Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Dijital Pazarlama Stratejisi ile Dijital Pazarlama Kampanyası Arasındaki Farklar - II

Dijital Pazarlama Stratejisi ile Dijital Pazarlama Kampanyası Arasındaki Farklar - II

3. Mevcut dijital kanallarınızı ve varlıklarınızı değerlendirin

Stratejinize nelerin dahil edileceğini belirlemek için mevcut dijital pazarlama kanallarınızı ve varlıklarınızı incelerken, önce büyük resmi düşünmek yararlı olur - bu, şaşkın hissetmenizi önler.

Sahip olduklarınızı toplayın ve her bir aracı veya varlığı bir e-tabloda sınıflandırın, böylece mevcut sahip olduğunuz, kazandığınız ve ücretli medyanızın net bir resmine sahip olursunuz.

Sahip Olunan, Kazanılan, Ücretli Medya Çerçevesini Belirleyin

Bunu etkili bir şekilde yapmak için, halihazırda kullandığınız dijital "araçları", varlıkları veya kanalları sınıflandırmak ve stratejinize neyin uygun olduğuna karar vermek için sahip olunan, kazanılan ve ücretli medya çerçevesini kullanmak gerekir.

Sahip Olunan Medya

Bu, ister web siteniz, ister sosyal medya profilleri, blog içeriği veya görüntüler olsun, markanızın veya şirketinizin sahip olduğu dijital varlıkları ifade eder. Sahip olunan kanallar, işletmenizin üzerinde tam kontrole sahip olan kanallardır. Bu, web sitenizde barındırılmayan bazı site dışı içeriği de içerebilir (örneğin, Medium'da yayınladığınız bir blog).

Kazanılmış Medya

Kazanılmış medya, ağızdan ağıza pazarlama yoluyla kazandığınız maruziyeti ifade eder. İster diğer web sitelerinde dağıttığınız içerik (örneğin konuk gönderileri), yaptığınız halkla ilişkiler çalışması veya sunduğunuz müşteri deneyimi olsun. Kazanılan medya, bu çabalar sonucunda edindiğiniz tanınırlıktır. Basın sözleri ve olumlu eleştiriler alarak içeriğinizi ağları (örneğin sosyal medya kanalları) üzerinden paylaşan kişiler tarafından medya kazanabilirsiniz.

Ücretli Medya

Ücretli medya, alıcı personelinizin dikkatini çekmek için para harcadığınız herhangi bir aracı veya kanalı ifade eder.

Bu, Google AdWords, ücretli sosyal medya yayınları, yerel reklamcılık (ör. Diğer web sitelerindeki sponsorlu yayınlar) veya daha fazla görünürlük karşılığında ödediğiniz diğer herhangi bir aracı içerir. Bu çerçevenin neleri içerdiğini anlamak için bir örneğe bakalım.

Web sitenizdeki, olası satış oluşturmanıza yardımcı olmak için oluşturulmuş bir açılış sayfasında sahip olduğunuz bir içeriğiniz olduğunu varsayalım. Yalnızca sahip olunan, kazanılan veya ücretli medyayla çalışmak yerine çerçevenin farklı bölümlerini dahil etmek de isteyebilirsiniz. İçeriğin oluşturduğu olası satış sayısını artırmak için, kitlenizin sosyal medya profilleri aracılığıyla dağıtabilmesi amacıyla paylaşılabilir olmasını sağlamak için çaba gösterirsiniz. Buna karşılık, bu, açılış sayfanıza gelen trafiği artıracaktır. Bu kazanılan medya bileşenidir.

İçeriğinizin başarısını desteklemek için Facebook sayfanızdaki içerik hakkında yayın gönderebilir ve hedef kitlenizdeki daha fazla kişi tarafından görülmesi için ödeme yapabilirsiniz.

Çerçevenin üç bölümü birlikte çalışabilir - ancak başarı için gerekli değildir. Örneğin, sahip olduğunuz ve kazanılan medyanız zaten başarılıysa, ücretli yatırım yapmanız gerekmeyebilir. Bu nedenle, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak en iyi çözümü değerlendirin ve ardından işletmeniz için en uygun kanalları dijital pazarlama stratejinize dahil edin.

