Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Dijital Pazarlama Stratejisi ile Dijital Pazarlama Kampanyası Arasındaki Farklar - I

Dijital Pazarlama Stratejisi ile Dijital Pazarlama Kampanyası Arasındaki Farklar - I

Bir iş geliştirirken, bu sürekli değişen dijital manzaranın ezici bir hale gelme ihtimalini de öngörmek gerekiyor. Kaçınılmaz olarak yapılması gereken sorumluluklara ve görevlere ek olarak sorulması gereken soru şudur: Çevik bir dijital pazarlama stratejisini nasıl verimli bir şekilde oluşturabilir, nasıl ince ayar yapabilir ve koruyabiliriz? Bu sorunun yanıtlarını aramak, dijital varlığınızı geliştirmenize ve daha iyi büyümenize yardımcı olmak için pazarlama stratejileri hakkında yeni sorular oluşturduk.

Yeni yazı dizimize aşağıdaki soruları yanıtlayarak başlıyoruz.

- Pazarlama Stratejisi Nedir?
- Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?
- Dijital Pazarlama Kampanyası Nedir?
- Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturma
- Dijital Pazarlama Kampanyası Örnekleri


Pazarlama stratejisi nedir?

Öncelikle pazarlama stratejisi ile dijital pazarlama stratejisinin arasındaki farkları ortaya koymamız gerekiyor.

Pazarlama stratejisi, pazarlama ile ilgili belirli bir hedefe (veya hedeflere) odaklanmış, ulaşılabilir bir plandır. İşletmenizin şu anda neyi iyi yaptığını ve belirlediğiniz hedefe ilişkin olarak neyi kaçırdığınızı dikkate alır, böylece başarıya ulaşılır.

Ancak bir pazarlama stratejisi ile pazarlama taktikleri arasında da fark vardır; iki terim sıklıkla birbirinin yerine kullanılıyor.

Pazarlama Stratejisi ve Pazarlama Taktiklerinin Karşılaştırılması

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bir strateji, belirli bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için kullanılan ulaşılabilir ve odaklanmış bir dizi adımdır.

Pazarlama ya da değil, herhangi bir stratejinin üç bölümü vardır: 1) zorluğunuzun teşhisi, 2) zorlukla başa çıkmak için yol gösterici bir politika ve 3) politikayı gerçekleştirmek için gerekli olan bir dizi hedefli eylem.

İşletmenizin ölçeğine bağlı olarak, pazarlama stratejiniz her biri farklı hedeflere sahip birkaç hareketli parça içerebilir. Bununla birlikte, stratejiniz üzerinde çalışmak zaman zaman göz korkutucu da olabilir. Dolayısıyla, pazarlama stratejiniz hakkında bunalmış hissediyorsanız, hedeflerinize ulaşmaya odaklanmanız için bu üç adıma başvurun.

Pazarlama taktikleri veya herhangi bir tür taktikler, nihai hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için stratejiniz boyunca yapmayı düşündüğünüz belirli eylemlerdir. Diğer bir deyişle, bir strateji hedefinizdir - sizi hedefinize ulaştırmak için ulaşılabilir, odaklanmış bir plandır. Taktikler, stratejinize hedefinize ulaşmanızı sağlayan somut ve tanımlanabilir adımlardır.

Neleri gerektirebileceklerini daha iyi anlamak için, çeşitli sektörlerdeki ekipler tarafından yaygın olarak kullanılan temel pazarlama stratejileri listesine göz atalım.

Temel Pazarlama Stratejileri

- Bir blog yayınlayın.
- Belirli bir sosyal medya platformlarında reklam verin (ör. Facebook, Instagram).
- Ücretsiz eğitim kaynakları sunun
- Arama motoru dijital içeriğinizi optimize edecektir.
- Bir hediye ve / veya yarışma oluşturun.
- Kitleniz için neyin en iyi olduğunu belirlemek için farklı kampanya türlerini test edin.
- Bir webinar düzenleyin.
- Bir podcast ürünü.
- Bir e-posta kampanyası oluşturun.

Artık bir pazarlama stratejisinin ne olduğunu anladığımıza göre, dijital pazarlama stratejisindeki farkların nasıl olduğuna bakalım.

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, ücretli, kazanılan ve sahip olunan medya gibi dikkatle seçilmiş çevrimiçi pazarlama kanalları aracılığıyla işletmenizin belirli dijital hedeflere ulaşmasına yardımcı olan bir plandır. Pazarlama stratejileri ve pazarlama taktiklerine benzer şekilde, sık sık yanlış bir şekilde birbirinin yerine kullanılan benzer terimlerin bir başka çifti dijital pazarlama stratejisi ve dijital pazarlama kampanyasıdır. Peki nasıl farklılar?

Dijital pazarlama kampanyası nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, dijital strateji, kapsayıcı dijital pazarlama hedefinize ulaşmak için planladığınız ve gerçekleştirdiğiniz bir dizi eylemdir. Buna karşılık, dijital pazarlama kampanyaları, stratejiniz dahilinde sizi belirli, dijital bir nihai hedefe götüren yapı taşları ve eylemlerdir.

Örneğin, dijital pazarlama stratejinizin genel amacı sosyal medya yoluyla daha fazla potansiyel müşteri oluşturmaksa, Twitter'da bir dijital pazarlama kampanyası yürütebilirsiniz. Kanalda daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için işletmenizin en iyi performans gösteren kapı içeriğinin bir kısmını Twitter'da paylaşabilirsiniz.

