Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Kafeteryanın Akustik Özellikleri Bilgisayar Ortamında Tasarlanan Duvarlarla İyileştirildi

Kafeteryanın Akustik Özellikleri Bilgisayar Ortamında Tasarlanan Duvarlarla İyileştirildi

Toplam 90 metrekare alana sahip olan yüzeyler, 8.500 özdeş köknar kereste bloktan oluşuyor. Konuşma anlaşılırlığını geliştirmek için her bir ahşap blok, özenle seçilmiş farklı derinliklerde bir dizi kuyudan oluşan bir yapı olan "Schroeder Difüzörü" ilkelerine dayanan benzersiz bir düzenlemeye sahiptir.

Basler & Hofmann tarafından yönetilen proje, mühendislik firmasının Esslingen/İsviçre’deki kafeteryasına uygulanmıştır. Blokların ön yüzünün asimetrik kesimi sayesinde farklı yönelimleri, duvarda gün boyunca dinamik olarak değişen, kişiye özel gölgeler oluşturur. Bu arada bloklar arasındaki değişen boşluklar, kafenin akustik emilimini iyileştiriyor ve duvarların arkasına entegre edilen havalandırma sistemi için hava kanalları işlevi görüyor.

Gramazio Kohler Research, inşaatçıya blokları yapılan özel tasarıma göre yerleştirmesi için görsel rehberlik sağlayan, artırılmış bir nesne yerleştirme teknolojisi geliştirdi. Marangozlar uygulama esnasında özel yapım bir kamera kontrol ünitesi kullandılar ve kontrol bir monitör aracılığıyla sağlandı. Sistem nesneleri tanıyıp görüntülüyor ve yapılan uygulama ile sanal tasarım arasındaki sapmalar hakkında geri bildirim sağlıyordu.

Bu blog yazısı Yapı Kataloğu İçerik Ekibi tarafından DKM İnşaat firması için hazırlanmıştır.