Artık neyi ne amaçla kullanacağınızı; ne tutacağınızı ve neden vazgeçeceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.

4. Sahip olunan medya kampanyalarınızı denetleyin ve planlayın

Dijital pazarlamanın merkezinde medya vardır - ve getirileri neredeyse her zaman içerik şeklinde elde eder. Bunun nedeni, Hakkımızda sayfası sayfası, ürün açıklamaları, blog yayınları, e-kitaplar, infographics, podcast'ler veya sosyal medya yayınları olsun, marka yayınlarınızın neredeyse her mesajının içerik olarak sınıflandırılabilmesidir.

İçerik, markanızın çevrimiçi varlığını iyileştirirken web sitesi ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüştürmenize yardımcı olur. Ve bu içerik arama motoru optimize edildiğinde (SEO), arama ve organik trafiğinizi artırabilir. Dijital pazarlama stratejisi hedefiniz ne olursa olsun, sahip olunan içeriği birleştirmek isteyeceksiniz. Başlamak için hangi içeriğin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağına karar vermelisiniz.

Hedefiniz, web sitesi aracılığıyla geçen yıla göre% 50 daha fazla potansiyel müşteri oluşturmaksa, bu sayfa geçmişte bir şekilde potansiyel satış yaratan bir makine olmadıkça büyük olasılıkla Hakkımızda sayfanız stratejinize dahil edilmeyecektir.

Dijital pazarlama stratejisi hedeflerinize ulaşmak için hangi içeriğe sahip olmanız gerektiğini öğrenmek için işte izleyebileceğiniz kısa bir işlem:

Mevcut içeriğinizi denetleyin

Mevcut sahip olduğunuz içeriğin bir listesini yapın ve her bir öğeyi mevcut hedeflerinizle ilgili olarak daha önce en iyi performans gösterenlere göre sıralayın. Örneğin, hedefiniz olası satış oluşturmaksa, içeriğinizi geçen yıl içinde en fazla müşteri adayını oluşturan parçalara göre (blog yazısı, e-kitap veya site sayfası gibi) sıralayın. Buradaki fikir, şu anda neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bulmaktır, böylece gelecekteki içeriği planlarken kendinizi başarıya hazırlayabilirsiniz.

Mevcut içeriğinizdeki boşlukları belirleyin

Alıcı kişilerinize dayanarak, içeriğinizdeki boşlukları belirleyin. Örneğin, bir matematik dersi şirketiyseniz ve araştırmalarınızla, etkili bir çalışma yöntemi bulmak olduğunu biliyorsanız ve şu anda böyle bir içeriğiniz yoksa - hemen oluşturun.

Bir içerik oluşturma planı oluşturun

Bulgularınıza ve belirlediğiniz boşluklara dayanarak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak içeriği özetleyen bir içerik oluşturma planı yapın. Bu, aşağıdakileri içermelidir:

 • Başlık
 • Biçim
 • Hedef
 • Promosyon kanalları
 • Neden içeriği oluşturuyorsunuz
 • İçeriğin öncelik düzeyi

Bu basit bir e-tablo olabilir ve ayrıca içerik oluşturmada dış kaynak kullanmayı planlıyorsanız bütçe bilgilerini veya kendiniz üretiyorsanız zaman tahminini de içermelidir.

5. Kazanılan medya kampanyalarınızı denetleyin ve planlayın

Önceki kazanılmış medyanızı mevcut hedeflerinize göre değerlendirmek, zamanınızı nereye odaklayacağınız konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Trafiğinizin ve potansiyel müşterilerinizin nereden geldiğine bakın (hedefiniz buysa) ve kazanılan her medya kaynağını en etkili olandan en az etkili olana kadar sıralayın. Bu bilgileri HubSpot'un Trafik Analizi aracındaki Kaynaklar raporları gibi araçları kullanarak edinebilirsiniz.

