Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Çalışma Alanlarında Verimliliğinizi Artırmanız için Yapmanız Gereken 13 Değişiklik

Çalışma Alanlarında Verimliliğinizi Artırmanız için Yapmanız Gereken 13 Değişiklik

Hiç şüphesiz mimarlar masa başında çok fazla zaman harcıyorlar. Tabii ki bu sadece mimarlar için geçerli değil. Günümüzde bütün meslek gruplarının masa başında geçirdiği süre bir hayli fazla. Bir insanın gün içinde oturarak geçirdiği süre ortalama 7.7 saat, bu rakam Amerika Birleşik Devletleri’nde 13 saate kadar çıkıyor.

Şimdi bu 13 ipucuna göz atalım:

1.Güvenli Oturma

Sandalyeler ile ilgili hatırlamanız gereken en önemli nokta, sizin vücudunuz için tasarlanmış olmalarıdır. Yüksek verimli bir çalışma ortamı için sizin için en uygun sandalyeyi tercih etmeniz gerekir. Yükseklikleri ayarlanabilir bir sandalye sizin için en uygun seçim olacaktır. Böylelikle kol dayanaklarını istediğiniz yükseklikte kullanabilir ve bilgisayar başında çok daha konforlu bir biçimde oturabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise ekran ile gözünüz arasındaki mesafedir. Kullandığınız ekranın göz seviyenizden ortalama 5-8 cm yukarıda olması gerekir. Bu yüksekliği sandalyeniz oturma yüksekliğini ayarlayarak da optimum seviyeye getirmeniz mümkün.

2.Göz Yorgunluğunuzu Azaltın

Geç saatlerde bilgisayar başında çalışmak sizi ve yaşamsal döngünüzü derinden etkiler. Bunun başlıca sebebi ekranınızın parlaklığı ve ekran ışığının rengidir. Bilgisayar ekranınızın parlaklığı, ortamdaki ışık yoğunluğu ile eşit seviyede olmalıdır ve ayrı bir ışık kaynağı gibi parlama yapmamalıdır. Eğer ekranınız ortam göre çok parlaksa bunu düşürmeniz ve parlaklığını bulunduğunuz ortama göre ayarlamanız gereklidir. Ekranın ışık rengi, parlaklığa kıyasla bir parça daha göz ardı edilir.

Mavi dalga boyları genel olarak göz yorgunluğuna sebep olurken, kırmızı ve sarı dalga boyları uzun süreli çalışmalar için daha uygundur. Bilgisayarınızın gün boyu yaydığı mavi dalga boyundaki ışıklar kabul edilebilir anca gece çalışması için bu son derece yorucu olacaktır. Ekran rengini günün saatine ve ortamın ışığına göre ayarlayan birçok uygulama bu konuda size yardımcı olacaktır.

3.Ergonomik Klavye

Eğer masaüstü bir bilgisayar yerine bir laptop kullanıyorsanızi laptopınızı bir standın üstünde kullanmak sizi daha rahat hissettirecektir. Klavyenizi ve bilgisayarınızın konumunu ayarlarken yüksekliğine ve eğime dikkat etmelisiniz. Ayrıca klavyenizin sandalyenize olan uzaklığını da kendinize en uygun olacak şekilde ayarlamanız gerekir. Laptop kullanıcıların harici bir klavye mouse ile çalışmaları daha konforlu bir çalışmaya katkı sağlayabilir. Bu size çalışma alanınızda esneklik ve konfor sağlayacaktır.

4.Sıcak Aydınlatma

Ne yazık ki dünyanın dört bir yanındaki çalışma alanlarında genellikle çok parlak ve çok sert aydınlatma elemanları kullanılıyor. Bunun yerine daha yumuşak ve sıcak renkte ışıklar kullanmak hem çalışma alanlarına estetik katacak hem de çalışan motivasyonunu olumlu yönde etkileyecektir. Aynı bilgisayar ekranında olduğu gibi sarı ışık beyaz ışığa göre çalışma alanında daha olumlu bir etki bırakır. Burada kullanılan ışığın doğal ya da yapay olması değil ışığın özellikleri ön plandadır. Bazı ortamlarda güneş ışığının doğrudan kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Güneş ışığını daha kontrollü bir biçimde içeri almak için perde kullanımı yararlı olabilir. Masanızın çalışma alanı içinde konumu da ışıktan yararlanma açısından önemlidir.

5.Feng Shui

Çalışma alanları genelikle yoğun trafikli ve hareketli alanlardan oluşur. Giriş bölgeleri ve koridorlar çalışma alanlarındaki en hareketli bölgeleri tarifler. Bununla birlikte sessiz ve daha sakin alanlar size daha yoğun konsantrasyon ve üretkenlik sağlar. Siz de yoğun ve hareketli çalışma alanlarınızda kendi sessiz köşenizi yaratabilirsiniz. Eğer etrafınızdaki gürültü sizi rahatsız ediyorsa müzik dinlemek için kulaklığınız takarak arkadan sakin bir melodi çalabilirsiniz. Alternatif olarak internetten kolayca bulabileceğiniz doğa seslerini de dinleyebilirsiniz. Çalışma alanınızdaki mobilyaların yerleşim ve düzenlerini de daha minimal bir şekilde ayarlamak tamamen sizin elinizde!

