Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Malzemenizin Web Sitesinin Satışlarınızı Sabote Ettiğini Gösteren 10 İşaret

Malzemenizin Web Sitesinin Satışlarınızı Sabote Ettiğini Gösteren 10 İşaret

Malzemenizin web sitesi, müşterilerin algısında belirleyici faktör olabilir ya da potansiyel müşterilerle aranızda katalizör görevi görebilir. Ancak ona hak ettiği ilgi ve değeri göstermiyorsanız, web siteniz satışlarınızı sabote edebilir. Aşağıda bulunan işaretleri okuyun ve sizin için hangileri geçerli dikkat edin. Bu size, stratejinizi tekrar planlarken mantıklı bir başlangıç noktası sağlayacak!

man-hand-working-technology1. MOBİL AYGITLARLA UYUMLU OLMAMASI

“Mobil uyumluluk gerçekten önemli mi?” sorusunun sorulduğu günler geride kaldı. Cevap çatılardan bağırılarak söylenen kocaman bir EVET! Tüm dünya, 6 milyar kadar insan artık mobilde. Birleşmiş Milletler’e göre dünyada yalnızca 4.5 milyar insanın çalışan bir tuvalete erişimi varken, 7 milyarlık küresel nüfusun %86’sı cep telefonu kullanıyor. Bu size saçma gelebilir ama rakamlar yalan söylemez. En önemlisi de, arama motorları kullanıcılarına en iyi deneyimi sağlayacak sonuçları sunuyorlar. Kullanıcılar da mobil aygıtlarda daha önce olmadığı kadar çok arama yaptıkları için; arama motorları, arama algoritmalarına mobil cihazlarla uyumlu tasarım öğeleri ekliyor. Peki bu sizin için ne anlama geliyor? Temel olarak, web siteniz, tüm cihazlarla uyumlu değilse sıralamada olması gerektiği kadar yukarıda yer almaz.

2. SAYFALARDA CTA’LERİN YER ALMAMASI

Calls to Action (Harekete geçirici çağrı – kısaca CTA), web site kullanıcılarının eyleme geçmesini sağlayan butonlar ya da bannerlardır. Bunlar, sitenize bir amaç verir ve ziyaretçileri istediğiniz yola yönlendirmenizi sağlar – çeşitli taktiklerle zekice oluşturduğunuz, potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlayacak bir yoldur (adeta sinsi bir şeytansınız!). CTA’ler, tek tıkla web sitesini ziyaret edenleri müşteri adayına çevirmek için tasarlanmış hedef sayfaya yönlendirir. Konunun özü, ziyaretçiyi potansiyel müşteriye, en nihayetinde de potansiyel müşteriyi satışa dönüştürmektir ve eğer ürün ve/veya malzemelerinizi sattığınız web sitenizin her bir sayfasında CTA kullanmıyorsanız bu dönüşümler için büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

seo-3007488_960_720

3. WEB SİTENİZİN REKLAM METNİNİ YAZARKEN ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU(SEO) ANALİZİ YAPMAMAK

Muhtemelen bu maddeyi listede 1. numara yapmalıydık çünkü ÇOK önemli. Etkili reklam metni, hassas ve ustalıklı bir kedi fare oyunu gibidir. Seçtiğiniz kelimeler web sitenizin belirli arama sorgularında sunulup sunulmayacağını belirleyip sonuçta sitenizin ideal müşterileriniz tarafından bulunmasını sağlar. Anahtar kelimeleri seçmek çetrefilli bir iş olabilir; web sitenize, sıralama için çok rekabetçi olmayan ama trafik çekmek için yeterli arama hacmine sahip kelimeler bulmanız gerekir. Kapsamlı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) anahtar kelime analizi yapmak, siteniz için reklam metni yazmadan önce atlanmaması gereken kritik bir adımdır. Rakiplerinizin anahtar kelimelerini analiz ettiniz mi? Aylık arama hacminizi ve önerilen çekirdek anahtar kelimelerinizin zorluk derecesini araştırdınız mı? Bulgularınızı, bu kelimelerin sitenizin reklam metninizin içine cezbedici bir şekilde sızması için kullandınız mı? Lütfen “evet” ya da “hayır”ı işaretleyin.

