da yaygınlaşacak. 39 milyondan fazla kullanıcısı olan Facebook ve diğer sosyal mecralar farklı kampanyalar sunmaya devam edecek.
  • Content is Almost Always the King! İçerik üreterek birbirinden farklılaşmaya çalışacak firmalar her zaman kazanacak. Kendi alanlarında “ahkâm kesmeye” çalışmak firmaların en doğru yaptığı şey olacak. Ürün tanıtımlarını dolaylı hale çevirmek ve mimarlık gündemine, tasarım dünyasına, inşaat sektörüne, yapı pazarına yönelik yeni, geçişken, merak uyandırıcı, çok yönlü, ebedi ve aynı zamanda kolay anlaşılabilir, mimari ama aynı zamanda naif, genellemelerden uzak ama yine de hiç yapılmamış genellemeleri üreten içerikler çok okutacak ve kullanıcıyı gizlice yönlendirecek.
  • Büyük reklam harcamaları değil, doğru atışlar, her mecra değil, hepsinden geçen, hepsini birleştiren birkaçı, insanların birbiriyle kolayca buluşabilecekleri platformlar, dijital ortamlar, uygulamalar…