6.Sağlıklı Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar yapılması gereken önemli işler için en lezzetli molalardır. Sağlıklı ve doğru atıştırmalıklar hem sizin motivasyonunuzu arttıracak hem de size enerji verecektir. Masanızın yanında duran kuruyemiş ve meyvelerden oluşan bir atırştırmalık tabağı bunun için en doğru seçim olabilir. Ayrıca, genel olarak yemek yeme alışkanlığımızı belirleyen gün içindeki üç büyük öğüne kıyasla küçük atıştırmalıklar ve daha küçük öğünler çalışma sırasında bizi daha rahat hissettirir. Küçük öğünler kan şekerimizi dengeleyerek masa başında daha aktif bir şekilde çalışmamızı sağlar.

7. Yaratıcı Dağınıklık

Konu üzerine yapılan birçok çalışma, dağınıklığın yaratıcı güçlendirdiğini göstermektedir. Çalışmalar dağınık çalışma alanlarında da düzenli çalışma alanları gibi birçok fikir ve çözümü ortaya çıkardığını kanıtlıyor. Hatta çalışmanın sonuçlarına göre dağınık alanlar yaratıcılığı %28 oranında daha fazla destekliyor. Buradan da anlaşılacağı gibi kontrollü bir dağınıklık sizin çalışma alanlarınızdaki verimi artırıyor ve yeni çözümler bulmak konusunda size ilham kaynağı oluyor.

8.Düzenlenmiş Dosyalar

Dağınıklığın faydaları her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da hala belirli bir düzen içinde tutmamız gereken dosyalarımız var. Özellikle de masaüstünüzdeki ve harddiskinizdeki dosyalar bunların başında geliyor. Düzgün bir şekilde adlandırılmayan ve organize edilmeyen dosyalar daha sonra bulmak istediğimizde ciddi zaman kayıplarına sebep oluyor. Dosyaları kaydederken tarih ve diğer düzenleme kriterlerine göre uygun bir isim vermek daha sonraki dönemlerde size zaman kazandıracaktır. Ayrıca dosyalarınızı harici bir harddiskte ya da bulut sisteminde yedeklerseniz olası kayıplara karşı önlem almış olursunuz.

9.Raflar ve Çekmeceler

Artık depolama alanlarımız daha çok sanal ortamlarda olsa da hala fiziksel olarak birçok doküman ve eşyayı da çekmece ve raflarımızda saklıyoruz. Her ikisi de farklı avantajlara sahip olsa da açık raf sistemleri kolaylıkla görebildiğimiz ve erişebildiğimiz için çalışma ortamlarımıza daha uygun. Bu aynı zamanda dağınıklıktan kaynaklı yaratıcılı teorisini izler ve birçok görsel uyaranın etrafımızda bulunması bize farklı esin kaynakları oluşturur.

10.Sanal ve Fiziksel Arasındaki Etkileşimler

Mimarlar için sanal olan ile fiziksel olan arasındaki bağlantıyı kurmak çok önemlidir. Bilgisayar ortamında düşünüp tasarladığımız projeleri her zaman fiziksel olarak ya da basılı ortamda da görmek isteriz. Bunun için dijital araçlara ya da bir Smart Pano’ya çalışma alanlarında ihtiyaç duyarız. Smart Pano’lar ya da Akıllı Yazma Seti gibi araçlar sanal ve fiziksel arasında olan bağlantıyı akıcı bir biçimde kurmamızı sağlar. Burada önemli olan iki uç nokta arasında etkin bir transfer yolu oluşturmaktır.

11.Çift Ekranlar

Eğer büyük bir ekrana sahip değilseniz, çizim yaparken ya da çok kanallı olarak çalışırken ikinci bir ekran sizin yardımcınız olacaktır. Ancak ikinci ekranların bir dezavantajı ise dikkatinizi çok daha çabuk dağıtmalıdır. Bunun yerine daha küçük ekranlara sahip tabletleri de ikinci ekran olarak seçebilirsiniz. Sekmeler arasında geçiş yaparken ya da çalışmanız sırasında bir diğer pencereyi takip etmeniz gerektiğinizde bu şekilde bir çalışma düzeni sizin veriminizi arttırabilir.

12.Kontrollü Bildirimler

Bildirimleriniz kontrol altına almak çalışma süresi boyunca size büyük bir rahatlık ve konsantrasyon kazandıracaktır. İlgili bildirimleri almak sizin çalışmanızı hızlandırırken, ilgisiz olanlar ise konsantrasyonunuzu bozarak sizi rahatsız eder. Bu nedenle mobil cihazlarınızda ve bilgisayarlarınızda bildirim ayarlarını yaparak bunları düzenlemeniz gerekir. Hangi bildirimlerin sesli, titreşimli ya da pop-up olarak alacağınıza karar vermelisiniz.

13.Takvim Senkronizasyonu

Etkinliklerinizin ve randevularınızın bütün cihazlarınızda senkronize edilmesi ve hatırlatma bildirimlerinin ayarlanmasını günlük hayatınızı son derece kolaylaştırır. Ayrıca takvimlerinizi bu şekilde senkronize etmek öncelikle size büyük zaman kazandıracak ve randevularınızı kaçırma endişesinden sizi kurtaracaktır. Böylelikle siz de yaptığınız işe tam olarak odaklanabilirsiniz.

____________________________________

Yazının orijinaline buradan ulaşılabilir.