Cevabınız evetse, oyuna bir sıfır önce başlamışsınız demektir. Cidden, kaç tane web sitesinin SEO’yu düşünmediğini bilseniz şok olursunuz. Eğer cevabınız hayırsa, anlayabiliyoruz. Muhtemelen tanıştığımız pek çok CEO gibisiniz. Web sitenizi, birkaç yıl önce, şirketinizi kurduğunuzda açtınız, mesela 2007 diyelim, o günden bu yana sadece satış ve gelir atışına odaklandınız. Bu kulağa tanıdık geliyor mu? Belki web siteniz pek de önceliğiniz değildi. Ancak bu sırada Google dünyayı ele geçirdi ve SEO, pazarlama dünyasında baskın ve müthiş bir güç haline geldi. Tüm bunlar size bir gecede olmuş gibi gelebilir ama aslında yapması yıllar sürdü ve rakiplerinizin çoğu olmasa da bir kısmı muhtemelen SEO trenine atladı ve bu süreçte satışlarının geliştiğini gördü. İyi haber şu; treni kaçırmadınız! SEO hala yaşayan, nefes alan, gelişen bir pazarlama kanalı ve şimdi optimizasyon sırası sizde!

2018-01-02 17_08_49-10-Signs-Sabotaging-Sales.pdf4. WEB SİTENİZİN REKLAM METNİNİN HEDEF MÜŞTERİ KİTLENİZE UYGUN OLMAMASI

Bu madde 3 numarayla başa baş. Bir SEO analizi gerçekleştirdikten ve sitenizin doğru organik trafiği sağlayacak anahtar kelimeleri bulduktan sonra, reklam metninizi bir adım öteye taşıma vakti geldi. Web sitenizin mesajının her bir harfi, her bir kelimesi, ideal alıcılarınızla bağ kurmak için bir fırsattır. Neyi önemsiyorlar? Neden sitenizi arattılar? Aradıkları malzeme ne? Onların ihtiyacını karşılayacak ne gibi bir çözüm sunabilirsiniz? Web sitenizin metninin en azından bu soruları yanıtlaması gerekir. Ama lütfen, potansiyel müşteriler aşkına, bunu yeterli görüp orada durmayın. Eğer SEO anahtar kelime ödevinizi yaptıysanız, ideal alıcılar için önemli olan cazip kelimelerden haberdarsınız demektir. Ve şu konuda hemfikir olabiliriz ki, ideal alıcılar sizin ideal müşterilerinizin bir versiyonudur. Belki 40 yaşından büyük golf seven bir kadın. Belki de yılda 5 milyondan fazla gelir sağlayan bir teknoloji şirketinde düşük rütbeli bir çalışan. İdeal (başka bir deyişle hedef) alıcının tanımlanması ve belirgin özelliklerinin anlaşılması, ziyaretçiden müşteriye doğru olan dönüşüm sürecini motive eden bir reklam mesajının oluşturulmasında atılacak temel adımdır. Bütün organizasyonunuz, ideal alıcılarınızın kim oldukları ve onlar için önemli olan şeyi kısa ve öz bir biçimde ifade edebilmelidir. Bu mesaj kuruluşunuza iyice yerleştiğinde, bir sonraki mantıklı adım doğrudan alıcıyla konuşmaktır, öyle değil mi? Malzeme pazarlama, ders 1: kitlenizi tanıyın ve onların şartlarına uyun. Eğer hedef kitleniz onların acılarıyla, istek ve amaçlarıyla empati kurabildiğinizi hissederse, web siteniz potansiyel müşterilerin satışa dönüşümünde çok daha etkili olacaktır.