Sektör basınına katkıda bulunduğunuz belirli bir makalenin web sitenize çok sayıda nitelikli trafik çektiğini ve bu da dönüşümleri artırdığını görebilirsiniz. Veya LinkedIn'in çoğu insanın içerik paylaştığını ve trafiği artıracağını görebilirsiniz.

Fikir, geçmiş verilere dayanarak ne tür kazanılan medyanın hedeflerinize ulaşmanıza (ve nelerin olmayacağına) dair bir resim oluşturmaktır. Ancak, denemek istediğiniz yeni bir şey varsa, bunu daha önce hiç yapılmadığı için dışlamayın.

6. Ücretli medya kampanyalarınızı denetleyin ve planlayın

Bu işlem aynı sürecin çoğunu içerir: Mevcut hedeflerinize ulaşmanıza neyin yardımcı olabileceğini anlamak için mevcut ücretli medyanızı her platformda (ör. Google AdWords, Facebook, Twitter vb.) değerlendirmeniz gerekir. AdWords'e çok para harcadıysanız ve umduğunuz sonuçları görmediyseniz, belki de yaklaşımınızı hassaslaştırma veya tamamen not alma ve daha iyi sonuçlar veren başka bir platforma odaklanma zamanıdır.

Dijital pazarlama stratejiniz için AdWords'ten nasıl yararlanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bu ücretsiz kılavuzu kullanın.

İşlemin sonunda, hangi ücretli medya platformlarını kullanmaya devam etmek istediğinizi ve hangisini (varsa) stratejinizden kaldırmak istediğiniz konusunda net bir fikriniz olmalıdır.

7. Dijital pazarlama kampanyanızı bir araya getirin

Planlama ve araştırmayı yaptınız ve şimdi dijital pazarlama stratejinizi oluşturacak unsurlar hakkında sağlam bir vizyonunuz var.

İncelemek için şu ana kadar sağlamlaştırılmış olmanız gerekir:

 • Alıcı kişilerinizin profilini temizleyin
 • Dijital pazarlamaya özgü bir veya daha fazla hedef belirleyin
 • Mevcut sahip olduğunuz, kazandığınız ve ücretli medyanızın envanterini çıkarın
 • Sahip olduğunuz, kazandığınız ve ücretli medyanızın denetimini yapın
 • Sahip olunan bir içerik oluşturma planı veya istek listesi oluşturun

Şimdi, tutarlı bir strateji belgesi oluşturmak için hepsini bir araya getirebilirsiniz. Dijital stratejinin ne anlama geldiğine tekrar bakalım: çevrimiçi (dijital) pazarlama yoluyla hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir dizi eylem. Yani, strateji belgeniz, bu noktaya kadar yaptığınız araştırmaya dayanarak, hedeflerinize ulaşmak için yapacağınız bir dizi eylemi haritalamalıdır.

Strateji için uzun vadede planlamanız gerekir - genellikle, işinize bağlı olarak yaklaşık 6-12 ay iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu, sizin ve ekibinizin her bir eylemi ne zaman gerçekleştireceğini görmenizi sağlar. Örneğin:

 • Ocak ayında, tüm yıl boyunca haftada bir kez sürekli olarak güncellenecek bir blog başlatacaksınız.
 • Mart ayında ücretli tanıtım eşliğinde yeni bir e-kitap başlatacaksınız.
 • Temmuz ayında, en büyük iş ayınıza hazırlanacaksınız - bu noktada onu desteklemek için ürettiğiniz içeriği etkileyecek ne gözlemlemeyi umuyorsunuz?
 • Eylül ayında, artış sırasında ek trafik çekmek için PR şeklinde kazanılmış medyaya odaklanacaksınız.

Bu yaklaşımı uygulayarak, faaliyetleriniz için planlarınızı meslektaşlarınız arasında iletmenize yardımcı olacak yapılandırılmış bir zaman çizelgesi oluşturabilirsiniz.

_______________________________________-

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.