Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Covid-19 Salgını Türkiye’de Hangi Sektörleri Ne Kadar Etkiledi?

Covid-19 Salgını Türkiye’de Hangi Sektörleri Ne Kadar Etkiledi?

Deloitte Danışmanlık ekibinin Marketing Türkiye için hazırladığı “Küresel Covid-19 Salgını’nın Türkiye’de Farklı Kategorilere Etkileri” adlı çalışma 37 alt kategoride sektörlerin salgından etkilenme oranlarını gözler önüne seriyor. Deloitte Danışmanlık A.Ş. Şirket Ortağı Hakan Göl, Deloitte Danışmanlık A.Ş. Kıdemli Müdürü Fatih Taşkın ve Deloitte Danışmanlık A.Ş. İş Analisti Saltuk Buğrahan Demir tarafından kaleme alınan çalışmada birçok çarpıcı analiz yer alıyor.

Küresel Covid-19 salgınının Türkiye’de farklı kategorilere etkilerini, tüketici etkileşimi üzerinden analiz etmek amacıyla Deloitte Danışmanlık ekibinin hazırladığı çalışmada salgının etkilerinin yeni hissedildiği bir dönemde yapıldığı için öncü değişimler yansıtılıyor. Çalışma internet trafik verileri, sosyal medya etkileşimleri, arama motoru sonuçları ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmelerden beslenilerek gerçekleştirildi. Çalışmada 37 alt kategori incelendi.

Türkiye’de Covid-19 salgını sonrası incelenen kategorilerin etkileşim değişimi ve tahmini toparlanma hızları, Mart 2020

Özet Bulgular:

  • İncelenen 37 kategorinin yarısından fazlasında etkileşim oranları azalışta görülüyor. Etkileşimleri artan kategorilerin toparlanma hızlarıysa görece daha yüksek. Bu durum bize salgının etkileri azalttıktan sonra artış yaşanan kategorilerin eski ortalamalarına hızlıca dönerken negatif kategorilerdeki düzelmenin daha yavaş olacağı ve salgının ekonomik etkilerinin yılın geri kalanında da hissedilmeye devam edebileceğini gösteriyor.
  • Birçok kategoride salgının etkileri Mart’ın ilk haftalarında yavaş hissedilmekle beraber üçüncü haftası itibarıyla kategorilerde değişimler daha sert olduğu gözlemleniyor. Bazı kategorilerse bu dönemde agresif indirim kampanyalarıyla trendi tersine çevirebilmiş gibi gözlemleniyor.
  • Çalışanların ve öğrencilerin uzaktan eğitim ve çalışmaya çok hızlı uyum sağladığı gözlemlenen diğer bulgular arasında yer alıyor. Tüketicilerin de e-ticarete hızlı bir şekilde yönelmesiyle bu alanda hazırlıklı ve deneyimli firmalar hızlı bir şekilde ayrıştı.
  • Tüketicilerin ofis ve iş hayatından uzaklaşmaları ve evde daha fazla vakit geçirmeleri nedeniyle hobilerine daha fazla vakit ayırdığını, evcil hayvanları için daha fazla alışveriş yapıp, daha fazla haber izleyip daha fazla oyun oynadıkları ve kitap okudukları ve dışarıdan sipariş yerine evlerinde yemek yapmayı tercih ettikleri gözlemleniyor. Spor aktivitelerine ise henüz beklenildiği/istenildiği kadar fazla vakit ayrılmadığı görülüyor.
  • Ticaret ve kurumsal ortamda özellikle getirilen sınırlamalar ve eğitime verilen aradan sonra Mart’ın üçüncü haftası itibarıyla yavaşlama ve devamında gelen etkilişimlerdeki sert düşüş dikkat çekici.
  • Risk algısının yükseldiği ve sosyal etkileşimin azaldığı bu dönemde elektronik gibi dayanıklı tüketim ürünleri ile kıyafet-ayakkabı gibi kategorilerdeki etkileşim artışı bir hayli ilginç olarak değerlendiriliyor. Bu trendin Nisan ayı ile birlikte negatife dönme ihtimali yüksek.
  • İstihdam içerisinde yüksek payı olan ama toparlanma hızı görece daha düşük olan ulaşım ve otel-konaklama hizmetleri gibi kategorilerdeki sert etkileşim düşüşü ise endişe verici olarak değerlendiriliyor.

"Yapı Malzemeleri" şimdilik pozitif etkilenen kategoriler arasında

Çalışmada "Ev gereçleri/Yapı malzemeleri", düşük oranda pozitif etkilenen kategoriler (yüzde 0-10’a kadar etkileşim artışı gösteren kategoriler) arasında sayılıyor. Tüketicilerin evlerinde yaptıkları tadilat ve yenilemelerde mobilyadan daha küçük çaplı harcamalara kaydırdıkları; evde geçirilen zamanın artmasıyla da dekoratif objelere yöneldikleri ve bu nedenle mobilyanın aksine bu kategorinin pozitif ayrıştığı düşünülüyor. Salgının uzaması durumunda bu trend negatife dönecektir.

Emlak sektörü bu sürecin en fazla negatif etkilenenleri arasında

Yüksek negatif etkilenen kategoriler (Yüzde 30-50 arasında etkileşim kaybı yaşayan kategoriler) arasında emlak sektörü de yer alıyor. Ev, işyeri, arsa kiralama ve satış yapılan sitelerde Mart ayı başıyla başlayan negatif trend 3. hafta hızlandı ve 4. haftada devam etti. Tüketicilerin risk algısının artmasıyla birlikte uzun dönemli bir yatırım olan emlak kategorisinde etkileşimin daha da azalması bekleniyor. İlerleyen dönemde negatif trendin devam etmesi tahmin ediliyor.

Salgın süreci öncesi ve sırasında gözlemlenen iyi uygulamalar

Vergi, ihale, sigorta ve B2B portal etkileşimleri incelendiğinde bu kategoride de sert bir negatif trend gözlemleniyor. Alt kategoriler incelendiğinde dijital altyapı (e-ticaret danışmanlığı/hizmetleri ve dijital ödeme sistemleri gibi) sunan firmaların etkileşiminin pozitif olarak ayrıştığı görülüyor.

E-ticaret’in ve dijitalleşmenin yaygınlaştığı son yıllarda bu alanlarda erken yatırım yapmış, yetkin insan kaynağı ve özgün deneyimi olan sektörlerin ve firmaların yaptıkları yatırımların karşılığını aldığı gözlemleniyor.

________________________________________

Buradan orijinalina ulaşabileceğiniz haberden derlenmiştir.