5. GOOGLE ANALİTİK İSTATİSTİKLERİNİN UYKULARINIZI KAÇIRIYOR OLMASI

Aah, ah. Google’ı çok seviyoruz ancak Analitik hesap özetimizin sitemizin berbat olduğunu söyleyince ondan nefret etmeyi de seviyoruz. Tamam, bunu direkt olarak söylemiyor olabilirler, ancak ziyaretçilerin sitenizde ortalama 30 saniye kaldıktan sonra gemiyi terk ettiklerini görmek, siteye kocaman bir “BERBATSINIZ” etiketi yapıştırmak kadar tokat gibi çarpıyor. Ya da şuna ne dersiniz – ziyaretçileriniz sitenizde oldukça fazla zaman harcıyor, birden çok sayfayı ziyaret ediyor, bu sayfaların her birini görüntülemek için belli bir zaman harcıyor, ancak ardından potansiyel müşteriye dönüşmeden siteyi terk ediyor. BU NEDİR PEKİ? Google “Süper havalı sitenizi tebrik ederiz, satışlarınıza herhangi bir etkisinin olmaması ne kötü” dese yeridir. Her şey satır aralarını okumakta ve eğer bu arada kalmışlık sizi utandırıyorsa, sitenizin yeniden tasarlanma vakti gelmiş demektir.

2018-01-02 16_41_12-10-Signs-Sabotaging-Sales.pdf6. GOOGLE ANALİTİK İSTATİSTİKLERİNE HİÇ BAKMAMIŞ OLMANIZ!

Eğer şu an kafanızı evet anlamında sallıyorsanız, sorun değil, kesinlikle yalnız değilsiniz. Hatta büyük bir çoğunluğun parçası olabilirsin. Ancak bu tabi ki doğru olduğu anlamına gelmez. Ve eğer analitik istatistikleriniz yalnızca “denk geldiğinde” ya da “zaman bulduğunda” takip eden insanlardansanız, bunun da bir yararı yok. Bir pazarlamacı için istatistiklerden daha önemli bir şey yoktur. Bir işletme sahibi ya da satış odaklı bir çalışan için ise istatistikler altından daha değerlidir. İstatistikler güçlü yönleri güçlü tutmayı sağlarken, zayıf yönleri de geliştirmenize olanak verir. Örneğin; Google istatistikleri size ortalama bir ziyaretçinin ana sayfanızda 70 saniye geçirdiğini ama alt sayfalarda sadece 5 saniye kaldığını söylüyorsa, bu bazı şeylerin iç yüzünü kavramanızda hayati önem taşır. Birincisi, anlaşılan ana sayfanız gezinmesi zor bir sayfa. İkincisi, alt sayfalar kullanıcıların ana sayfada 70 saniye boyunca ortaya çıkarmaya çalıştıkları bilgileri sağlamadığından, ziyaretçiler siteyi hızla terk ediyor. İstatistikler satış ve pazarlama çabaları arasındaki döngüyü sonlandırmaya yardımcı olduğu için yatırımlarınızın getirisini son derece yükseltecektir.

7. SİTENİZDEKİ ………’DAN UTANIYOR OLMANIZ (BOŞLUĞU DOLDURUN)

Pekala, bu konuyu çok uzatmayacağız çünkü fazla açıklama yapmaya gerek yok. Web siteniz, şirketinizin bir yansımasıdır ve genelde algının omurgasını oluşturur. Web sitenizle gurur duyuyor musunuz? Güzel tasarlanmış mı? Web siteniz sayesinde kaç tane potansiyel müşteri elde ettiğinizle ilgili övünebiliyor musunuz? Çok iyi yazılmış olduğu için, reklam mesajını okurken gülümsüyor musunuz? Web sitenizi ziyaret ederek şirketiniz hakkında daha fazla şey öğrenecek olan müşteri adayları için heyecanlı mısınız? Yoksa siteniz için mazeretler bulma ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Keşke ana sayfanızda “Bizi Web Sitemizle Yargılamayın!” yazan kocaman bir afiş mi olsun isterdiniz? Eğer kendinizi sitenizdeki herhangi bir ya da birçok bileşeni meşrulaştırmaya çalışırken bulursanız, tasarımı yenilemenin zamanı gelmiş olabilir.