İşletmeniz için dijital pazarlama stratejisi oluşturma adımlarına bakalım.

Dijital pazarlama stratejisi oluşturma

1. Hedef Kitlenizi Oluşturun.

Dijital ya da dijital olmayan herhangi bir pazarlama stratejisi için kime pazarlama yaptığınızı bilmeniz gerekir. En iyi dijital pazarlama stratejileri ayrıntılı alıcılar üzerine kuruludur ve ilk adımınız bunları oluşturmaktır.
Kitle segmentlerinizi düzenleyin ve alıcılarınızı oluşturmak için şablonlarla pazarlamanızı güçlendirin. Alıcı kişiler ideal müşterilerinizi temsil eder ve işletmenizin hedef kitlesini araştırarak, araştırarak ve görüşerek oluşturulabilir. Kitlenizle ilgili varsayımlarda bulunmak pazarlama stratejinizin yanlış yönde ilerlemesine neden olabileceğinden, bu bilgilerin mümkün olduğunda gerçek verilere dayandırılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Hedef kitleniz, araştırma havuzunuz, müşterileriniz, potansiyel müşterileriniz ve kişi veritabanınızın dışındaki hedef kitlenizle uyumlu kişilerin bir karışımını içermelidir.Ancak dijital pazarlama stratejinizi bilgilendirmek için kendi alıcı personeliniz için ne tür bilgiler toplamalısınız?

Bu, işlerinize bağlıdır - muhtemelen B2B veya B2C olup olmadığınıza veya yüksek maliyetli veya düşük maliyetli bir ürün sattığınıza bağlı olarak değişebilir.

İşte işinize ince ayar yapabileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz bazı başlangıç ​​noktaları.

Nicel ve Demografik Bilgiler

  • Konum: Web sitenizin trafiğinin nereden geldiğini kolayca belirlemek için web analizi araçlarını kullanın.
  • Yaş: İşletmenize bağlı olarak, bu yaşla ilgili bilgiler gerekli olabilir de veya olmayabilir de. Eğer gerekiyorsa, mevcut potansiyel müşteri ve iletişim veritabanınızdaki eğilimleri belirleyerek bu verileri toplamak en iyisidir.
  • Gelir: Kişiler bu formları çevrimiçi formlar aracılığıyla paylaşmak istemeyebileceğinden, kişisel araştırma gibi hassas bilgileri kişisel araştırma görüşmeleri yoluyla toplamak en iyisidir.
  • İş Unvanı: Bu, mevcut müşteri tabanınızdan kabaca bir fikir edinebileceğiniz bir şeydir ve B2B şirketleri için çok önemlidir.

Niteliksel ve Psikografik Bilgiler

  • Hedefler: Ürününüzün veya hizmetinizin hangi sorunu çözdüğüne bağlı olarak, alıcı personelinizin hedefleri hakkında zaten iyi bir fikriniz olabilir. Gerçek müşteriler ve şirket içi satış ve müşteri hizmetleri temsilcileriyle görüşerek varsayımlarınızı güçlendirin.
  • Zorluklar: Kitle üyelerinizin karşılaştığı ortak zorluklar hakkında fikir edinmek için müşteriler, satış ve müşteri hizmetleri temsilcileri ve müşteriye dönük diğer çalışanlarla konuşun.
  • Hobiler / İlgi Alanları: Müşterilere ve hedef kitlenize hitap eden kişilere hobileri ve ilgi alanları hakkında sorular sorun. Örneğin, bir moda markasıysanız, kitlenizin büyük bölümlerinin gelecekteki içerik ve ortaklıkları bilgilendirmek için uygunluk ve refahla ilgilenip ilgilenmediğini bilmek yararlı olacaktır.
  • Öncelikler: Müşterilerinizle konuşun ve işinizle ilgili olarak onlar için neyin en önemli olduğunu öğrenmek için hedef kitle üyeleri. Örneğin, bir B2B yazılım şirketi iseniz, kitlenizin rekabetçi bir fiyat noktası üzerinden müşteri desteğine değer verdiğini bilmek çok değerli bilgilerdendir.

Tüm bu ayrıntıları bir araya getirerek, işletmeniz için doğru ve son derece değerli alıcılar oluşturabilirsiniz.

2. Hedeflerinizi ve ihtiyacınız olan dijital pazarlama araçlarını belirleyin.

Pazarlama hedefleriniz daima işletmenizin temel hedeflerine bağlı olmalıdır.

Örneğin, işletmenizin hedefi çevrimiçi geliri% 20 oranında artırmaksa, pazarlama ekibinizin hedefi, bu başarıya katkıda bulunmak için web sitesi aracılığıyla bir önceki yıla göre% 50 daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak olabilir.

Yıllık pazarlama stratejinizi ve en önemli öncelikleri belirlemek ve daha fazlasını yapmak için üst düzey bir pazarlama planı şablonu kullanın. Kapsamlı dijital pazarlama hedefiniz ne olursa olsun, doğru dijital pazarlama araçlarıyla stratejinizin başarısını ölçebilmelisiniz. Örneğin, HubSpot'taki Raporlama Gösterge Tablosu tüm pazarlama ve satış verilerinizi tek bir yere getirir, böylece gelecekteki stratejinizi geliştirmek için neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

DEVAMI GELECEK...

_______________________________________

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.