Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Dijital Pazarlamaya Bugün Başlamak İçin Ne Yapmalısınız? - I

Dijital Pazarlamaya Bugün Başlamak İçin Ne Yapmalısınız? - I

Bu bağlamda, firmalar evde çalışmaya ilişkin yeni araçlar geliştirmek, müşterileriyle yeni iletişim kanalları yoluyla etkileşime geçmek durumunda kaldılar.

Bizler de bu sürece destek vermek adına, Dijital Pazarlamanın püf noktalarını derlediğimiz bir yazı dizisi hazırladık. İlk seride, önemli 3 adımdan bahsederek, firmaların ve çalışanların dijital pazarlama stratejilerini nasıl uygulamaya geçirmeleri konusuna odaklanıyoruz.

Dijital Pazarlama Nedir? Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama basitçe web siteniz, bloğunuz, sosyal medya profilleriniz, AdWords, SEO, vb yoluyla ‘çevrimiçi’ olmaktır. Temelde işinizi geliştirmek amacına hizmet eden ve internet bağlantısı gerektiren her şey Dijital Pazarlama çatısı altında yer almaktadır. Dijital Pazarlama çok çeşitli faktörleri ve kolaylaştırıcıları içermesine rağmen, Dijital Pazarlama Stratejisi son derece hassastır. Dijital pazarlama çabalarını standart pazarlama stratejilerinize dahil etmeye yeni başlıyorsanız, nereden başlayacağınızı düşünmek göz korkutucu olabilir.

Burada bir araya getirdiğim şey, dijital pazarlamaya nasıl girileceğinin kapsamlı bir listesi değil. Buradaki amacımız baskıyı kaldırmak; böylece Dijital Pazarlama çabalarınızla sıfırdan başlamak ve her şeyi aynı anda yapmak zorunda kalmayacaksınız. Modern pazarda rekabet etmeyi isteyen şirketler için dijital bir pazarlama stratejisi şarttır. Ancak, şu anda her şeye bir anda sahip olarak başlamak zorunda değilsiniz.
İlk etapta, dijital pazarlamada daha etkili olmaya başlamak için aşağıda belirtilen 3 adımı uygulayın..

‘Daha İyi’ Bir İçerik Hazırlayın

Neil Patel'in sözleriyle: İçerik bir eğilim değildir. Web siteniz en modern tasarıma sahip olmasa bile, şimdi daha iyi içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Peki “daha ​​iyi içerik” nedir? Daha iyi içerik veya iyi içerik, hedef kitlenizin gerçekten okumak istediği içerik anlamına gelir.

Bu, daha geleneksel satış taktiklerinin dışına çıkmak ve kitlenizi ürününüzün özelliklerinden ve avantajlarından daha fazla şey hakkında eğiten içerik sunmak anlamına gelir. Tüketiciler, satış piramidinizin neresinde bulunduklarına bağlı olarak ürünleriniz ve endüstriniz hakkında farklı bilgi türlerini bilmek ister: Piramidinizin üst kısmındaki tüketiciler üst düzey, genel bilgiler arar. Satış piramidinin daha ilerisindeki tüketiciler daha spesifik ve teknik bilgi isteyecektir.

Aşağıdaki resme bir göz atın. Biz buna ‘İçerik Elmas’ı diyoruz. Bu örnekte, bir inşaatçının satış dönüşüm piramidinde nerede bulunduğuna bağlı olarak istediği farklı bilgi türlerini görebilirsiniz. Dönüşüm piramidi aşağı doğru ilerledikçe, bilgilerin derinlemesine olduğuna dikkat edin.

Bugünlerde gerçekten ivme kazanan işletmeler, kendilerini sektörlerinde çok yönlü uzmanlar olarak konumlandıran işletmelerdir. Tüketiciler uzmanlardan satın almak isterler. Kitleniz, alanınızda uzman olduğunuzu düşünüyorsa, ürünlerinizi X, Y ve Z nedeniyle daha iyi olduğuna ikna etmek zorunda kalmazsınız.

Elbette hedef kitlenizin kim olduğunu ve ne istediğini anlamak zaman alacaktır.

Şirketinizin ağırlıklı olarak bayileri, distribütörleri ve inşaatçıları hedeflediğini bilseniz bile, kitlenizin giriş ve çıkışlarını anlamak tamamen başka bir adımdır. Kitleniz hakkında, son üç yılda, ürünler için nasıl araştırma yaptıkları, bir üründe ne istedikleri ve sadakatlerini nasıl kazanacakları da dahil olmak üzere uygun bir araştırma yapmadıysanız, onlar hakkında doğru bilgiye sahip olup olmadığınıza emin olamazsınız. Ama endişelenmeyin. Bildiklerinize bağlı olarak bugün daha iyi içerikler oluşturmaya devam edebilirsiniz. İçerik oluştururken alıcı ile röportajlar yapmaya başlayabilir ve ardından bulgularınıza dayanarak gelecekteki içeriklerde ayarlamalar yapabilirsiniz. Bugün daha iyi içerik oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacak 3 adım.

Adım 1

Müşterilerinizin (hatta müşterinizin müşterilerinin) size yönelttiği soruların bir listesini yapın. Harika içerik acil bir amaca hizmet eder, eyleme geçirilebilir ve noktasal bir atış yapar. Potansiyel müşterilerinizin bilmek istedikleri hakkında fikirleri olabilecek bazı kaynaklar şunlardır:

  • Bir müşteri hizmetleri çağrı merkeziniz varsa, en sık sorulan 5-10 sorunun ne olduğunu görmek için çağrı kayıtlarına bakın.
  • Ürün kategorinizi üreten şirketlerden ne bilmek istediklerini öğrenmek için bazı sadık müşterilerle iletişim kurun.
  • Distribütörlerinize, müşterileri ürününüz hakkında soru sorduklarında hangi soruları çözümsüz bıraktıklarını sorun.

Adım 2

Bu soruları kısa ve öz bir şekilde cevaplayacak yeni bir blog makaleleri listesi (veya web sayfası içeriği) oluşturmak için bu listeyi kullanın. Blog makalelerini çıkarmaya başlamadan önce web sitesi sayfalarınıza bir göz atın ve bu soruların cevaplarının ilgili bir sayfaya yerleştirilip yerleştirilmeyeceğini görün. Bir şirketin web sitesine gitmek ve sahip oldukları sorunun tam cevabını bulmak gibi potansiyel müşterilere sadakat duygusu verir.

Adım 3

Yazmaya başlayın. Tam bir İçerik Pazarlama Stratejisi oluşturmak için çok daha derinlemesine bir süreç işletmek gerekir. İş hedeflerini, açık bir marka sesini ve çok daha fazlasını içeren tanımlanmış ve belgelenmiş bir içerik stratejisine sahip olmak, bizce şirketinizin ve içeriğinizin gelecekteki başarısı için şarttır.

Ancak bu şeylerin anlaşılması haftalar, hatta aylar ve uygulanması daha da uzun sürer.

Şimdi daha iyi içerik yazmaya başlayın ve gelecek yıl doğru tanımlanmış ve belgelenmiş bir İçerik Pazarlama Stratejisinin nasıl başlatılacağını düşünmeye başlayın. Bu ilk adımdan sonra ilerlemek ve gelecek yıl daha gelişmiş bir içerik pazarlama stratejisi başlatmayı planlıyorsanız, bunu yapmalısınız.

Yazının 2. bölümü için lütfen tıklayın.

__________________________________

Yazının orijinaline buradan ulaşılabilir.