8. WEB SİTENİZ SAYESİNDE AYDA EN AZ BİR MÜŞTERİ ADAYI ELDE ETMEMEK

Bir diyerek çıtayı GERÇEKTEN düşük tutuyoruz. Çok düşük, neredeyse yerde. Ama bir yerden başlamak zorundasınız, o yüzden üzerinize çok gelmiyoruz. Sağlam SEO temelleri ile aklınızdaki hedef alıcılara göre tasarlanmış etkili web siteleri, özünde, size potansiyel müşteriler getirecek şekilde çalışacaktır. Satış ekibiniz akşam 6’da evlerinin yoluna koyulduğunda, web siteniz hala bilgi topluyor, satıyor ve anlaşma yapıyor olacaktır. Benzersiz sayfa başlıkları, meta açıklamaları, sayfaya serpiştirilmiş tutarlı anahtar kelimeler gibi kritik SEO öğeleri ve özenle tasarlanmış bir kullanıcı deneyimi, web sitenizin şirketinizin en değerli satış elemanı olarak işlev görmesini sağlar. Yılın 365 günü, günde 24 saat çalışan ekstra bir satış temsilcisine ne dersiniz? Böyle bir kaynak var mı ki? Evet ve kelimenin tam anlamıyla parmaklarınızın ucunda. Bu temsilcinin sadece küçük bir yeniden tasarlama tutkusuna ihtiyacı var!

2018-01-02 16_41_33-10-Signs-Sabotaging-Sales.pdf9. WEB SİTENİZİN SATIŞ TAKIMINIZIN EN ÖNEMLİ VARLIĞI OLMAMASI

  1. maddeyi okudunuz mu? 8. Maddeyi okuduğunuzdan emin olun! Web sitenizin satış ekibinizdeki en önemli TEMSİLCİ olabileceği gibi aynı zamanda satış ekibiniz için en önemli ARAÇ da web siteniz olabilir. Her bir fotoğraf, her bir kelime, her bir form ve her bir sekme satış verimliliğini arttıran bir değer haline gelebilir. 8. Maddede de belirttiğimiz gibi, web siteleri, potansiyel müşterilerle satış işini gerçekleştirmeyi sağlar ve pazarlama işindeki herkes bilir ki sıcak bir hedef müşteri soğuk bir muhtemel müşteriden kat kat iyidir. Buna ek olarak, muhtemelen satış gerçekleştirmek için kullandığınız zekice satış paftaları, çift taraflı PDF’ler, Power Point sunumları ve renkli broşürler düşünüldüğünde, iyi bir web sitesi bunların hepsini ezer geçer. Tüketiciler web sitenizin ihtiyaç duydukları HER ŞEYİ karşılayacak bir kaynak olmasını beklerler ve sizin için en iyisi de onları hayal kırıklığına uğratmamak olacaktır. Hayal kırıklığı yaşayan ya da istekleri gerçekleşmemiş bir muhtemel alıcı üzerindeki etkileri tersine çevirmek özen gerektiren bir iştir ve satış ekibinin yürütmesi gereken gelir üretme faaliyetleri ters etki yapabilir. Web siteniz muhtemel müşterilere anlık bir memnuniyet ve tatminlik sağladığında, satışlar fırlayacaktır.

