Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Bir Sızdırmazlık Malzemesinin Görünümü Zamanla Neden Değişir?

Bir Sızdırmazlık Malzemesinin Görünümü Zamanla Neden Değişir?

Her biri için, basit ipuçları sayesinde, bu tür değişiklikleri açıklamanızı veya en önemlisi bunlardan kaçınmanızı sağlayacak nedenleri sizler için hazırladık.

Sızdırmazlık maddesinin renginin değişmesinin nedenleri nelerdir?

Bir sızdırmazlık malzemesi, niteliği ne olursa olsun, zamanla orijinal renginde bir değişikliğe uğrar. Bu durumun nedenleri sıklıkla sızdırmazlık malzemesinin dışındaki parametrelerle bağlantılıdır. Aşağıda olası nedenlerin kapsamlı olmayan bir listesini bulabilirsiniz.

Sızdırmazlık ürünü aşağıdaki malzemelerle doğrudan temas halindedir:

  • kauçuklar veya türevleri, örneğin EPDM veya neoprenler (yapay kauçuk)
  • bitümlü malzemeler veya kalıntıları
  • balmumu veya çözücü içeren ürünler, sıvalar, boyalar veya vernikler
  • yapıştırıcı veya yapıştırıcı kalıntıları

Son durumda, bu PVC paneller, polikarbonatlar, poliakrilatlar, toz boyalarla korunan metaller için koruyucu filmlerden kaynaklanabilir. Desteğe yapışmasını sağlamak için yapıştırıcı ile kaplanmış bu filmler, panellerin uygulanması sırasında tamamen veya kısmen çıkarılır, sızdırmazlık maddeleri ile temas halinde olan yapışkan kalıntıları onu renk değişikliğine uğratabilir. Bu fenomene maskelemede kullanılan yapıştırıcıların yapışkan kalıntılarında rastlayabiliriz. Genel olarak, herhangi bir sızdırmazlık malzemesi uygulamasından önce, uygulanacak yüzeyin her zaman uygun bir temizleyici ile temizlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

Sızdırmazlık malzemesi, uygun olmayan bir düzeltme ürünüyle temas halindedir

Asit (limon) bazlı bir düzeltme ürünü, sızdırmazlık malzemesinin sararmasına sebep olabilir.

Sızdırmazlık malzemesi aşağıdaki ortamlarda uygulanmış olabilir:

  • Sigara dumanı, zayıf çeken şömine veya soba dumanı
  • kimyasal dumanlar veya buharlar.
  • UV ışınlarına çok az maruz kalan bir odanın içi
  • çok korunaklı dış alan

Sızdırmazlık malzemesi üzerinde küf oluşumunun nedenleri

Mutfak, tuvalet, soyunma odaları, yüzme havuzları, yiyecek mağazaları vb. gibi yüksek nemli mekânlarda yapılan derzler, küf oluşumuna yatkındır.  Küfler, sıcaklık, nem, sabunlu kalıntılar, yiyecek atıkları veya ortam havasındaki bakterilerle temas halinde sızdırmazlık malzemesi yüzeyinde üreyen mantarlardır. 

Silikon sızdırmazlık malzemelerin genellikle mantarlar için uygun bir ortam sağlamadığının, sebebin ise sızdırmazlık malzemesi üzerinde biriken ve böylece küf oluşumuna neden olan kirler olduğunun altı çizilmelidir.

  • Küfün oluşmasını önlemek için yapılacak ilk şey, sızdırmazlık maddesinin mümkün olduğunca suyu veya kiri tutmasını önlemek için suyun tahliye edilmesini sağlayan bir yüzey sağlanmasıdır. Örneğin balkonda:

  • Küf oluşumunu önlemek için alınması gereken ikinci önlem, mümkün olduğunca uzun süre yüksek nem ve / veya sabun kalıntısı ile temastan kaçınmaktır. Düzenli temizlik şarttır. Odanın iyi havalandırılması da önemlidir.
  • Üçüncü önlem, güçlü bir mantar ilacı içeren silikon sızdırmazlık malzemesi kullanılmasıdır. Sızdırmazlık malzemesi üretimi sırasında dâhil edilen bu mantar ilacı derz yüzeyinde bulunur ve küfleri yok eder. Tek dezavantajı, derzin art arda temizlenmesi, yüzeyde bulunan küfü yok eder ancak mantar ilacı tamamen tükenene kadar bunun sızdırmazlık malzemesinin içinden yenilenmesini gerektirir. Bu nedenle, bir mantar ilacı içeren tüm sızdırmazlık malzemelerinin, çeşitli çevresel kriterler göz önüne alındığında öngörülemeyen sınırlı bir ömrü vardır.

Diğer görünüm değişiklikleri ve sebepleri

Sızdırmazlık malzemesi üzerinde kabarcık oluşumu

Özellikle poliüretanlarda ortaya çıkan fenomenin nedeni çok yüksek ortam nemidir.

Diğer durumlar:

  • delinmiş derz dibinin gazının alınması
  • çok sıcak yüzey
  • çok az kalınlık

Sızdırmazlık malzemesinin şişmesi

Ürünün kimyasal bir madde ile temas etmesi sonrası yaygın olarak görülür.

Sızdırmazlık malzemesinin yumuşaması

Ürünün kimyasal bir madde ile temas etmesi sonrası yaygın olarak görülür.

Yüzey çatlaması

Poliüretan sızdırmazlık malzemesinin eskimesi sonucu ortaya çıkar.

Açık çatlak

Uygulanacak yüzeyin kötü hazırlanması, kötü uygulama koşulları veya sızdırmazlık malzemesinin hatalı boyutlandırılması, vb.nedeniyle ortaya çıkar.

_________________________

Kaynak: tremco illbruck.

illbruck ürünleri projelerinize mükemmellik katar. Tüm sızdırmazlık çözümleri ile ilgili ürünler ve ayrıntılı bilgi için firma ile iletişime geçiniz.