10. WEB SİTENİZİN WORD PRESS GİBİ İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (CMS) İLE TASARLANMAMIŞ OLMASI

Hayır, her iyi site bir Content Management System (CMS/İçerik Yönetim Sistemi) değildir; bazen durum sadece başka bir çözüme gereksinim duyar. Ancak eğer ideal bir CMS adayıysanız ve şu anda böyle bir çözümün rahatlığına, kolaylığına ve düşük maliyetine ihtiyacınız varsa, kafanızı sallamaya başlayabilirsiniz. Bir CMS, kuruluşunuzun üyelerinin web site üzerinde, bir web site geliştiricisine ihtiyaç duymadan değişiklik yapmanızı sağlar. Sitede sergilemek istediğiniz yeni bir ürün mü var? Prestijli bir ödül kazandınız ve kitlenizin bundan haberdar olmasını mı istiyorsunuz? Yeni bir yere mi taşınıyorsunuz? Yeni bir ekip üyesi mi var? Çalışanlarınızdan birisi işten çıkarıldı ve fotoğrafının siteden bir an önce kaldırılması mı gerekiyor? Bu gibi durumlarda, mevcut sitenizde metin ya da resim değişiklikleri yapmak ne kadar kolay? Eğer böyle küçük değişiklikler için her seferinde web site geliştiricisine telefon etme ihtiyacı duyuyorsanız, CMS ile kendi kendinize halledebileceğiniz işler için fazla çaba sarf ediyor ve büyük ihtimalle fazla para ödüyorsunuz demektir. Ekibinizin sitenin gezinme ve mimarisini yeniden biçimlendirmeye başlamasını savunmuyoruz ancak sitenizde CMS’e giriş yaparak hızlı, kolay ve ÜCRETSİZ düzenlemeler yapmak hoş olmaz mıydı?

ÖRNEK İŞLER

DENEYİMLERİ BİR AMAÇLA YARATMAK

ECLAT

2018-01-02 16_42_13-10-Signs-Sabotaging-Sales.pdf

UYUMLU WEBSİTE TASARIM PROJESİ

Eclat, West Chester şehir merkezindeki benzersiz fabrika mağazasıyla dünyaca ünlü bir çikolatacıdır. Stratus, Eclat’ın küresel çapta beğeni toplayan ürün yelpazesinin çeşitliliğini, sofistikeliğini ve tutkusunu sergileyen yepyeni bir e-ticaret sitesi tasarladı, geliştirdi ve piyasaya sürdü. Bu projeye iki odak noktası hayat verdi. Öncelikle, hem ürünler hakkında bilgi sahibi olmanın hem de onları satın almanın eşit derecede kolay olduğun bir deneyim geliştirmeye odaklanıldı. Ardından, Eclat’ın nefis çikolataları ve etkileyici usta çikolatacı Chris Curtin’in inanılmaz hikayesini anlatan bir site tasarlandı ve geliştirildi. Sonuç olarak şimdiye kadar gördüğümüz en havalı ve en lezzetli WordPress e-ticaret sitesi ortaya çıktı!

2018-01-02 16_42_40-10-Signs-Sabotaging-Sales.pdf

PCAD

2018-01-02 16_43_05-10-Signs-Sabotaging-Sales.pdf

İÇERİK PAZARLAMA VE REKLAM #BAŞARIÖYKÜSÜ

Stratus ile tanışmadan önce Pennysylvania Sanat & Tasarım Üniversitesi(PCA&D)nin hali hazırda güzel bir web sitesi vardı ancak sayfaların çoğunda üst veri bulunmuyordu, organik arama trafiği ve sayfa dönüşümleri hiç yoktu ya da çok azdı, yeni öğrenciler çekmek için de geleneksel pazarlama taktiklerine ağırlık veriliyordu. PCA&D reklamcılık programlarını tazelemek ve canlı, ileriyi görüşlü üniversite kültürünü yansıtabilecek şekilde anahtar teslim bir pazarlama metodolojisi geliştirmek için Stratus’a başvurdu. Bu süreç PCA&D’nin esas alıcılarının ihtiyaçları, kırılma noktaları ve değerlerinin kapsamlı pazar araştırması ile başladı. Bu grupları bölümlendirdikten sonra, blog yazarlığı, teklifler, sosyal medya, stratejik harekete geçirici çağrılar (CTA) yerleştirme, SEO stratejileri ve e-mail kampanyalarını içeren kapsamlı bir içerik stratejisi geliştirildi. Bu çabaların mükemmel ekip iletişimi ile karışımı, siteye trafik ve potansiyel müşteri çekmek için doğru bir tarif.

2018-01-02 16_43_21-10-Signs-Sabotaging-Sales.pdf